logo_zsr
logo_zsr
logo_si       PENZION*
logo_zsr
kurz_AJ
   Preukaz študenta ISIC logo_isic
   Preukaz učiteľa ITIC logo_itic
         VSTUP do E-TEST
logo_itic      Študent
     Učiteľ
              ZVONENIE
   denné štúdium:
logo_itic    diaľkové štúdium
logo_zsr

   AKTUÁLNE POČASIE
   DÔLEŽITÉ ODKAZY
logo_zsk
logo_MS SR
logo_SPU
logo_SIOV
logo_NUCEM
logo_MPC
ARCHÍV - AKTUALITY v šk. roku 2013/2014


Záver šk. roka 2013/2014 - 27. 6. 2014

    Šikovní žiaci boli odmenení. Vysvedčenia boli rozdané.
    Školský rok 2013/2014 zomrel. Nech žije školský rok 2014/2015!

012345678


Hug Day - Deň objatia - 25. 6. 2014

    Hug Day je celosvetovo známy deň, ktorý vznikol práve preto, že ľudia v dnešnej dobe na objatia a rozdávanie radosti zabúdajú. Oslavuje sa na celom svete, v Amerike je to 21. januára a na Slovensku sa Hug day rozbehol v celej svojej paráde koncom júna.
    Mestský parlament mladých, v ktorom pracujú študenti Pedagogickej školy, Gymnázia M.Galandu i ZŠ Školská, v spolupráci so Žiackou školskou radou pri Pedagogickej a sociálnej akadémií si na objímanie, šírenie pozitívnej energie a úsmevu vybrali práve stredu 25.6.2014, kedy sa objatia rozdávali po celom Slovensku.
    V tento deň rozdali študenti v Turčianskych Tepliciach viac ako 810 objatí na stredných, základných či v materských školách. Dobrá nálada sa šírila v domove dôchodcov, na úradoch a v uliciach tohto kúpeľného mesta.
    No nezapojil sa len Mestský parlament mladých v Turčianskych Tepliciach. Na celom Slovensku bolo vyobjímaných viac než 79 000 ľudí, čo je zatiaľ najvyšší počet za všetky tri ročníky, ktoré sa konali na Slovensku.
    Vďaka takémuto počtu tento deň nadobudol medzinárodný charakter. A veríme, že každým rokom sa bude objatiam tešiť viac a viac ľudí.
    Ivana Judiaková, medailistka ŽŠR a Natália Čupcová, predsedkyňa ŽŠR pri PaSA a členka MPM

012345678


Účelové cvičenie 1. - 3. roč. - 25. 6. 2014

01234567891011121314151617181920


Výlet I.A na Strečno - 24. 6. 2014

    Dňa 24.06.2014 sa konal náš prvý školský výlet I.A triedy na hrad Strečno. Ráno sme sa zobudili do krásneho slnečného dňa. Rýchlo sme zbehli na raňajky v školskom internáte a po nich v dobrej nálade sme sa presunuli s triednou profesorkou Mgr. Ľubomírou Tumovou na vlakovú stanicu. Vďaka výluke na železničnej trati medzi Vrútkami a Žilinou sme sa náhradnou autobusovou dopravou dostali do mesta Žilina, kde sme si dali hodinový rozchod. Odtiaľ sme sa konečne vlakom vybrali do Strečna. Zo stanice sme sa ponáhľali rýchlym krokom cez most nad riekou Váh na kopec na hrad Strečno. Na hrade sme sa od sprievodkyne dozvedeli viacej o živote Žofie Bosniakovej. Po schodoch sme vyšliapali na vežu, odkiaľ bol krásny výhľad na okolie. V priestoroch hradu sme videli výstavu spevavcov žijúcich na našom území, počúvali ich spev z nahrávky a veľa zaujímavého sme sa dozvedeli o ich živote. Pod hradom sme si pozreli dedinku Paseky a mohli sme sa zoznámiť so životom slovanského obyvateľstva v stredoveku – pekára, mlynára, liečiteľky, rybára a zazvoniť si na drevenej zvonici. Naspäť na železničnú stanicu Strečno sme z hradu zbehli dolu schodmi a cez rieku Váh sme sa previezli kompou.
    Ako to už býva, všetko dobré sa raz skončí. Na spiatočnej ceste vlakom do Turčianskych Teplíc sme si zaspievali a veľa sa nasmiali.
    Alžbeta Matysová I.A

0123456789


Festival spoločenských hier a hlavolamov - 23. 6. 2014

    Festival spoločenských hier a hlavolamov sa na Pedagogickej škole konal dňa 23. 6. 2014. Festivalu sa zúčastnili žiačky prvých až tretích ročníkov s najlepším prospechom. Toto podujatie organizoval Mestský parlament mladých pod vedením pani Mališovej spolu s našimi žiačkami ŽŠR a to: Natáliou Čupcovou a Lenkou Babečkovou, ako aj študentmi gymnázia. Hneď na druhý deň štafetu festivalu prebralo Gymnázium M. Galandu. Hlavným cieľom týchto hier bolo zabaviť sa, spoznať nových ľudí, zahrať si nové spoločenské hry a prebrúsiť mozgové závity.
    Ivana Judiaková, medailistka ŽŠR a Natália Čupcová, predsedkyňa ŽŠR pri PaSA a členka MPM

01234567891011


BUKOVINSKÉ STRETNUTIA v POĽSKU - 18.-21. 6. 2014

    Výber žiakov z FS Prameň sa v dňoch od 18.-21.6.2014 zúčastnili Medzinárodného festivalu BUKOVINSKÉ STRETNUTIA v Poľsku. Tohto roku sa konal už XXV. ročník tohto folklórneho festivalu.
    Dievčatá vystupovali v dvoch poľských mestách a to Pila a Jatrowie. Okrem dievčat, ktoré išli reprezentovať našu školu, ale aj Slovenskú republiku sa v Poľsku zúčastnili aj súbory z iných krajín - Maďarsko, Ukrajina, Rumunsko, Moldavsko a samozrejme Poľsko. Spolu nás vystupovalo 22 súborov.
    FS Prameň tvorí ľudová hudba, kt. vedie Mgr. art. Mária Baťková a tanečnú zložku vedie Mgr. Ľubomíra Túmová . Vďaka ním sme mohli ukázať ostatným program zostavený z rôznych regiónov a preto sa nazval ,,Prechádzka Slovenskom“ . Veľká vďaka patrí našim pani profesorkám, ktoré nás motivujú k ďalšej snahe zdokonaľovať sa, učiť sa nové tance či upevňovať si medzi sebou kolektív. Tak isto chceme poďakovať otcovi našej žiačky p. Sivčákovi , ktorý nám nielen počas vystúpení hral na akordeóne, čím vytváral príjemnú atmosféru.
    Na záver vám môžeme povedať jeden výrok: ,, Ten kto nezažije Medzinárodný festival Bukovinské stretnutia, nevie čo je národná sila TANCA.“

012345678910111213141516171819202122232425


BAMBIRIÁDA 2014 – 21. 6. 2014

    Dňa 21.06.2014 sa Pedagogická a sociálna akadémia Turčianske Teplice zúčastnila Bambiriády v Martine.
logo_ps     Čo je to Bambiriáda? Bambiriáda je festival práce s deťmi a mládežou, na ktorom sa majú možnosť zúčastniť všetky organizácie pracujúce s vyššie spomenutou skupinou.
    Celý festival sa niesol v duchu ,, s úctou voči človeku alias bez nenávisti.“ Naša škola sa na priebehu Bambiriády podieľala už štvrtý rok. V rámci kultúrneho programu na javisku vystúpili FS Prameň spolu s pani Tumovou, orientálne tance pod taktovkou pani profesorky Sudorovej a samozrejme nesmelo chýbať naše obľúbené bábkové divadlo nacvičené pani Koričanskou a I.Marčekovou.
    ŽŠR mala pripravené vlastné stanovisko, kde sa plnili úlohy rôzneho charakteru, ako napríklad výroba truľkov z balónov, ktorí mali, mimochodom, najväčší úspech, maľovanie omaľovaniek s logom žiackej školskej rady, či hranie spoločenských hier a popri tom si každý odniesol i propagačný materiál a nejakú ozdôbku na tvári.
    Okrem nás sa festivalu zúčastnilo viacero záujmových útvarov, môžem spomenúť umelecké školy, centrá voľného času, ale aj Mestská polícia v Martine, ktorá si pripravila názornú ukážku zatýkania výtržníkov, ako i prácu so psom. Svoje nasadenie taktiež ukázali aj hasiči a záchranári, ktorí predviedli poskytnutie prvej pomoci avšak nie len na báze teoretickej časti, ale každý z nás si to mohol aj sám skúsiť.
    Za celú organizáciu podujatia ďakujeme CVČ Kamarát v Martine, mestu Martin, Žilinskému samosprávnemu kraju ako aj ďalším spoluorganizátorom a sponzorom tohto skvelého podujatia.
    Petra Boháčiková, medailistka, ŽŠR Turčianske Teplic

012345678910111213141516171819202122232425262728293031


Návšteva resocializačného strediska MANUS – 18. a 19. 6. 2014

    V dňoch 18. a 19. 6. 2014 sme my, žiačky 3. ročníka, mali možnosť navštíviť resocializačné stredisko Manus vo Vrútkach. Po asi 10- minútovej prechádzke od železničnej stanice sme dorazili do strediska, kde nás milo privítala pani riaditeľka Mgr. Hreusová. Mne však hneď, a myslím si, že aj ostatným dievčatám, prvé pohľady padli na chlapcov, ktorí v tomto resocializačnom stredisku pre drogovo závislých žijú. Musím sa priznať, že to, čo som videla, sa líšilo od mojich očakávaní. Zaskočilo ma, ako sa chlapci javili. Vyzerali normálne, ako zdraví ľudia.
    V úvode nám pani riaditeľka porozprávala o histórii a potom prenechala slovo trom klientom strediska. Ešte skôr než prehovorili, som obdivovala ich odvahu „postaviť sa „ pred nové, neznáme tváre a hovoriť o svojich najtemnejších spomienkach a skutočnostiach. Ich rozprávanie bolo o to viac pôsobivejšie pri myšlienke na to, že práve oni boli hlavnými hrdinami pochmúrneho príbehu, ktorí nám rozprávali. Pre mňa osobne je najťažšie uveriť, že už v takom ranom veku prvý raz okúsili alkohol či inú drogu. 12 rokov je zarážajúci vek a hranica medzi závislosťou a normálnym životom je naozaj nízka. Dvaja z týchto troch chlapcov na mňa pôsobili naozaj vyrovnane, jednoducho tak, že pochopili, aké chyby v živote urobili, oľutovali ich a už ich nechcú znova zopakovať.
    Samozrejme držím palce nielen tým dvom, ale aj ostatným 13 chlapcom. Dúfam, že sa im raz podarí žiť normálny život, vidieť, myslieť jasne, radovať sa z maličkostí, cítiť chute a vône, zažiť lásku. Sú na dobrej ceste, sami si ju zvolili, je dobrovoľná a verím, že z nej nevybočia. Aspoň niektorí....
    Karin Morongová III.C

MANUS
    Cieľom je celková zmena osobnosti a postojov v živote, postojov k drogám a drogovému životu, rast osobnosti, sebaúcty, pozitívnych postojov k životu, práce a rodine.
    V rámci plánu práce koordinátora prevencie drogových závislostí a iných patologických javov spracovala PaedDr. Miriam Michalková.


Exkurzia III.B v Bratislave - 11. 6. 2014

    Dňa 11. 6. 2014 sa naša III.B vybrala na exkurziu do Bratislavy. Naša cesta nezačala veľmi ružovo. Po polhodine sa pokazila klimatizácia a nám sa v štvorkolesovom skleníku začali pripekať aj posledné mozgové bunky. Po niekoľkohodinovej jazde sme prišli do cieľa. Bratislavský hrad bol väčší ako na obrázku a oveľa oveľa krajší. Po prechádzke hradom nám sympatická sprievodkyňa objasnila jeho históriu a k tomu pridala ešte pár zaujímavostí. Vedeli ste napríklad, že Bratislavský hrad má len jednu vežu?
    Po odchode z hradu naše ďalšie kroky viedli do Tesca, ktoré bolo v tej chvíli pre nás ako oáza na púšti. Zlízali sme nanuky, nasadli do skleníka a hor sa domov! Ale náš výlet ani zďaleka neskončil. Pár kilometrov za Nitrou autobus podskočil a pomaličky zastal. Pán šofér nestratil duchaprítomnosť a okamžite išiel skontrolovať situáciu. My sme vystúpili von a čakali sme na verdikt. Stáli sme pri obilnom poli v 38° teplote s odtrhnutou hadičkou. Asi po polhodine sa pri nás zastavila cestná hliadka. Keď sme uvideli toho „dopraváka“, stav autobusu nás už nezaujímal. Nasledujúcu polhodinku sme strávili opaľovaním, rozprávaním, sledovaním opravára až sme sa nakoniec rozhodli, že ideme do najbližšej dediny na kofolu. Zbalili sme všetko čo sme mali a vyrazili sme do neznámej civilizácie. Bohužiaľ, opravár s nami nešiel. Volkovce, tak sa volala naša objavená dedina, nás uvítala s otvorenou náručou. Myslím, že v krčme U Pavúka snáď ešte nikdy nebolo toľko dievčat pokope. Čapovaná kofola bola výborná a dokonca nás pán krčmár na záhrade ošpliechal vodou z hadice. Vysmiate a mokré sme nasadli do áut, ktoré pre nás prišli a s nezabudnuteľnými zážitkami sme sa konečne vrátili na internát.
    Alexandra Mikovičová III.B

01234567891011121314


Poznávací zájazd Viedeň – 10. 6. 2014

    Výlet do Viedne bol super. Veľmi som sa naň tešila, pretože som tam už bola a dúfam, že tam ešte pôjdem.
    Prehliadka Schönbrunnu sa mi páčila a prijala by som aj dlhšiu prehliadku, pretože mňa zaujíma dejepis. Navštívila som aj labyrint, v ktorom bolo pekne ale hlavne tam bola voda, ktorou sme sa mohli osviežiť. Pre mňa bol náš rozchod v okolí zámku Schönbrunn veľmi dlhý a okrem toho bolo ešte aj horúco.
    S celým výletom som bola spokojná, hlavne s organizáciou našich p. profesoriek. Mali všetko pod kontrolou a mne to úplne vyhovovalo, pretože nemám rada chaos.
    Veronika Hudecová 2.C

    Dňa 10.6.02014 sme sa zúčastnili na poznávacom zájazde vo Viedni.
    Cesta trvala približne 5 hodín tam a 4 hodiny späť. Disciplína musela byť 100% -ná. Páčil sa mi prístup profesoriek, ale aj disciplína a rešpekt žiakov. Bolo tam krásne. Veľmi sa mi páčil zámok Schönbrunn, len škoda, že sme nevideli viac miestností. Záhrady boli krásne, v bludisku bolo veľa atrakcií. Vadilo mi, že sme tam mali dlho rozchod a v obchodnom centre málo nato, aby sme stihli všetko popozerať, ale s výletom som spokojná!
    Monika Vrtochová 1.D

    Poznávací zájazd do Viedne sa mi veľmi páčil. Návšteva zámku ma veľmi nebavila, pretože sa mi zdala dlhá a nezáživná. Keby nás zámkom sprevádzal sprievodca, možno by ma táto prehliadka zaujala viac.
    Na druhej strane návšteva zoologickej záhrady sa mi páčila z celého výletu najviac. V ZOO nás bolo len pár, čo si myslím, že bola výhoda, pretože sme si pozreli len zvieratá, ktoré sme chceli vidieť. S organizáciou celého zájazdu som bola spokojná, pretože som vždy vedela, kedy a kde mám byť a tak nevznikal chaos.
    Dominika Pazderová 2.C

    Dňa 10. júna sme sa zúčastnili na školskom poznávacom zájazde vo Viedni v zámku Schönbrunn. Na tento výlet sme sa vybrali o 5:00 ráno a do Viedne sme dorazili o 10:00 hodine. O 10:30 sme mali ako skupina prehliadku zámku, ktorý bol letným sídlom Habsburgovcov. Zámok sa nám veľmi páčil a hlavne nás zaujal obraz životnej veľkosti Jozefa I. a Sisi.
    Po tejto prehliadke sme mali rozchod v areáli zámku. Niektoré dievčatá navštívili bludisko, kde sa beznádejne túlali a hľadali cestu von..., bolo to veľmi náročné, no oni to samozrejme zvládli. Iní sa vybrali do ZOO, kde mohli vidieť rôzne zvieratá vrátane pandy, ktorá aj tak spala. Samozrejme sme si po týchto atrakciách išli oddýchnuť a vychutnať nádherný výhľad z „ Gloriette“.
    Cestou späť nás pán šofér previezol centrom mesta na malú prehliadku, kde sme otvárali ústa nad toľkou krásou Viedne. A nakoniec, veď čo by to bol za výlet, keby sme my ženy nedostali rozchod v nákupnom centre. Z tohto „ výletu“ sme si odniesli nové zážitky a najmä mnoho nových informácií.
    Kristína Murínová 2.B

Vieden - prezentácia

012345678


Šanca pre skryté talenty

             Matematika je široká nádherná krajina,
             otvorená pre všetkých,
             ktorým myslenie prináša skutočnú radosť.

                                                                                     W. Fuchs


    Olympiády, kvízy, rôzne matematické súťaže, ... nie sú na našej škole ničím výnimočným. Všetky však majú jedno spoločné. Úlohou je vyriešiť matematický problém. Talent na počty, ľudovo povedané, niektorým našim žiakom nechýbal a nechýba. Práve toto poznanie a skúsenosť ma priviedli k myšlienke, že podnecovať tvorivosť, fantáziu a rozvoj logického myslenia možno aj iným, netradičným, zato však veľmi užitočným spôsobom.
    Matematická súťaž často odhalí nadanie na matematiku u žiakov, ktorí sa v každodennej konfrontácii na vyučovacích hodinách neprejavili. Práve prostredníctvom riešenia neštandardných úloh je šanca vzbudiť záujem o matematiku. Samozrejme, každý sa nemôže stať matematikom „profesionálom“, ale ak matematiku začnete považovať aspoň za dobrého pomocníka, ak nie priateľa, tak si myslím, že získate veľa. Matematika vás naučí kriticky myslieť, učí vás tomu, že všetko nie je pravdivé len preto, že to niekto povedal, ale musí sa to dať dokázať. Matematika vás naučí presne sa vyjadrovať, naučí vás veriť vo vlastné slová, logicky zdôvodňovať, získavať informácie a ďalej ich používať. Súťaže rozvíjajú u riešiteľov nadanie a talent, umožňujú im zmysluplne tráviť voľný čas, napomáhajú ich osobnostnému rozvoju prostredníctvom budovania medziľudských vzťahov a zlepšujú ich komunikačné schopnosti.
vitazi     Neodmysliteľnou súčasťou školskej matematiky sú aj v našej škole rôzne súťaže, v ktorých si môžu žiaci preveriť svoje schopnosti a zároveň si ich porovnať aj so širšou konkurenciou. Dôkazom toho je aj každoročne organizovaná medzinárodná súťaž Matematický klokan. Pozostáva z jedného testu, ktorý píšu v rovnakom čase všetci súťažiaci na svete. Cieľom súťaže je propagovať a popularizovať logické myslenie a matematiku medzi žiakmi. Pre učiteľa táto súťaž poskytuje materiály využiteľné na skvalitnenie a zatraktívnenie vyučovania matematiky. V tomto školskom roku sa v PaSA Turčianske Teplice zapojilo do súťaže 39 žiakov V kategórii KADET 012 (žiaci 1. a 2. roč. SOŠ) súťažilo 19 žiakov, v kategórii JUNIOR 034 (žiaci 3. a 4. roč. SOŠ) 20 žiakov.
     Úspešnými riešiteľkami boli žiačky Veronika Klemanová (II. A), Natália Mensárová (III. A). Veronika Klemanová zároveň získala titul školský šampión tzn., že dosiahla najlepší percentil zo všetkých súťažiacich našej školy. Pred bránami úspešnosti skončili a veľmi pekné výsledky dosiahli Lucia Dobierková (II. A), Viktória Balážová (II. B), Eva Floreková (II. B), Patrícia Hrobáriková (II. B), Natália Čupcová (II. B), Katarína Mrtvíková (II. B), Veronika Cisáriková (III. A), Vanda Vačková (III. D) a Anna Vráblová (IV. C).
     O tom, že matematika nemusí byť len počítanie a nuda, ale aj zábavná forma výmeny vedomostí, svedčí aj účasť v celoeurópskej olympiáde Pangea. Jej mottom je „Matematika spája“. Chuť súťažiť prejavili žiačky 1., 2. a 3. roč. (za čo im patrí pochvala). Úlohy v uvedenej súťaži boli pre náš typ školy pomerne náročné. Napriek tomu, veľmi pekné výsledky dosiahli Petra Baranová (II. A) a Veronika Cisáriková (III. A).
    Svoju kreativitu a nadanie môžu žiaci našej školy naplno prejaviť aj v odbornom predmete metodika rozvíjania matematických predstáv, ktorý sa vyučuje v 2. roč. študijného odboru učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo a vo voliteľnom odbornom predmete matematické hry a tvorivosť škôlkára v 3. roč. Spoločným menovateľom obidvoch predmetov je práca so zásobníkmi hier, riekaniek, svojpomocne vyhotovenými učebnými pomôckami, metodickou a odbornou literatúrou. Vyústením spoločnej práce bola prezentácia učebných pomôcok v priestoroch školskej knižnice PaSA (09. 06. – 13. 06. 2014). Budúce učiteľky vo svojich prácach odhaľovali tajomstvo plošnej a priestorovej tvorivosti detí. Vlastnoručne vytvorené modely, rozprávkové zvieratká, matematické lienky, múdre sovy, ... ukázali, že tie najlepšie žiacke nápady nevznikajú len kvôli známkam, ale preto, lebo chceli mať zo svojej práce radosť a zažiť úspech. Viď obr. nižšie.
     Pri analýze dosiahnutých výsledkov a úspechov zo súťaží zisťujeme, že talentovaní jedinci získavajú úspechy prevažne len nesmiernou vôľou a vlastnou usilovnosťou. Vyhľadávanie talentov spočíva prevažne na nás, pedagógoch škôl, ktorí vo vyučovacom procese a v mimovyučovacích aktivitách máme možnosť poznať, kto je talentovaný, a tak môžeme rozvíjať ich záujmy. Odmenou je úsmev žiakov, komunikácia, ale aj rada, ak o ňu požiadajú.
    Mgr. Alena Kamarýtová

0123456789101112


Posledné zvonenie - 23. 5. 2014

    Už opäť sa stretol rok s rokom a my sme sa dňa 23. 5. 2014 lúčili s našimi štvrtákmi. Naposledy im zazvonil zvonček našej školy, triedni učitelia im odovzdali odmeny za 4-ročné pôsobenie na našej škole a naposledy sme sa im prihovorili a taktiež aj oni nám. Po oficiálnej časti nasledoval krátky program. Dievčatá z II.A si pre nich pripravili belgický tanec, do ktorého ich neskôr aj vyzvali. Naposledy si zatancovali dnes už bývalé členky folklórneho súboru Prameň so svojimi mladšími spolužiačkami a p.p.Tumovou a orientálne tance s p.p. Sudorovou. Po programe dostali kopanec pre šťastie a previedli sme ich bránou života. Každý z odchádzajúcich študentov ešte dostal malý amulet pre šťastie.
    Teraz im už len prajeme šťastnú ruku pri ťahaní otázok na ústnych maturitách a veľa úspechov do ich ďalšieho a nového života.
    Ivana Judiaková, medailistka ŽŠR

0123456789101112131415161718192021222324252627282930313233


Súťaž v tvorbe na PC - 14. 5. 2014

    Dňa 14. 5. 2014 sa konala celoškolská súťaž v tvorbe na PC. Súťažiaci si merali sily v získaných zručnostiach v dvoch kategóriach:
    1. kategória: tvorba obrázka vo vektorovom grafickom editore
        - žiaci mali za úlohu nakresliť obrázok podľa vlastného návrhu
        - hodnotila sa náročnosť obrázka a použité techniky pri jeho zhotovení
    2. kategória: tvorba prezentácie
        - žiaci mali za úlohu vytvoriť prezentáciu na tému: Rozprávka
        - žiaci si mohli pripraviť hovorené slovo a potrebné obrázky doma
    Súťaže sa zúčastnili žiaci druhých a tretích ročníkov.

Výsledky sú nasledovné:
Kategória 1: Kreslenie vo vektorovom grafickom editore
    1. miesto: PAĽOVÁ Anna III.A
    2. miesto: RICHTER Ján III.KL
    3. miesto: RYBÁRIKOVÁ Jana III.B, BÁROŠOVÁ Janka III.KL
    Čestné uznanie: CISÁRIKOVÁ Veronika III.A

Kategória 2: Tvorba prezentácie na tému: Rozprávka
    1. miesto: MATIAŠOVSKÁ Beáta II.A
    2. miesto: HUBOVÁ Erika II.A
    3. miesto: ČEPCOVÁ Patrícia II.B, VALACHOVÁ Tatiana II.B
    Čestné uznanie: KLEMANOVÁ Veronika II.A

012345678


Týždeň modrého gombíka - 12. - 18. 5. 2014

    Každý rok v máji organizuje UNICEF Slovensko verejnú zbierku Týždeň modrého gombíka. Do zbierkovania sa už tradične zapojila aj naša škola. Vyzbierané peniaze išli do Ugandy pre deti na pitnú vodu, budovanie vodovodov, kanalizácií a na osvetu medzi deťmi i dospelými. Tento rok si však UNICEF pripravil novinku. Bol to tanec, choreografiu ktorého pripravil známy slovenský tanečník a choreograf Jaro Bekr a do ktorého sme sa zapojili aj my.
    Dievčatá, ktoré sa do tanca zapojili, tento tanec nacvičovali po popoludniach na internáte či doma cez víkendy. Pri tanci sa určite medzi nimi utvorili nové vzťahy a kamarátstva. Neskôr sme tento tanec natočili pred budovou školy, kde sme si zatancovali v afrických rytmoch a zorganizovali sme si Deň modrého gombíka v takejto forme.
    Ivana Judiaková, medailistka ŽŠR


Keď cestovanie baví! - 6.-11. 5. 2014

    Rok uplynul ako mávnutím čarovného prútika a opäť sme sa vydali na cesty za spoznávaním krás našej starej dobrej Európy. Toho roku naše kroky viedli do metropoly Francúzska, mesta módy, parfumov, šarmantných dám, galantných mužov...čiže do Paríža. Po nočnom drgľovaní sa v autobuse nám ako ľad na hrču padla prechádzka po Remeši, kde sme si prioritne prezreli nádhernú katedrálu slúžiacu v minulosti na korunovanie francúzskych kráľov a kráľovien. Potulky starým mestom, posedenie v kaviarni na ulici miestnymi zvanej malá Chams-Elyseés nám vrátili krv do žíl a chuť spoznávať.
    Pred sebou sme mali celé tri dni. Škoda že nie tri týždne, či tri mesiace, alebo tri roky!? Azda ani toľko by nestačilo na odhalenie všetkých zákutí, nádherných i tajomných miest opradených historkami a skutočnými príbehmi tohto mesta. No nadšený turista zvládne čokoľvek. A my sme nadšení boli! Počasie sa však rozhodlo nehrať s nami fair play, všemožne sa snažilo pripraviť nás o nadšenie. My sme nestrácali silu a naša sprievodkyňa, naladená na rovnakej vlnovej dĺžke, nám sem-tam vtipne poznamenala:“ Ako hovoria Nemci – neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista!“ Štvrtok ráno sme využili, že zatiaľ neprší, len to visí vo vzduchu a išli sme prebádať Versailles. Väčšina si záhrady prešla pešo ako kedysi Ľudovít XIV. zvaný Kráľ Slnko spolu so svojim obrovitánskym sprievodom, no my sme sa rozhodli byť modernejšie, využiť výdobytky vedy a techniky a zároveň si pošetriť nohy, na ktoré čakali ďalšie kilometre v uliciach Paríža a požičali sme si malé štvormiestne autíčko, ktorým sme sa dostali i do takých častí záhrad, kde by sme pešo nevládali. V tomto malom presúvadle boli umiestnené reproduktory, z ktorých znela dobová francúzska hudba a keď sme sa priblížili k nejakej fontáne, budove, stavbe, hudbu prerušil odborný výklad. Po príjemnej jazde čakal na nádvorí pred palácom dlhočizný rad návštevníkov. Had sa hýbal rýchlo. Vošli sme do prepychovo zariadených a zdobených miestností. Načo opisovať, to treba vidieť!
    Presun do Paríža bol už upršaný. V modernej štvrti La Defans sme mali rozchod a nasledoval Víťazný oblúk pána Napoleóna, Champs-Elyeés a Invalidovňa, kde tohto malého veľkého muža pochovali. Piatok sa nám odvďačil za neoblomnosť a trpezlivosť slnečným a teplým počasím, ktoré prišlo vhod pri výstupe na štíhlu ozrutu Eiffelovku, pri plavbe po Seine i potulkách na Montmartri. Medzi plavbou a umeleckou štvrťou sme vbehli do interiéru Louvru, rýchlo sa zorientovali v spleti schodísk, hál a chodieb a rozbehli sa za Da Vinciho La Giocondou (Monou Lízou), okolo ktorej sa tradične zdržuje nepreniknuteľný dav návštevníkov neveriaci, že toto je to dielo. Večerné ukončenie púte pri bazilike Sacré-Coeur a atmosféra na mini námestí Place du Tertre s maliarmi, kaviarničkami a hučiacimi turistami bolo francúzskym bozkom na dobrú noc. Ale ešte pred spaním sme si dali výborné palacinky – crépes s čokoládou či syrom a hubami.
    Sobota nás chcela vyhnať, alebo nebo nad Parížom plakalo, že večer musíme odísť. Jedno či druhé, výsledok bol rovnaký. Premokli sme do nitky a dáždnikmi sme sa zrážali s chodcami na chodníkoch a pri budovách. Od rána až do večera sme mali naplánované chodiť, keďže šoféri potrebovali mať deväťhodinovú pauzu pred cestou. Najskôr nás prichýlil Kostol sv. Magdalény, kde nás prekvapili krstiny malého bábätka a následne farár, ktorý nám povedal, že pre ich kostol pracuje i farár zo Slovenska. Na ceste do parfumérie sme sa zastavili pri slávnej koncertnej hale Olympia, na scéne ktorej mali možnosť vystupovať len tie najväčšie hviezdy ako napríklad: Edit Piaf, Charles Aznavour, Mireille Mathieu, Johnny Hallyday, Janet Jackson, Madonna, Celin Dion, Cher, Nelly Furtado a iní. V parfumérii nám vrazil do nosa prenikavý, sladkastý a ťažký vzduch. Chvíľu sme si počkali na sprievodkyňu, ktorá nás zasvätila do tajomstiev výroby omamných vôní od staroveku až po dnes. Boli sme poučení o rôznych metódach spracovania kvetov, rastlín či drevín, videli sme zvláštne inštrumenty a pomôcky na výrobu parfumov a zároveň sme obdivovali priestory krásnej historickej budovy s precíznymi interiérovými maľbami a nábytkom. Skončili sme v malej predajničke na prízemí, kde bolo ťažké vybrať si jeden parfum. Dokonca sa nám podarilo i vyschnúť, no zas sme museli vykročiť do upršaného dňa smerom k Bruchu Paríža a Centru G.Pompidou, kde sme si dali lahodný obed a rozchod na nakúpenie posledných suvenírov. Konečnou zastávkou dňa bol Notre-Dame de Paris známy Chrám Matky Božej, ktorý preslávil Victor Hugo a vďaka ktorému bol zrekonštruovaný. Pred chrámom sa nachádza označené miesto, od ktorého sa počítajú všetky vzdialenosti vo Francúzsku. Pri chráme sa počasie na chvíľu umúdrilo, dokonca nám vyšlo i slniečko. Prezreli sme si toto duchovné miesto s rešpektom, a potom už naše kroky viedli k miestu, odkiaľ nás mal vyzdvihnúť autobus. Kým však šoféri prekľučkovali parížske prepchaté ulice, spustil sa hustý dážď na rozlúčku, ktorý nás sprevádzal celou cestou domov. Nechcelo sa nám uveriť, že naše cestovateľské dobrodružstvo je za nami, no obrazy Paríža v spomienkach nám ešte dlho budú spríjemňovať všedné dni reality.
    Natália Zajacová

0123456789101112131415161718192021222324252627282930


Stavenie mája - 30. 4. 2014

    Posledný aprílový deň 30. 4. 2014 už tradične na našom území patrí stavaniu májov. Ani tento rok žiaci a učitelia nezabudli na prvomájové zvyky. Tradičné stavanie mája nám už po tretíkrát spestril folklórny súbor Prameň, ktorý nielen zahral a zatancoval na ľudovú nôtu, ale strhol do tanca aj primátora mesta, našich žiakov a taktiež našich najmenších spoluobčanov z materských škôl, ktorí sa prišli pozrieť na stavanie mája. Medzi hosťami sme privítali i študentov z Gymnázia M.Galandu v sprievode pani Slovákovej. Celú slávnosť otvorila krátkym príhovorom na tému mája podpredsedkyňa našej ŽŠR Natália Dolníková. Dobrá nálada zostala všetkým minimálne do konca dňa a už teraz sa tešíme na ďalší rok.

0123456789101112131415


Internátna SUPERSTAR - 29. 4. 2014

    Spev a hudba je neoddeliteľnou súčasťou života žiakov na internáte v Turčianskych Tepliciach. Preto sa rozhodli vychovávateľky školského internátu usporiadať súťaž v speve Internátna Superstar.
    Dňa 29. 4. 2014 sa uskutočnil 3. ročník tejto speváckej súťaže, začo vďačíme pani vychovávateľkám zo školského internátu pri PaSA v Turčianskych Tepliciach. Pozvanie prijali internáty z Banskej Bystrice , Brezna, Žiliny, Košíc a Zvolena, ktorým ďakujeme za bojovného ducha a účasť. Súťažiaci pricestovali v sprievode vychovávateliek, vychovávateľov a počas dňa ich usmerňovali a zoznamovali ich s prostredím internátu žiačky PaSA.
    Tesne pred začatím, ktoré bolo o 15.30 sa sála kultúrneho domu v Turčianskych Tepliciach plnila nedočkavými divákmi. Keď už bolo všetko pripravené, privítali porotu, ktorú tvorili: primátor mesta Turčianske Teplice Michal Sygút, riaditeľ PaSA Ján Dvorský, riaditeľ ZUŠ TT Ladislav Holkenka, pani uč. zo ZUŠ TT Katarína Franková, spevák Juraj Hnilica s gitaristom Michalom Kulichom, Milan Lettrich ako odborný porotca a sponzor súťaže a Zuzana Gelianová zástupkyňa sponzorov.
    Rozsvietili sa reflektory a sálou sa rozliehal nádherný hlas prvej súťažiacej. Za ňou nasledovalo ďalších 18 speváčok a tento rok výnimočne medzi nimi jeden sympatický mladý muž, ktorý všetkých ohromil svojim výkonom. Čerešničkou na torte bolo vystúpenie Juraja Hnilicu a Michala Kulicha. Do hlasovania sa zapojili aj diváci a to v kategórií „Cena diváka“, ktorú do súťaže venoval riaditeľ PaSA Ján Dvorský. Každý mohol podporiť svojho favorita.
    Víťazkou „Ceny diváka“ sa stala Gabriela Kováčiková.
    Výber troch najlepších sa zdal byť pre porotu nesplniteľnou úlohou, pretože všetci súťažiaci predviedli takmer profesionálny výkon. Nakoniec sa porota zhodla a vybrali tri najlepšie spomedzi súťažiacich.
    1.miesto: Gabriela Kováčiková (ŠI Turčianske Teplice, dvojnásobná víťazka )
    2.miesto: Natália Dolníková (ŠI Turčianske Teplice )
    3.miesto: Zuzana Margitanová (ŠI Zvolen )

01


Druhá Noc v škole - 29. 4. 2014

    Zábava, smiech, zážitky a nové priateľstvá - toto všetko čakalo vylosovaných žiakov v noci z 29. na 30. apríla 2014.
    Zúčastnených pri príchode privítala Žiacka školská rada s kresbami na tvár. Pokračovali zoznamovacími hrami, aktivitami a súťažami. Nechýbalo premietanie filmu s neodmysliteľnými pukancami či nočná hra, pri ktorej aj tým najodvážnejším naskakovala husia koža a veľa ďalších dobrodružstiev, z ktorých si študenti odniesli skvelé zážitky. Keďže pri takýchto aktivitách každý poriadne vyhladol, večer i ráno bolo pripravené občerstvenie.
    „Noc v škole bol super zážitok, vďaka ktorému sme sa perfektne zabavili bez kníh, učenia, či stresovania sa z písomiek alebo skúšania. Každý si prišiel na svoje a ani sme si neuvedomili, že sme v tej istej škole, kde sa denno-denne učíme, ale že sme v škole, v ktorej zažívame skvelé zážitky a všetci sa dobre bavíme.“ – hovorí jedna zo zúčastnených študentiek.
    Noc v škole, vytvorená vďaka študentom rady a ich zapojeniu sa do projektu IUVENTY KomPrax, má za sebou už 2. úspešný ročník a študentská rada uvažuje, že túto akciu na budúci rok zopakuje.
    Vaše podnety sú dôležité. Ak máte nové nápady, myšlienky, návrhy, neváhajte a príďte sa s nimi podeliť na stretnutia Žiackej školskej rady, alebo ich napíšte a vhoďte do ich schránky!
    Natália Čupcová, predsedkyňa ŽŠR

0123


Nie je exkurzia ako exkurzia - 29. 4. 2014

    Mnohí z nás radi chodia na exkurzie kvôli zábave a uliatiu sa zo školy. Takto sme sa cítili aj my, IV.B, dňa 29.4. 2014 . Naša cesta bola namierená do Uherského Brodu . Spoločne s pani profesorkou Nátherovou a pánom profesorom Thomkom sme sa vydali po stopách J.A. Komenského . Myslím, že hovorím za všetkých, že exkurzia predčila naše očakávania. Prekvapilo nás spracovanie informácií a ich podanie netradičnou a zaujímavou formou. Takže ak náhodou pôjdete okolo, zastavte sa tam. Určite neobanujete a dozviete sa mnoho zaujímavých vecí. Nezabudnite sa odfotiť s veľkou sochou Komenského pred múzeom.
    A čo dodať na záver? Už len poďakovať pani profesorke Nátherovej, ktorá nám exkurziu vybavila a pomohla nám tak s prípravou na maturitu.
    kolektív IV.B

0123456


Viem logicky myslieť? - 24. 4. 2014

    Dňa 24. 04. 2014 sa uskutočnila celoškolská matematická súťaž s názvom Viem logicky myslieť? Súťaže sa zúčastnili triedne kolektívy prvého až tretieho ročníka študijného odboru učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo. Organizátorom súťaže bola vyučujúca matematiky Mgr. Alena Kamarýtová.
    Žiaci riešili dve zaujímavé úlohy, jednu zábavnú úlohu a dve úlohy na pamäť a postreh.
    Výsledky súťaže:
        1. miesto: kolektív triedy   II. C
        2. miesto: kolektív triedy  III. A
        3. miesto: kolektív triedy   I. C
    Mgr. A. Kamarýtová


Študentská kvapka krvi - 24. 4. 2014

    Dňa 24. 4. 2014 sa na našej škole po 16. krát uskutočnil odber krvi – Študentská kvapka krvi. Darovania krvi sa zúčastnili študenti 3. a 4. ročníkov, ktorí dosiahli vek 18 rokov a spĺňali zdravotné kritéria. Odberu krvi sa zúčastnilo 41 darcov, z ktorých bolo 14 prvodarcov, 2 darkyne nespĺňali zdravotné kritéria pre darovanie krvi. Tejto akcie sa zúčastnilo 27 štvrtákov a 12 tretiakov.
    Odber uskutočnila pojazdná hematologicko – transfúzna stanica Martin. Počas odberu sa nevyskytli žiadne závažné problémy. Všetkým darcom ďakujem a verím, že sa s nimi, ale aj s novými darcami stretneme pri opätovnom darovaní krvi.
    Marieta Pišková

0123456789


Súťaž Mladý Slovák - 16. 4. 2014

    Dňa 16. 4. 2014 prebiehalo školské kolo vedomostnej súťaže MLADÝ SLOVÁK. Súťažiaci mohli získať za 30 otázok 30 bodov a umiestnili sa nasledovne:
1. Grigliak Samuel (III.KL) - 21b postupuje do krajského kola
2. Froľová Vladimíra (I.B) - 19b postupuje do krajského kola
3. Boháčiková Petra (I.C) - 18b
     Vojtasová Veronika (I.D) - 18b
     Kohútová Kristína (II.B) - 18b
     Filová Michaela (I.A) - 18b


Familypark na zbláznenie - 14. 4. 2014

    Dňa 14. apríla 2014 sa posledná čistokrvná Káčka našej školy vybrala aj spolu s ich pokračovateľmi v odbore, animátormi z III.K, na exkurziu do rakúskeho Familyparku. Túto exkurziu pre nás pripravila naša p. prof. Frívaldská v spolupráci s ABC centrom voľného času v Martine. Familypark nám vybrali preto, lebo je to zábavný park pre deti každého veku a my ako animátori, tu môžeme sledovať, čo tie deti baví, ako sa v takomto parku správajú a ako ich zabaviť.
    Všetci sme sa ráno o 6.00 zišli pred našim internátom, nasadli do autobusu a vybrali sa smer Nitra. Po úvodných pokynoch sme išli ešte naberať energiu do Spánoviec. Prebudili sme sa v Nitre a po vykonaní fyziologických potrieb sme pokračovali v našej ceste ďalej. V autobuse panovala veľmi príjemná atmosféra! Sme predsa animátori a vieme sa zabaviť. A tak to aj vyzeralo! Všetci sme sledovali krajinu so slúchadlami v ušiach.
    Okolo 10:30 sme boli v cieli. Park sa nachádza v príjemnom prostredí neďaleko krásneho Neusiedlerského jazera. Chvíľku sme počkali na lístky a potom hor sa zabávať! Išli sme si oči vyočiť na tých úžasných atrakciách. Okrem nás tam boli deti, ktoré sa ledva narodili, deti, ktoré už vedeli aj chodiť a deti, ktoré už navštevovali základnú školu. Samozrejme za sprievodu rodičov alebo animátorov.
    Po navštívení prvých atrakcií sme zabudli na to, že máme sledovať správanie detí v zábavnom parku a sami sme sa stali tými deťmi. Vyskúšali sme všetko, čo sa dalo. Húsenkovú dráhu, vlastne aj dve, kolotoče na vode, s vodou aj pod vodou, kolotoče, kde sa sme bili s malými deťmi, aby sme sa tam dostali a kolotoče, ktoré patrili len nám, ako napríklad obrovská loď. Tu sa prejavili naše animátorské sklony a znalosť nemeckého jazyka. Zmotali sme všetkých účastníkov našej jazdy a súťažili, ktorá strana lode kričí hlasnejšie. Po troch jazdách sme už v ústach okrem sucha cítili aj vianočného kapra, ale chuť súťažiť v nás zostala. Avšak prevádzkovateľ atrakcie nás rázne vyhnal preč. Tak sme sa vybrali na iné atrakcie.
    Vyskúšali sme si jazdu na traktore či labutiach, kopček zmrzliny za 1,20 €, aj kávu za 3 €. Ceny a atmosféra ako v Amerike však stáli za to.
    Po asi 5 hodinách zabávania sa, šprechovania a užívania si, stretli sme sa pri východe, odfotili sa na pamiatku a poďho domov!
    Náš posledný výlet stál teda za to! A okrem prívlastku posledný bude mať v mnohých animátorských srdciach aj prívlastok najlepší. Ďakujeme veľmi pekne za možnosť byť pred maturitami na chvíľu dieťaťom. Hádam sa vám na tých maturitách aj odvďačíme.
    Barbora Turčanová, IV.K

01234567891011121314151617181920212223


Výstava učebných pomôcok z biológie - apríl 2014

    Žiaci prvých ročníkov mali možnosť pre predmet Biológie vypracovať projekt - zostrojiť učebnú pomôcku - rastlinu. Tie vydarené boli vystavené v školskej knižnici.

01234567891011121314151617181920212223


Človek a čas

                        Človek a čas
vitazi     Tak znela téma úvahy celoslovenskej literárnej súťaže „Komenský a my“ pre SŠ, ktorú už 11 rokov vyhlasuje Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy Českej republiky, Unie Comenius v Prahe a Pedagogická fakulta UKF v Nitre. Z Nitry prišla pre našu školu výborná správa, a to, že naša študentka Ľudka Kováčová z III.B získala v silnej konkurencii gymnázií z celého Slovenska pekné 3. miesto.
    Ľudke srdečne blahoželáme a vám, milí čitatelia, ponúkame úspešnú esej.
    S. Sudorová

                        Bohatý je ten, kto má čas...
     Istý muž sa dožil veku 110 rokov. Jeho tajomstvo spočívalo v tom, že neoslavoval svoje narodeniny. Nikdy. Neriadil sa výpočtami priemerného veku muža, a preto sa v sedemdesiatke nechystal zomrieť. Ešte mal veľa času. Nezaujímali ho jeho prehlbujúce sa vrásky a vo veku osemdesiatsedem rokov ešte odvážne brázdil krajinu na karavane. Závidím mu. Budem mať osemnásť rokov a číslo na torte mi každoročne pripomína, že som opäť stratila rok svojho života. Zbytočne mrhám časom. Deň čo deň. Načo ležím v sobotu v posteli do jedenástej? Prečo sedím za počítačom do polnoci? Nadarmo presypaný piesok. Mohla som vstať skôr, ísť sa pozrieť na východ slnka, pohladiť stromy, dotknúť sa rosy na šípkovom kríku. Mohla som zažmúriť oči pod záplavou slnka a nadýchnuť sa rannej hmly. Mohla som čokoľvek, ale už je neskoro. Chvíľa prišla a odišla. Žiadny okamih netrvá večne. Každé ráno je iné. Každý deň strácam veľa. Kam odchádzajú dni, ktoré neprežijeme naplno? Zaplnia vesmír? Zbytočná prázdnota a žiadne spomienky. Nikto si neváži čas, a pritom je to najväčší dar. Nikto ho nemôže zdediť, ani si ho kúpiť. Keby áno, zomierali by len chudobní. Ale čas je spravodlivý, dáva každému z nás šancu na jeden život. Je len na nás, ako ho prežijeme. Ale svet je hlúpy a neváži si nič, čo je zadarmo. Plytváme časom každú sekundu. Zbytočne zahadzujeme plné priehrštia za seba a ani sa neobzrieme. Bežíme naslepo vpred a pritom nestíhame spomaliť. Povieme si: „Ešte máme čas,“ ale nemáme. Všetko plynie rýchlo a neplynie nič. Ľudia okolo nás len preletia, zanechajú jeden pohľad, úsmev. Myšlienky sa v rýchlom kolobehu krútia, zbytočne nás ťažia a nakoniec ich vypustíme z hlavy. Prídu nové, revolučné a opäť chceme predbehnúť čas. Ale on má svoje vlastné hodiny. Raz plynie pomaly, inokedy rýchlo a človek sa stráca. Uvedomujeme si, že ho neovplyvníme a prichádza ľútosť. Ľutujeme veci, ktoré sme urobili, hoci by nám malo chýbať to, čo sme neurobili. Občas treba zastať a privoňať si k ružiam. Vyzuť si topánky a ľahnúť si na trávu. Zdvihnúť hlavu a pozrieť sa na nebo. Ostane spomienka, dotyk. Chvíľa, ktorá pohladí tvoje srdce, nie je zbytočná. Ani tá, ktorú obetuješ pre druhých. Táto je večná, tento čas sa počíta. Prináša bonusové body, ktoré ťa obohacujú a formujú pre zajtrajšok. Pred posledným krížikom ľudia spomínajú. Vymenili by čokoľvek za jediný deň svojho života. Keby ho mohli prežiť ešte raz, prežili by ho inak. Zmenili by rozhodnutia a vyslovené vety. Toľko vecí ľutujú, toľko im chýba, ale cesty späť niet. Smrť neobchoduje s časom. Odzvonilo.
    Budem mať osemnásť a do budúcnosti sa pozerám optimisticky. Mám toľko plánov a snov. Niektoré sú naivné, detské alebo nereálne, ale ak si ich nesplním teraz, tak kedy? Čas si nekúpim, čas nepredám. Chcem prežiť život naplno. Chcem zažiť nemožné a preskúmať neobjavené. Chcem kráčať vpred a nevzdávať sa snov. Chcem niečo zanechať svetu a chcem zomrieť šťastná. Nemám čas, a preto zajtra vstanem skôr.

    Ľudmila Kováčová


Prvoaprílové „žarty pegečiek“

vitazi     Všetko sa začalo krajským kolom Vansovej Lomničky (recitačná súťaž žien), ktoré sa uskutočnilo v doobedňajších hodinách v sobotu 5. apríla 2014 v sobášnej sieni radnice mesta Žilina. 47. ročník tejto súťaže už tradične zorganizovali Únia žien Slovenska v Žiline v spolupráci s Domom Matice slovenskej v Žiline a mestom Žilina. Spomedzi víťaziek okresných kôl zo Žiliny, Kysuckého Nového Mesta, Čadce, Martina a Turčianskych Teplíc sa podarilo našim dievčatám Natálii Kubovej a Ľudmile Kováčovej získať popredné miesta. Druháčka Natália obsadila v konkurencii žien krásne 2. miesto, len škoda, že nás nebude reprezentovať na celoslovenskej súťaži Vansovej Lomničky, no ešte „musí dorásť“(dovŕšiť osemnástku). Celoslovenského kola sa však zúčastní tretiačka Ľudka, veríme, že aj tam bude úspešná, veď naša škola má v jazykovej, umeleckej príprave študentiek, v recitačných úspechoch dlhodobú tradíciu.

    Dňa 10. apríla úspechy našich dievčat pokračovali a to na regionálnej recitačnej súťaži Vajanského Martin . Ide o postupové kolo Hviezdoslavovho Kubína - najstaršej a najprestížnejšej súťaže v oblasti umeleckého prednesu. Poslaním podujatia je podporovať a rozvíjať poznanie a šírenie literárnych hodnôt. Jednotlivé stupne súťaže prehlbujú literárne poznanie, tvorivosť, rozvíjajú predstavivosť, kultivujú slovenský jazyk, reč, rytmus, pestujú vzťah k slovu ako kultúrnej a umeleckej hodnote. Našu školu i okres Turčianske Teplice reprezentovali dve tretiačky – Tamara Suchá (próza) a Karina Miakyšová (poézia). Obidvom žiačkam ďakujeme za peknú, umeleckú interpretáciu vybraných ukážok (P. Hirax- Baričák, P. Neruda), Karina nás potešila pekným 2. miestom. Mrzí nás však, že nechuť až odpor členky odbornej poroty k tvorbe Baričáka ovplyvnili hodnotenie výkonu Tamary. Tá jeho knihy zbožňuje a necitlivé komentáre spomínanej členky na jeho adresu sa jej hlboko dotkli. Náš odkaz pre porotkyňu: Nešliapte po krehkej ľudskej (detskej) duši, keď neviete, aké ťažké je pre rodičov, pedagógov tú krehkosť (radosť, ideály) v dnešnej dobe udržať.

vitazi     V pozitívnom duchu úspechy „zaklincovala“ naša štvrtáčka - Michaela Nguyenová , ktorá sa na Miss Slovensko dňa 12. apríla stala druhou vicemiss. Porotu i divákov si získala nielen svojím exotickým vzhľadom, ale hlavne prirodzeným vystupovaním a inteligenciou – my čo ju poznáme bližšie, vieme, že je výbornou študentkou a tiež realizátorkou mnohých školských projektov.

    Na záver len toľko – sme radi, že úspechy našich dievčat neboli prvoaprílovým žartom a všetkým víťazkám v mene PK SVP i celej školy srdečne blahoželáme.

    PaedDr. Slávka Sudorová


Praktické MS - učitelia MŠ - 7. 4. - 11. 4. 2014

    Keď prišli deti dňa 7. 4. 2014 do materskej školy alebo školského klubu detí, všetko vyzeralo úplne inak ako obyčajne. V ich triedach pobehovali princezné, farmárky, policajtky, rušňovodičky, zajačiky či včielky. Neboli to ale postavičky, ktoré sa vysypali z rozprávkovej knihy, ale maturantky, ktorých čakala praktická časť maturitnej skúšky. V rovnakom duchu sa niesol celý týždeň. Niektoré výstupy vyzerali naozaj rozprávkovo a ukážkovo.
    A záver? Ten bol presne taký ako v rozprávke. Aj keď sme sa maturity báli ako princezná deväťhlavého draka, všetko sa dobre skončilo.
    žiačky IV.B triedy

01234567891011121314151617181920


Praktické MS - animátori voľného času - 2. 4. - 4. 4. 2014

    V dňoch od 2. 4. do 4. 4. 2014 sa konali na našej škole praktické maturitné skúšky. Žiaci odoboru animátor voľného času predviedli ukážky animácií s rôznou tématikou a boli za ne ohodnotení maturitnou komisiou.
    Všetkým maturantom prajeme ešte veľa šťastia v poslednej etape MS - na ústnych MS od 2. 6. 2014.

0123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839


Noc v škole ( Nočná schola ludus )

    Už po tretíkrát si ZŠR pripravila zaujímavú a pre študentov lákavú noc. Tejto noci v škole sa zúčastnili študenti 3. a 4. ročníka, ktorí o 19:00 prišli do školy aj so svojimi spacákmi, aby zažili neobyčajné dobrodružstvo. Hneď na začiatku si každý prítomný musel napísať na lepku svoje očakávania a nalepiť ju na tabuľu. Následne sme sa presunuli do telocvične, kde sme sa hrali množstvo zoznamovacích aktivít, pri ktorých sme sa navzájom spoznávali. Keďže noc v starej obrovskej budove býva trochu strašidelná, bolo treba zažiť niečo vyvolávajúce na tele zimomriavky, a tak nám náš pán školník ukázal podzemné priestory školy. Porozprával o dejinách, poukazoval všetky miestnosti, ba dokonca aj starú hladomorňu, v ktorej sme našli pána školníka prezlečeného za strašidlo. To bolo vreskotu! Hádam sme zobudili aj staré strašidlá! Verte, milí študenti, že ani netušíte, čo sa ukrýva pod triedami, v ktorých sa denne učíme. Takto poriadne vystrašení sme sa vrhli na bagety a pitný režim, aby sme vyrovnali hladinu stresu. Následne sme sa presunuli do pre nás tajomnej a niektorým hrôzu naháňajúcej zborovne, kde strach z klasifikačných porád nahradili spoločenské hry, víťazi ktorých si odniesli sladkú čokoládu. Po dlhšom sedení si Erik pripravil v telocvični spoločné tancovanie podľa videa, pri ktorom sa nám rozhýbali usedené svaly. Nasledovalo štafetové čítanie skutočných príbehov, ktoré nás na chvíľu vrátilo do reality, ale nie tej našej, našťastie. Pred pozeraním filmu sme sa ešte presunuli do triedy, kde si každý našiel svoju lepku s očakávaniami, okomentoval ich a na veľký plagát mohol verbálne alebo formou kresby vyjadriť svoje pocity a odkaz pre nezúčastnených. Ten sme ako motiváciu pre prichádzajúcich ráno do školy zavesili na hlavnej chodbe. Určite ste si ho všimli! Neskôr si silnejšie povahy a tí, ktorým sa zdalo, že stresu a strachu bolo ešte málo, pozreli horor Exorcizmus. Po tejto zábavnej noci sme sa rozišli do tried a mohlo spať.
    Ale pozor ... nie na dlho, pretože o 3:00 nám uniesli dve dievčatá, ktoré bolo treba v pozhasínanej škole hľadať. Aby sa tieto dievčatá vrátili, museli všetci ostatní splniť pár úloh. Jednou z týchto úloh bolo vymyslenie básničky s použitím nasledovných slov: diplom, noc, hra, škola. A tu je básnička:
        Prespali sme v škole,
        obžrali nás mole.

        Noc je ťažká, dlhý boj,
        tých molí je veľký roj.

        Obžrali nám diplomy,
        máme z toho syndrómy.

        Všetko je to veľká hra,
        noc v škole sa nazýva.

vitazi
    Po týchto zábavných súťažiach už mohli ísť dievčatá skutočne spať. Ráno sa vstávalo ťažko, no s dobrým pocitom a každý si zároveň odniesol aj spomienku – malý diplom.
    Zrejme je na mieste celkom na záver spomenúť, že podujatie bolo financované zo zdrojov EÚ, kedy p.Zajacová vypracovala projekt v rámci programu KomPrax organizovaného IUVENTOU, aby študenti mohli počas akcie dostať aj občerstvenie aj malé odmeny.
    Vaša Aďa, medailistka ŽŠR

01234567891011121314151617


Talentové prijímacie skúšky - 31. 03. a 1. 4. 2014

    Stretol sa rok s rokom a na našej škole sa v dňoch 31. 3. a 1. 4. 2014 konali prijímacie skúšky. Rodičia priviezli svoje deti k nám, aby si deti preverili svoje vedomosti a schopnosti na talentových skúškach a porovnali ich s ostatnými záujemcami o štúdium na našej škole.
    Na našich nových prvákov pre nasledujúci školský rok sa už teraz veľmi tešíme!

012345678910111213141516171819202122


Deň učiteľov – Dnes učí učiteľa žiak - 28. 3. 2014

    Dňa 28.3. 2014 sme si pripomenuli deň našich milých učiteľov . Hneď zrána pedagógov čakalo milé prekvapenie v zborovni školy. V mene celej školy sa im prihovorila a povedala pár milých a pekných slov predsedníčka ŽŠR Natália Čupcová. Poďakovala im za ich nesmiernu prácu, trpezlivosť, ochotu, pochopenie, úsilie a za ich lásku k nám študentom a neustálu chuť a silu napĺňať naše hlavy vedomosťami.
    Povolanie učiteľa nie je veľmi ľahká práca, a preto sme sa rozhodli, že im pomôžeme a na jeden deň si s nimi vymeníme úlohy. Tento deň sme výstižne nazvali „Dnes učí učiteľa žiak“. Každá trieda si musela pre svojho vyučujúceho pripraviť kopec aktivít a pokúsiť sa ho naučiť niečo, čo ešte nevedel. Bol to deň plný zábavy a dobrej nálady podfarbovaný rozhlasovým vysielaním.
    Dúfame, že aj takáto forma vyučovania sa Vám študentom páčila, a že o rok si to zopakujeme znovu.

012


Čo vieš o československých légiách - 26. 3. 2014

    Dňa 26. 3. 2014 prebiehalo školské kolo vedomostnej dejepisnej súťaže „ČO VIEŠ O ČESKOSLOVENSKÝCH LÉGIÁCH?“. Test obsahoval 20 otázok, pričom na postup do krajského kola bolo potrebné správne odpovedať na 15 z nich - to sa nepodarilo ani jednému súťažiacemu v školskom kole.
Súťažiaci sa umiestnili sa nasledovne:
     Veronika KLEMANOVÁ (II.A) - 11 bodov
     Beáta MATIAŠOVSKÁ (II.A) - 9 bodov
     Michaela ČUPCOVÁ (II.B) - 8 bodov


Morena v MŠ Diviaky - 26. 03. 2014

    Hádzanie Moreny do vody sa na Slovensku traduje od nepamäti. Morena - symbol zimy, ale aj chorôb a nešťastia sa oblečie do tradičného kroja, zapáli a hodí do vody. Morena zhorela, môže prísť Jar.
    Aj my, dievčatá z III.B sme si dňa 26.3.2014 spolu s našimi škôlkármi pripomenuli tento tradičný zvyk. Prešli sme cez Diviaky v krojoch a so spevom a náš pochod sme zakončili pri potoku na moste. Tento deň sa niesol v znamení spevu, tradícií ale aj blížiacej sa Jari.
    Vyniesli sme Morenu pod zelený Háj, Bože pomáhaj!
    žíačky III.B

012345678910


Divadlo "TOMU VER" - 13. 03. 2014

    Dňa 13. 3. 2014 sa naša škola zúčastnila protidrogového muzikálu s názvom „ Tomu ver!“ . Súčasťou zaujímavého muzikálového predstavenia boli štyri nadaní herci, ktorí nám zahrali situácie ako zo skutočného tínedžerského života stredoškolákov.
    Dej sa odohrával v prostredí školy, v kolektíve mladých ľudí plných živých ambícií a plánov do budúcnosti. Herci v tomto muzikáli poukázali aj na vplyv alkoholu, drog a reakcií mladých ľudí naň. A bolo to naozaj ako v skutočnom živote. Niektorí ľahko podľahli a zostali zlomení. Ľudskosť mala tiež svoje miesto. Boli ľudia, ktorí pomohli a zostali oporou pre iných.
    Ostať na správnej strane a „nezlomiť sa“ je pre nás veľkou výzvou!
    Gabriela Kováčiková a žiaci III.KL

012345


Krása ľudského slova - 10. 03. 2014

    Deň 10. marec 2014 sa stal v našej škole Dňom obľúbených recitačných súťaží v prednese poézie a prózy, ktoré majú na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Aj tento rok sa 47 žiačok zúčastnilo školských kôl súťaží Štúrov pamätník (poézia a próza pre deti a mládež), Hviezdoslav Kubín a Vansovej Lomnička . V priebehu dopoludnia zazneli úryvky z rôznych svetových a domácich literárnych diel. Súťažiace siahli po moderných ukážkach (Michal Hvorecký, P. H. Baričák, Jožo Urban). Porota v zložení – Mgr. Janka Pálešová, PaedDr. Eva Mazanová, PaedDr. Slávka Sudorová, ohodnotila okrem vhodného, zaujímavého výberu ukážky aj prácu s prozodickými vlastnosťami jazyka, ako sú melódia, tempo reči, farba hlasu. Samozrejme, všímali si pri prednese aj spisovnú výslovnosť, mimiku, gestikuláciu či postoj . Najlepšie recitátorky boli ocenené knižnými odmenami, ktoré do súťaže venovali členky Predmetovej komisie spoločenskovedných predmetov PaSA.

Výsledky recitačných súťaží

Štúrov pamätník (prednes prózy a poézie pre deti a mládež)
    1. miesto:  Anna Sleziaková, I. A
    2. miesto:  Alžbeta Koptáková, III.B
    3. miesto:  Júlia Litvová, I.D

Hviezdoslavov Kubín
Poézia:
    1. miesto:  Karina Miakyšová, III.B – postup do regionálneho kola
    2. miesto:  Vanda Vačková, III.D
    3. miesto:  Renáta Rusková, I.B
Próza:
    1. miesto:  Tamara Suchá, III.A – postup do regionálneho kola
    2. miesto:  Natália Čupcová, II.B
    3. miesto:  Veronika Klemanová, II.A

Vansovej Lomnička
Poézia:
    1. miesto:  Natália Kubová, II.C – postup do krajského kola
    2. miesto:  Dagmar Kasanická, I.B
    3. miesto:  Zuzana Šinoglová, II.C
Próza:
    1. miesto:  Ľudmila Kováčová, III.B – postup do krajského kola
    2. miesto:  Zuzana Fľaková, III.C
    3. miesto:  Vladimíra Froľová, I.B

Víťazkám srdečne blahoželáme!
PK SVP PaSA

0123456789101112


Fašiangový karneval pre MŠ Horné Rakovce - 27. 02. 2014

    Dňa 27. 2. 2010 žiačky PaSA robili fašiangový karneval pre deti z MŠ v Horných Rakovciach . Budúce pani učiteľky sa prezliekli za masky a prichystali si pre deti kultúrny program. Od rána v škôlke panovala veselá nálada. Všetky deti sa premenili na milé zvieratká krásne princezné, udatných hrdinov a čarovné víly. S deťmi si kandidátky parádne zaspievali, vytancovali sa a po náročnom výkone ich čakala veľká hostina. Deti sa s veľkou chuťou a tečúcimi slinkami po brade vrhli na koláče, korbáče, keksíky či chrumky. Takto sa podarilo kandidátkam vyčariť nie jeden úsmev na detských tvárach a naplniť svoje srdiečka o trochu viac lásky.
    Patrícia Barcíková III.C

01


Fašiangový karneval pre MŠ Diviaky - 25. 02. 2014

    „Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožúška, zima mu bude. “
    Dňa 25.2 2014 sme sa celý kolektív III.B spolu s pani profesorkou Nátherovou a Laurovou zúčastnili na fašiangovom karnevale pre MŠ Diviaky. V úvode naše moderátorky vysvetlili deťom čo sú fašiangy a ako dlho toto obdobie trvá. Väčšina dievčat bola oblečená v ľudovom kroji. Hneď na začiatok nám hudobníčky zahrali na harmonikách a flautách pesničku „ Fašiangy, Turíce “,čo bolo spojené s prezentáciou masiek deti MŠ. Potom nasledoval spoločný vinš, tanec a spev známych ľudových pesničiek. Po skončení krátkeho programu sa mohla začať diskotéka. Spoločne s deťmi sme tancovali na známe detské pesničky. Na záver nášho karnevalu sme poďakovali a rozlúčili sme sa s deťmi.
    kolektív III.B

012345678910


Valentín na škole - 14. 02. 2014

    Sviatok sv. Valentína je jedným z najobľúbenejších dní v roku. Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva v podobe bozkov či objatí alebo pohladení, ktoré v každom z nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity. Prečo teda Valentína neosláviť intenzívnejšie?
    Na našej škole sme tento sviatok slávili v rôznych podobách. Hneď z rána 14. 2. 2014 na schodoch netrpezlivo čakala Žiacka školská rada, aby každému, kto o to stál, na líčko nakreslila malé srdiečko ako symbol dňa a obdarovala okoloidúcich sladkým cukríkom. Okrem toho, že sme sa všetci obliekli do červeno-bieleho oblečenia, sme si pre Vás tradične pripravili aj súťaž. O čo išlo? Bolo to jednoduché. Každá trieda si mala pripraviť najoriginálnejší a najkreatívnejší darček, aby prekvapila svoju triednu profesorku. Naši študenti si pripravili mnoho zaujímavých prekvapení pre triednych, napr. červený lampión šťastna so svojími menami, ktorý vypustili spoločne s triednou cez veľkú přestávku, rôzne chutne vyzerajúce torty, či srdcia z kartónov, ba dokonca aj puzzle. Žiačky IV.C navodili v triede romantickú atmosféru tým, že zastreli žalúzie a do stredu triedy dali lavice, na ktorých bolo srdiečko z voňavých sviečok a srdiečko s upečených mafinov. Zavolali si svoju pani profesoru a pustili jej pamätné video. Za tento krásny a naozaj originálny darček si trieda IV.C odniesla hlavnú výhru - poukážku do bufetu v hodnote 15 eur. Tento valentinský deň spríjemňoval náš vysielaci tím skvelou hudbou.
    Za tento krásny deň by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí sa do našej súťaže zapojili, ale aj tým, ktorí si na seba obliekli niečo červené a pomohli zvýrazniť atmosféru sviatku zamilovaných. Najviac červenooblečených študentov bolo v II.A triede, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Veríme, že oslava lásky a priateľstva neskončila po odchode zo školy, ale že pokračovala aj doma či v kruhu priateľov. Dúfame, že sa vám tento deň plný prekvapení páčil, a že aj nabudúce budete také aktívne ako na Valentína.

01234567891011121314151617181920212223242526


Kurz pohybových aktivít v prírode 04. - 07. 02. 2014

    Prišiel utorok 4. 2. 2014 a s ním aj kurz pohybových aktivít v prírode, na ktorý sme sa všetky študentky I.A triedy veľmi tešili. Boli sme spojení spolu s I.D triedou a našimi vedúcimi kurzu bol pán profesor Čupec, pani profesorka Hechelman a pán riaditeľ Dvorský. Prvý deň sme boli na prechádzke v parku a na klzisku, na ktorom sme sa poriadne vyšantili. V stredu na nás čakala túra na Čremošné, ktorá bola síce náročná, ale naši vedúci kurzu nás pochválili za veľmi dobrý turistický výkon. Po namáhavej túre sme pozerali dokumentárny film o Turčianskych Tepliciach a potom sme sa presunuli na klzisko, na ktorom sme sa stretli aj s triedami I.B a I.C. Keď prišiel piatok, pani profesorka Pišková nás poučila o prvej pomoci pri zimných úrazoch a šup na naše obľúbené klzisko. Ale ako sa povie, všade dobre doma najlepšie, aj po týždni krásnych zážitkov sme sa tešili domov.
    Natália Lajtmanová I.A

01234567891011


Kurz pohybových aktivít v prírode 03. - 07. 02. 2014

    V dňoch 03.- 07. 04. 2014 sa konal lyžiarsky výcvik žiačok PaSA Turčianske Teplice v rámci Kurzu pohybových aktivít v prírode na Donovaloch. Z našej triedy I.A sa ho zúčastnilo 5 dievčat. Tento týždeň plný zážitkov a humorných situácií prešiel veľmi rýchlo. Chceli by sme sa poďakovať pani profesorke Sudorovej, pánovi profesorovi Lettrichovi a pánovi profesorovi Thomkovi. Ich humorný prístup a úsmev na tvári spravil z tohto kurzu naozaj neopakovateľný zážitok. Celá atmosféra tohto kurzu bola veľmi priateľská a poskytla nám možnosť bližšie sa spoznať.
    Júlia Liščáková I.A

012


ZLATÝ AMOS

    Hádanky, osemsmerovky, súťaže, testy ... Všade sa súťažilo len medzi žiakmi. Avšak teraz je tu nová súťaž aj pre učiteľov s názvom Zlatý Amos. O ich postupe v tejto súťaži rozhodujú práve žiaci!
    My, ŽŠR sme sa rozhodli, že aj naši učitelia a profesori si zaslúžia zapojiť sa do tejto súťaže. Preto, sme 27. 1. 2014 na našom internáte zbierali podpisy za našich profesorov. Práve žiaci rozhodovali, ktorý profesor pre nich niečo znamená a spravil veľa a myslia si, že mu kandidatúra v tejto súťaži oprávnene patrí. Neskôr sme vyzbierané podpisy poslali spolu s vyplneným formulárom a osobnou charakteristikou do tejto súťaže.
    O čom však táto súťaž je? Celoslovenská anketa Zlatý Amos je anketa o najobľúbenejšieho učiteľa, učiteľku na Slovensku. Je organizovaná so súhlasom používať názov ankety podľa Dětskej tiskovej agentury Českej Republiky. Cieľom ankety je predovšetkým popularizácia učiteľov, ktorí podľa hodnotenia žiakov prispievajú k vytváraniu kvalitného vzťahu medzi žiakmi a učiteľmi. Toho roku sa koná už 8. ročník súťaže, ktorej hlavným partnerom je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Viac informácií môžete nájsť na www.zlatyamos.sk. Tu sú však ešte dôležité informácie o hlavných oceneniach:

- HLAVNÁ CENA JE TITUL ZLATÝ AMOS, ktorý získava insígnie korunu a žezlo - putovná cena, plus šek v hodnote 3 500 Eur.

- TITUL SYMPAŤÁK ZÍSKAVA ŠEK V HODNOTE 1 000 EUR
O titul sympaťák súťažia všetci prihlásení učitelia. Titul Amos sympaťák je internetové hlasovanie, ktoré bude spustené na web stránke 15. 2. 2014 a potrvá do 31. 3. 2014. Výherca žrebovania bude uverejnený do 2 týždňov po finále ankety.

- TITUL ZLATÁ ŠKOLA - ZÍSKAVA ŠEK V HODNOTE 1 000 EUR
O titul Zlatá škola súťažia všetky ZŠ, SŠ A ZUŠ, ktoré prihlásili viac ako jedného učiteľa. Na základe počtu žiakov, počtu učiteľov a počtu prihlásených učiteľov sa vypočíta koeficient, ktorý nám určí víťaza.

- TITUL NAJ PRÍBEH O UČITEĽOVI - ZÍSKAVA ŠEK V HODNOTE 200 EUR
Príbehy hodnotia novinári, na základe výsledkovej listiny určíme víťaza priamo na finále ankety. Autor, čiže študent, víťazného príbehu získa 200 eur.

    Preto všetci sledujte stránku zlatyamos.sk, zahlasujte za našich učiteľov, nech práve oni alebo naša škola vyhrajú tieto skvelé ceny!

0


Projekt KOMPRAX - Odvážne cesty za lepším zajtrajškom - 29. 01. a 10. 02. 2014

    Afrika - kontinent zaliaty slnkom, ktorému vo veľkej miere vládne chudoba. Miesto, kde vzdelanie, strecha nad hlavou a hygiena nie sú takou samozrejmosťou ako u nás. Miesto, kde naše nohy pravdepodobne nikdy nevkročia. V dňoch 29.januára a 10.februára 2014 sa nám - žiakom IV.B, IV.C a IV.K podarilo do tohto miesta plného prekvapení aspoň nahliadnuť a to vďaka pani profesorke Frívaldskej, ktorá prostredníctvom národného projektu KomPrax priniesla do našej školy kúsok Afriky a 200 € na zrealizovanie pripraveného projektu.
    Projekt bol realizovaný v rámci vyučovacieho predmetu multikultúrna výchova. Na úvod nás pani profesorka oboznámila s faktami, ale aj zaujímavosti o Afrike, o živote v slumoch, o ktorých nikto z nás ani len netušil. Určite sa v každom z nás prebudil pocit vďaky za to, že žijeme v krajine s dostupnou pitnou vodou, kanalizáciou, dostatkom jedla a strechou nad hlavou.
    Aby sme sa Afrike priblížili ešte viac, vyrábali sme si tradičné africké sukne a jemnú motoriku sme si precvičili pri skladaní origami slona a pri zhotovovaní ozdôb vo forme náhrdelníkov z papiera. Mnohí žiaci označili tieto vyučovacie hodiny za najlepšie v celom školskom roku.
    Natália Babicová IV.B

01234567891011121314151617181920212223


Fašiangy v ŠKD Horné Rakovce - 30. 01. 2014

    Dňa 30.01.2014 sme sa celý kolektív IV.A triedy spolu s p. prof. Tumovou zúčastnili na Fašiangovom karnevale v Školskom klube Horné Rakovce v Turčianskych Tepliciach. Tematikou masiek boli rozprávkové bytosti. Hoci deti mali veľmi vkusné a kreatívne masky, rozhodli sme sa, že nebudú za ne hodnotené. Deti sa naozaj snažili a preto sme všetkých odmenili cukríkmi.
    Hneď v úvode moderátorka Lienka deťom vysvetlila, čo sú fašiangy a ako dlho toto obdobie trvá. Potom sme deťom spoločne zaspievali dve piesne, čo bolo spojené aj s prezentáciou masiek študentiek IV.A triedy. Nasledoval pochod masiek detí zo školského klubu a spoločné fotenie masiek s rovnakou tematikou - princezné, čarodejníci, šašovia, piráti a iné skupiny rozprávkových postavičiek. Po krátkej diskotéke na rozhýbanie detí začala „Škola tanca“. Skupiny dievčat učili deti kroky jednoduchých tancov ako napr. čivava, belgický tanec, metlový tanec, kačací tanec, či Rafaela stonožka. Deti boli aktívne a zapájali sa do tancovania. Pre menej aktívnych tanečníkov mala skupina dievčat pripravené hry, ktoré sa deti hrali podľa záujmu. Škola tanca sa ukončila jednou veľkou diskotékou, po ktorej sa deti občerstvili šiškami a čajom. Po občerstvení sa karneval niesol v pohodovom spontánnom duchu, podľa záujmu detí.
    Na záver nášho karnevalu sme poďakovali pani vychovávateľkám školského klubu a lízankami sme sa rozlúčili s deťmi.
    Michaela Nguyenová IV.A

01234567891011121314


Barličkový deň - 22. 01. 2014

    Dňa 22. 1. 2014 si pre vás ŽŠR pripravila zaujímavú a zábavnú akciu s názvom Barličkový deň. O čo vlastne išlo? Každý z vás určite používa slovnú barličku, ktorou si v bežnej komunikácii vypomáha, no pri jej častom používaní vyznieva pre poslucháčov rušivo. Preto sme si v tento deň svoju slovnú barličku napísali na papier a nalepili na svoje tričko, nohavice alebo napísali farbami na tvár. V tento deň nás sprevádzal cez všetky prestávky náš nový vysielací tím, ktorý si pre nás na úvod pripravil skvelý rozhovor, v ktorom chceli markantne poukázať na používanie barličiek v komunikácii, a potom nasledoval ich výklad týchto často používaných výrazov v populácii.
    My - novozvolená ŽŠR - sme cez veľkú prestávku zisťovali po celej škole, koľko žiakov sa zúčastnilo tohto dňa. Boli sme veľmi prekvapení, že sa tejto akcie zúčastnilo tak málo žiakov. Avšak bola tu jedna trieda! V triede I.A mal skoro každý žiak svoju barličku. Sme radi, že aspoň prváci idú príkladom ostatným a chcú ukázať na svoje nedostatky v komunikácii. Tu, ale aj pri iných žiakoch sme sa stretli väčšinou s rovnakými alebo podobným barličkami - hm, ehm, no, však, proste ... Avšak našli sa medzi nimi aj iné barličky, ktoré boli vtipné a zaujímavé.
    Dúfame, že ďalších podujatí sa budete zúčastňovať v hojnejšom počte a veríme, že sa vám tento pozoruhodný deň páčil a samozrejme gratulujeme I.A triede.
    Vaša ŽŠR. Andrea Šikyňová

012


Týždenný konverzačný kurz AJ s britským lektorom - 13. 01. - 17. 01.2014

    Vážení študenti,
rada by som Vás touto cestou informovala o týždennom intenzívnom kurze konverzačnej angličtiny, ktorý sa uskutočnil od 13.01.2014 do 17.01.2014 na našej škole s milým britským lektorom Patrickom Partingtonom.
    Anglický jazykový kurz bol a je výbornou príležitosťou vedieť používať skutočnú angličtinu. Zároveň študenti 4. ročníka spoznali kultúru a zvyky anglicky hovoriacich krajín. Objavili výhody týždenného intenzívneho kurzu, ktorý trvá od pondelka do piatku v rozsahu šiestich vyučovacích hodín. Začali v čase, kedy začalo v škole riadne vyučovanie, počas prestávok mohli študenti nezáväzne konverzovať o témach, ktoré ich zaujímali a končili šiestou vyučovacou hodinou, plné zážitkov a emócií.
    Patrick Partington využíval aktívne formy učenia sa, vzrušujúce a obohacujúce inovatívne metódy, hry, aktivity, dialógy, ktoré dodali mnohým študentom sebavedomie rozprávať (bez strachu z robenia gramatických chýb). Naším spoločným cieľom je zdokonaliť jazykové zručnosti (schopnosti) študenta použitím novej rozsiahlej slovnej zásoby, zároveň tiež zvýšiť sebaistotu študentov pri rozprávaní o veciach, ktoré sú predmetom lektorovho rozprávania (cestovanie, stravovanie, film, ...)
    Počet študentov, ktorí sa zúčastnili jazykového kurzu bolo 23, všetci študenti obdržali po absolvovaní kurzu certifikát.
    Cena týždenného intenzívneho kurzu konverzačnej angličtiny je 35€, v prepočte je to len 1,16 € na jednu vyučovaciu hodinu.
    Dúfam, že i v budúcom školskom roku sa nám podarí zorganizovať týždenný intenzívny kurz konverzačnej angličtiny, nové informácie nájdete na informačnej nástenke (tabuli) na prízemí, oproti vrátnici.
    Ďakujeme za záujem a spoluprácu,
    Vaše Cudzie jazyky

01234567


Obvodné kolo olympiády v ANJ - 16. 01. 2014

    Dňa 16. januára 2014 sa na našej škole už tradične uskutočnil 14. ročník obvodného kola olympiády v anglickom jazyku. Keďže je náš okres malý a nenachádza sa v ňom veľa stredných škôl, víťazi školských kôl nemali vo svojej kategórii konkurenciu, no i napriek tomu museli preukázať svoje znalosti v jazyku na vysokej úrovni. Najskôr ich čakala písomná časť, pozostávajúca s posluchu s porozumením, čítania s porozumením a gramaticko-lexikálneho testu. Po tejto fáze museli absolvovať ústnu časť, a to obrázkový príbeh a situačnú úlohu. Každá z hore vymenovaných častí bola náročná na jazykovú pripravenosť, pohotovosť a koncentráciu.
    Odborná porota, ktorou boli pani Katarína Janovská, pani Zuzana Balážová a pani Natália Zajacová, vyhodnotila testy, dôsledne si vypočula ústne odpovede a na základe získaných bodov ako aj celkového vystupovania študentov rozhodla, že všetkých zúčastnených posunie do krajského kola, ktoré už bude bohaté na účastníkov a vytvorí skutočné konkurenčné prostredie, keďže v každej kategórii sa každoročne zúčastní od 10 do 16 študentov bojujúcich o víťaznú pozíciu, pretože len víťaz je vybratý do celoslovenského kola v Bratislave.
    Krajské kolo sa uskutoční 10.2.2014 na Gymnáziu J.M.Hurbana v Čadci. Postupujúcim do kraja držíme palce a veríme, že sa im podarí obsadiť tie najlepšie miesta. Ak by sa tak i nestalo, rozhodne to nebude žiaden debakel, pretože získajú neoceniteľné skúsenosti.
    Víťazi a postupujúci do krajského kola olympiády v ANJ:
         2A kategória (študenti 1. a 2. ročníka gymnázií): Jozef Petrík
         2B kategória (študenti 3. a 4. ročníka gymnázií): Barbora Pliešovská
         2D kategória (študenti stredných odborných škôl): Patrícia Boráková
    Natália Zajacová

0123


Triedna súťaž IV.C o vianočnú Snehulienku - 20. 12. 2013

    Dňa 20.12.2013 si pani profesorka Ľubica Kučerová pre svoju triedu IV.C pripravila súťaž o vianočnú Snehulienku. Do súťaže sa zapojilo 6 dievčat, ktoré hodnotila trojčlenná porota. Otázky boli zamerané na tradície Vianoc od Ondreja až po Troch Kráľov. Otázky boli obohatené aj o výklad, kedy pani profesorka ku každému sviatku mala pripravených pár slov navyše.
    Víťazkou vianočnej súťaže sa stala Veronika Šimurdová , na 2.mieste bola Danica Oslancová a 3. miesto obsadila Patrícia Fillová .
    Súťaž bola spestrená o kultúrny program. Simona Slačková si pripravila báseň na úvod, Zuzana Surkošová spievala Tri oriešky pre Popolušku s doprovodom klavíra, na ktorom hrala Anna Vráblová a Mária Rožňovcová spolu s Elenou Gabajovou na záver zaspievali pieseň od Adel.
Pani profesorke triednej ďakujeme, že si pre nás túto súťaž pripravila.
    Veronika Mikušová

01234567


Vianočný punč - 20. 12. 2013

    Vyvrcholením oslavy Vianoc a príchodu Nového roka bolo varenie vianočného punču, na ktorom sa podieľali všetci študenti Žiackej školskej rady spolu so svojou koordinátorkou pani profesorkou Natáliou Zajacovou. Škorica, klinčeky, jabĺčka, citróny, pomaranče... rozvoniavali po celej škole a lákali jej osadenstvo dole do suterénu, kde sa hotový punč podával. Tu dotvárala atmosféru vyzdobená trieda a aparatúra pod velením Erika Šipčiaka chrlila tie najobohranejšie, no najneodmysliteľnejšie piesne tohto obdobia. Punč bol taký dobrý, že žiacka rada musela rýchlo improvizačne navariť ešte jeden, aby sa ušlo takmer každému.

0123456789


Vianočné tvorivé dielne - 20. 12. 2013

    Po vianočnom koncerte oslava pokračovala v priestoroch školy. Na chodbe prízemia prebiehali vianočné trhy. V tom istom čase prebiehali v materských triedach triedne schôdzky, na ktorých si žiaci pripomínali vianočné sviatky v kruhu svojich najbližších spolužiakov a triednych učiteľov. Po škole vyvoniaval punč, ktorý sa podával v triede v suteréne školy. Zatiaľ na 2. poschodí v učebniach tvorivej dramatiky prebiehali vianočné tvorivé dielne. Žiačky vyrábali rôzne vianočné ozdoby za príjemných vianočných melódií a pri príjemnej vôni pečúcich sa oplátok.

012345678910111213141516


Vianočné trhy - 20. 12. 2013

    Po vianočnom koncerte oslava pokračovala v priestoroch školy. Na chodbe prízemia prebiehali vianočné trhy. Študenti - predavači ponúkali svoje vlastnoručne vyrobené produkty (dekorácie na stromček, šperky, zdobené medovníky, koláčiky a iné). Veľmi zaujímavo sa svojej úlohy predavačky zhostila Natália Babicová, ktorá si vymyslela rýmovanú pieseň na svoje mafiny, aby sa lepšie predávali.

01234567891011121314151617181920


Vianočný koncert - 20. 12. 2013

    Vianočným koncertom sa začali celodenné oslavy príchodu najočakávanejších sviatkov v roku a taktiež príchodu Nového roka 2014.
    V programe vystúpil so svojim programom predvianočných a vianočných ľudových tradícií, piesní, tancov a kolied folklórny súbor Prameň, komorný orchester MUSICA VETUSTA s brilantne naštudovanými piesňami a melódiami Vianoc, dramatický súbor si pripravil scénku o narodení Pána Ježiša, slečna Marčeková vytvorila choreografiu scénického tanca k aktuálnej téme Vianoc a orientálne tanečnice vniesli do typických kresťanských sviatkov závan vzdialeného Východu a Orientu. Spevácky súbor Mladosť zaspieval niekoľko vianočných melódií. Tento príjemný program sme ukončili spoločným zaspievaním si už „zľudovenej“ nemeckej koledy Tichá noc.

0123456789101112131415161718


Oslava Vianoc a príchodu Nového roka 2014 - 20. 12. 2013

    VIANOCE – slovo, ktoré pozná každý človek na zemi. Sú to najkrajšie a najštedrejšie sviatky v roku. Aj na našej škole sme si ich toho roku poriadne spríjemnili a sprítomnili. V piatok 20. 12. 2013 ráno o 8 hodine nás v Kultúrnom dome čakalo prekvapenie. Niektorí študenti si pod taktovkou nadaných a kreatívnych pedagógov pripravili vianočný program, ktorým vytvorili neopakovateľnú vianočnú atmosféru. V programe vystúpil so svojim programom predvianočných a vianočných ľudových tradícií, piesní, tancov a kolied folklórny súbor Prameň, komorný orchester MUSICA VETUSTA s brilantne naštudovanými piesňami a melódiami Vianoc, dramatický súbor si pripravil scénku o narodení Pána Ježiša, slečna Marčeková vytvorila choreografiu scénického tanca k aktuálnej téme Vianoc a orientálne tanečnice vniesli do typických kresťanských sviatkov závan vzdialeného Východu a Orientu. Tento príjemný program sme ukončili spoločným zaspievaním si už „zľudovenej“ nemeckej koledy Tichá noc.
    Hneď po programe sa študenti a profesori premiestnili do areálu školy, kde vianočná atmosféra pokračovala v podobe vianočných trhov. Študenti-predavači ponúkali svoje vlastnoručne vyrobené produkty (dekorácie na stromček, šperky, zdobené medovníky, koláčiky a iné), čím sa postarali o ruch na prízemí. Veľmi zaujímavo sa svojej úlohy predavačky zhostila Natália Babicová, ktorá si vymyslela rýmovanú pieseň na svoje mafiny, aby sa lepšie predávali. V niektorých triedach prebiehali vianočné dielne, kde si mohli študenti sami niečo vyrobiť. Počas všetkých týchto aktivít po triedach chodila už známa spevácka trieda 4.D, ktorej to ladí za každého počasia a šírila začatú na koncerte dobrú náladu.
    Vyvrcholením programu bolo varenie vianočného punču, na ktorom sa podieľali všetci študenti Žiackej školskej rady spolu so svojou koordinátorkou pani profesorkou Natáliou Zajacovou. Škorica, klinčeky, jabĺčka, citróny, pomaranče... rozvoniavali po celej škole a lákali jej osadenstvo dole do suterénu, kde sa hotový punč podával. Tu dotvárala atmosféru vyzdobená trieda a aparatúra pod velením Erika Šipčiaka chrlila tie najobohranejšie, no najneodmysliteľnejšie piesne tohto obdobia. Punč bol taký dobrý, že žiacka rada musela rýchlo improvizačne navariť ešte jeden, aby sa ušlo takmer každému. Vianočná nálada, vianočné trhy, vianočný punč! Čo viac si študenti môžu na Vianoce priať?!? Dúfame, že ste si tento deň užili v plnej nádhere, že ste boli zo všetkým spokojní a domov ste odchádzali s duchom Vianoc!
    Vaša nová medailistka IVANA !

012345678910111213


Exkurzia II.A v Osvienčime - 10. 12. 2013

    Dňa 10. 12. 2013 navštívila Osvienčim aj trieda II.A, spoločne so svojou triednou pani profesorkou Marčekovou a pani profesorkou Pálešovou. Po príjemnej ceste plnej známych aj menej známych melódií sme dorazili do cieľa. Za zvuku češtiny sme sa s príjemnou sprievodkyňou vybrali vpred prekutrať dva tábory. No ani slová nedokážu vyjadriť, ako sa tu asi mohli cítiť. Holokaust, tajné misie , povestné „sprchovanie“... Tieto všetky veci nám utkvejú v pamäti. Či už ako budúcim učiteľkám alebo matkám.
    Po štyroch hodinkách sme sa opäť ocitli v autobuse. Za zvukov piesne „ už sme prišli už sme tu“ sme sa vrátili na Slovensko. Na náš internát, kde možno nemôžeme robiť len tak hocičo, ale stále tu máme našu slobodu a nemusíme so strachom zaspávať, či to nie je náš posledný spánok...
    Veronika Klemanová II.A.

012345


Vianočný volejbalový turnaj - 9. 12. 2013

    V pondelok 9. 12. 2013 sa v novej telocvični našej školy uskutočnil ďalší ročník tradičného Vianočného volejbalového turnaja. Tento rok bol turnaj zameraný na testovanie volejbalovej výkonnosti dievčat, aby školu reprezentovali najlepšie hráčky. Dievčatá z vyšších ročníkov tvorili "A" družstvo a mladšie dievčatá vytvorili "B" a "C" družstvo. Spestrením turnaja bola účasť družstva vyučujúcich telesnú výchovu (p. Čupec, p. Hechelman, p. Lettrich a p. Thomka).
    Vo vyrovnaných zápasoch sa predsa len prejavila skúsenosť a tak nakoniec zvížazilo "A" družstvo PaSA T.Teplice, 2. miesto obsadili vyučujúci TV a 3. miesto "B" družstvo PaSA T.Teplice.
    Hralo sa na 2 hrané sety do 25 bodov.
        "B" - "C"        1:1     (25:17; 24:25)
        "A" - vyuč.     1:1     (19:25; 26:24)
        "A" - "C"        2:0     (25:23; 25:16)
        "B" - vyuč.     0:2     (21:25; 23:25)
        "A" - "B"        2:0     (25:17; 25:12)
        "C" - vyuč.      0:2     (19:25; 19:25)

012


Mikuláš na škole - 6. 12. 2013

    Stalo sa už tradíciou, že na deň Sv. Mikuláša všetci študenti našej školy očakávajú vzácnu návštevu. Preto sa členovia ZŠR preobliekli za mikulášsku čatu, ktorá predstavovala okrem Mikuláša, čertov a anjelov aj iné rozprávkové postavy. Tento rok sa líšil od ostatných tým, že mikulášska čata bola väčšia. Mikuláš zavítal do každej triedy v našej škole a okrem obligátnych vecí, predstavil novozvolených členov ZŠR. Nenavštívil len triedy žiakov, ale dovolil si navštíviť aj kabinety učiteľov, ktorí ho potešili či už pesničkou alebo básničkou a on ich za to odmenil sladkou odmenou.
    V tomto roku Mikuláš vyhlásil súťaž o najlepšiu a najoriginálnejšiu vlastnoručne vrobenú mikulášsku čiapku. Pýtate sa, kto bol tvorcom tej víťaznej čiapky? Patrícia Dulová zo IV.D, ktorá vyhrala poukážku do bufetu v hodnote 5€. Veríme, že si to tam poriadne užije! Za najväčší počet čiapok vyhrala trieda II.A. Mikulášska čata po krátkej porade dospela k jednoznačnému záveru a to že udelí i špeciálnu cenu za kreatívne prevedenie mikulášskej čiapky v podaní III.A.
    Mikulášsku atmosféru na škole v tento deň umocňovalo rozhlasové vysielanie s hudbou a hovoreným slovom prispôsobeným tejto príležitosti. V éteri ste sa mali možnosť zoznámiť po prvýkrát s novým vysielacím tímom v podaní Vanesy Kyseľovej a Silvie Pavolkovej, ktoré pre vás budú pripravovať ďalšie zaujímavé relácie.
    Dúfame, že sa Vám aj tento rok mikulášsky deň páčil a že ste si ho užili podľa svojich predstáv.
    Ivana Judiaková I.C, vaša nová medialistka

0123456789101112131415161718192021222324


Úspechy ŽŠR PaSA v kraji - 6. 12. 2013

    Dňa 6.12.2013 sa v Žiline v zasadacích priestoroch Úradu Žilinského samosprávneho kraja konalo mimoriadne a veľmi dôležité volebné zasadnutie snemu delegátov Krajského centra Študentskej rady stredných škôl SR pod vedením Andreja Barborku, ktorý celý snem otvoril a podrobne všetkých prítomných informoval o štruktúre, chode a činnosti Študentskej rady stredných škôl SR ako jej najvyšší člen – prezident. Okrem neho sa prítomným prostredníctvom skype video rozhovoru prihovorila i predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl SR Mgr.Katarína Stoláriková, taktiež informujúc o ich činnosti a výbornej spolupráci oboch študentských rád, ktoré zastávajú práva študentov na Slovensku a pomáhajú posúvať naše školstvo dopredu, pretože ako vrcholné orgány študentov prichádzajú do kontaktu nie len so študentmi stredných a vysokých škôl, počúvajú ich problémy, názory priamymi stretnutiami s nimi alebo prostredníctvom nižšej samosprávy, ale stretávajú sa a diskutujú i s pracovníkmi Ministerstva školstva SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, s pracovníkmi Štátnej školskej inšpekcie a mnohými inými orgánmi, organizáciami a inštitúciami v SR, ktoré majú na starosti školstvo a prácu s mládežou. Po telefonickom rozhovore dostala priestor PaedDr. Beáta Ftorková, riaditeľka Školského inšpekčného centra v Žiline. Snemu sa mal zúčastniť i predseda ŽSK Ing. Juraj Blanár, ktorý sa musel kvôli neodkladným povinnostiam ospravedlniť.
    Po tejto úvodnej na informácie bohatej časti nasledovala tá najdôležitejšia, a to voľby do novozriadeného Krajského centra Študentskej rady stredných škôl SR (KC ŠRSŠ SR), ktorej úlohou v nasledujúcom období bude koordinovať, sledovať, sfunkčňovať, organizovať a pomáhať práci všetkých žiackych školských rád na stredných školách v Žilinskom kraji. Za kandidátov na post jedného predsedu a dvoch podpredsedov sa mohli prihlásiť akíkoľvek študenti stredných škôl z kraja. Nakoniec kandidovali len piati. Prítomní boli oboznámení o spôsobe a priebehu volieb a pred samotnými voľbami bol vytvorený priestor pre každého kandidáta na predstavenie sa a odôvodnenie svojej kandidatúry v určitom časovom limite. Po predstavení sa všetkých kandidátov nasledovala priama voľba predsedu a následne podpredsedov. Väčšinou hlasov bola do postu predsedníčky KC ŠRSŠ SR zvolená študentka našej školy Natália Babicová , ktorá prítomných presvedčila nielen svojim príjemným a kultivovaným vystupovaním, rečníckymi schopnosťami, ale aj mnohými skúsenosťami s prácou v študentskej rade, Mestskom parlamente mladých v Turčianskych Tepliciach, kde pôsobí ako jeho predsedníčka, účasťou v projektoch na národnej ale i medzinárodnej úrovni. Jej podpredsedami v období dvoch rokov budú Erik Šipčiak , taktiež študent našej školy pracujúci štyri roky v ŽŠR na poste technika a Nikolas Michal Michalides, študent Bilingválneho francúzskeho gymnázia v Žiline. Ďalšej našej študentke Norike Hrivnákovej bol dokonca ponúknutý post viceprezidentky ŠRSŠ SR samotným jej prezidentom Andrejom Barborkom. To, či a ako sa rozhodne, je len na nej a jej ambíciách.
    Teší ma, že naši študenti prejavujú záujem participovať vo veciach verejných týkajúcich sa mládeže tak v oblasti ich štúdia, voľného času a následne i pracovných možností. Študenti touto cesto ukázali svoje ambície, ale aj schopnosti, ktoré nadobudli počas svojho štvorročného pôsobenia v našej študentskej rade a uvedomujú si, kam ich táto systematická a neúnavná práca posunula, čo všetko získali a kam sa môžu ďalej posúvať. Všetkým im držím palce, pretože ich čaká nesmierna práca vyžadujúca si celého mladého človeka a jeho voľný čas. Prajem im veľa entuziazmu, elánu, vytrvalosti, kreativity, chuti a dobrej nálady.
    Koordinátorka ŽŠR PaSA Turčianske Teplice Mgr.Natália Zajacová

01234567891011


SZ Mladosť v Detskom domove v Necpaloch - 5. 12. 2013

    V polovici novembra sa mi ozval telefón. Volali z Detského domova Necpaly, kde už tradične chodíme so speváckym zborom potešiť a rozžiariť detské tváričky.
    Keďže dievčatá sa na tieto stretnutia vždy tešia, začala sa príprava. Autobus nám poskytol Ing. Litva, za čo mu patrí vďaka. Každý týždeň sme so speváckym zborom usilovne nacvičovali a pani profesorka Jurečková nám so žiakmi vyhotovila pre všetky deti v domove krásne darčeky.
    V zbore nás je 25 a autobus má 45 miest, preto sme oslovili aj pani profesorku Koričanskú a jej dramatický krúžok a pani profesorku Sudorovú, ktorá pripravila pekný tanec.
    Dňa 5. 12. 2013 sme pricestovali. Všetci nás už netrpezlivo očakávali a tak mohol začať program. Dievčatá zo IV.C si pripravili krásny tanec, ktorý deti odmenili veľkým potleskom. Spevácky súbor Mladosť so svojimi vianočnými koledami rozospieval celý domov. Trblietavé oblečenie brušných tanečníc a temperamentný tanec navodil veselú Mikulášsku náladu. Najväčším prekvapením bol Mikuláš s anjelom a čertom, ktorí rozdávali vlastnoručne upečené perníky. Deti im spievali, recitovali a zapájali sa do rôznych súťaží. Tanec, spev a dobrá nálada nám vydržala až do večera. Zaujalo nás aj rozprávanie pani riaditeľky Žilinskej o svojich zverencoch. Všetci sme sa tam cítili výborne a už sa tešíme na ďalšie stretnutie na MDD.
    PaedDr. Soňa Burčová

012345


Mikuláš v MŠ na Malom Čepčíne - 4. 12. 2013

    Popoludní dňa 4. 12. 2013 Mikuláš zavítal do neďalekej dediny Malý Čepčín. Deti MŠ mali pre Mikuláša pripravený pestrý program, za ktorý si zaslúžili sladkú odmenu. Na scénku opäť pricupkali zvieratká a spríjemnili deň nielen deťom, ale aj rodičom. Odmena neminula ani ostané poslušné deti. Skvelý deň sme zakončili mikulášskou diskotékou, kde sa odviazali nielen zvieratká ale aj Mikuláš.
    žiačky III.B

0123456789


Mikuláš v MŠ v Diviakoch - 4. 12. 2013

    Dňa 4.12.2013 žiačky III.B pod vedením p. profesorky Nátherovej spríjemnili predpoludnie deťom z MŠ Diviaky svojou rozprávkou o zvieratkách. Potom spolu s deťmi privítali Mikuláša, ktorý bol štedrý a obdaril každé poslušné dieťa. Zvyšok času strávili deti veselým tancom a pripravenými hrami od žiačok.
    žiačky III.B

0123456789101112131415161718192021


Exkurzia v Osvienčime - 3. 12. 2013

    Dňa 3. decembra 2013 sa žiačky II.B triedy zúčastnili na exkurzii v Osvienčime. Po blúdivej ceste sme nakoniec o 10.15 hod. dorazili na miesto, kde nás čakala milá pani sprievodkyňa, ktorá nás za 4,5 hodiny previedla múzeom v Osvienčime.
    Všetkým nám zamrzol úsmev na tvári pri slovách, ktoré sme počuli a z predstáv, ktoré nám pri pomyslení na tú hrôzu behali hlavou. Navštívili sme oba tábory. V prvom sme videli pár blokov aj plynovú komoru. Silným zážitkom pre nás bola Výstava o Židoch, kde sme videli v krátkosti prehľad ich života od najkrajších chvíľ po tie najhoršie...
    Mnohí sme si po tejto exkurzii uvedomili, že možno nemáme najnovší výstrelok módy, najnovší mobil, možno žijeme v dobe, keď je finančná kríza, ale máme jedno- slobodu. V Osvienčime už pri „Arbeit macht frei“ mohli o nej len snívať...
    Kristína Murínová a Dominika Jašurová, II.B

012345678


Školské kolo olympiády v anglickom jazyku - 3. 12. 2013

    Dňa 3. decembra 2013 prebehlo školské kolo olympiády v anglickom jazyku, v ktorom si naše žiačky otestovali svoje vedomosti a zručnosti v anglickom jazyku. Súťaže sa zúčastnilo spolu 13 žiačok, išlo o výber tých najšikovnejších v rámci 3. a 4. ročníka.

    Víťazkami sa stali:
            1. miesto:   Patrícia BORÁKOVÁ    IV. A
            2. miesto:   Mária ROŽŇOVCOVÁ    IV. C
            3. miesto:   Zuzana CHLÁDECKÁ    IV. A
    Víťazkám srdečne blahoželáme a všetkým ďakujeme za účasť a príjemne strávený deň!

    Patrícia Boráková postupuje ďalej a bude našu školu reprezentovať na okresnom kole olympiády v anglickom jazyku, ktoré sa uskutoční v januári 2014 na pôde našej školy. Želáme jej veľa šťastia!
    Mgr. Zuzana Balážová

012345


Deň starých svetrov - 23. 11. 2013

    Deň 23. oktober 2013 patril v našej škole dobám nedávno minulým a niesol sa v znamení starých svetrov. Deň starých svetrov bol pokračovaním tradície z minulého šk. roka. Počas tohto neobyčajného tematického dňa sa škola premenila na miesto, kde vládla retro atmosféra, žiačky pobehovali v starých svetroch, čelenkách a s narúžovanými perami. Pre ešte lepšiu atmosféru nám z rozhlasu hrala stará dobrá muzička.
    Počas Dňa starých svetrov sme vytvorili nový školský rekord a to 172 ľudí oblečených v starých svetroch. Tým sme prekročili posledný rekord až o 118 svetrov.
    Medzi najaktívnejšie triedy patrili : I.A, I.C a II.A, ktoré sa do starých svetrov obliekli v plnom počte.
    Tešíme sa zo stúpajúceho záujmu o zapájanie sa študentov do aktivít a dúfame. že ďalší DSS bude minimálne taký dobrý ako ten tohtoročný.

012


Rodičovské združenie - 16. 11. 2013

    Dňa 16. 11. 2013 a uskutočnilo stretnilo rodičov a učiteľov žiakov našej školy - rodičovske združenie. Zahájila ho predsedníčka Rodičovskej rady pani Denisa Šimková. Oboznámila rodičov so správou z činnosti Slovenskej rady rodičovských združení Rodičovského združenia pri Pedagogickej a sociálnej akadémii Turčianske Teplice. Potom prečítala správu o čerpaní finančných prostriedkov pokladníčka pani Renáta Matulová. Správa o činnosti RR v školskom roku 2012/2013
    Na záver vystúpenia členov RR dala pani Šimková prediskutovať a následne odhlasovať navrhovaný rodičovský príspevok vo výške 20 eur. Navrhovaná výška 20 eur bola odhlasovaná a schválená prítomnými rodičmi. Ako motiváciu pre zdarné a rýchle vyberanie rodičovského príspevku oboznámila pani Šimková rodičov s rozhodnutím RR , že trieda, ktorá prvá odovzdá príspevok pokladníčke RR, dostane 5 eur na žiaka na ľubovoľnú akciu, ktorú si zvolí. Naopak, žiaci, ktorí neuhradia príspevok, nebudú môcť mať preplácané cestovné, vstupenky, dary za dobré výsledky a podobne. Učitelia spolu so žiadosťou o finančný príspevok na aktivitu, odovzdajú aj menný zoznam žiakov, ktorí sa jej zúčastnia. Peniaze sa prepočítajú len na žiakov, ktorí odovzdali príspevok.
    Nasledovalo vystúpenie riaditeľa školy ktorý oboznámil rodičov so školským poriadkom.
    Rodičovské združenie prebiehajúce v kultúrnom dome bolo ukončené kultúrnym programom - prehliadkou účastníkov speváckej súťaže "KRÁSA ŽIVOTA", ktorých v speve doprevádzala ľudová hudba PRAMEŇ.
    Rodičia, súrodenci a aj učitelia sa potom premiestnili do školy, kde rodičovské združenie pokračovalo triednymi schôdzkami v materských triedach žiakov.

01


    Ľudová hudba PRAMEŃ a všetci súťažiaci v speváckej súťaži "KRÁSA ŽIVOTA"v kategórii interpretácie ľudovej piesne
0123456789101112131415


IMATRIKULÁCIE alias prijatie prváčok do ARMÁDY Z PASY - 15. 11. 2013

    Každý z nás vie, že vojak musí poslúchať, byť disciplinovaný a fyzicky zdatný. Kto z nás sa ale niekedy ocitol v pozícii vojaka? Naši noví prváci áno, a to na imatrikuláciách, ktoré sa konali hneď po voľbách, keď sa všetci študenti presunuli do kultúrneho domu.
    Do parády ich vzala trieda 3.KL, ktorá si celý program pripravila vo vojenskom štýle. Noví vojaci museli prejsť niekoľkými náročnými úlohami, aby sa dostali do Armády z PaSy. Nemali to jednoduhé. Všetci to ale zvládli a teraz sa už môžu radiť medzi nás, rokmi ošľahaných vojakov. Na záver akciu oživil fingovaný zásah športového airsoftového klubu Antic Special Force.

012345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637


Oslava DŇA BOJA ZA SLOBODU A DEMOKRACIU a VOĽBY do ŽŠR - 15. 11. 2013

    Už niekoľko týždňov na stenách školy viseli propagačné plagáty, balóny, rozdávali sa agitačné lístky nových kandidátov na posty do ŽŠR. Štvrtáci odchádzali a ŽŠR nevyhnutne potrebovala novú vlnu. Ľudí kreatívnych, zodpovedných, flexibilných a dôsledných. Ťažko sa tomu verí, ale od tejto doby ubehli už tri roky a história sa znova opakuje. Kandidujúci prváci a druháci sa zviditeľňovali napríklad rozdávaním cukríkov, aby ich ľudia spoznali a vo voľbách získali čo najvyšší počet hlasov. Po propagácii prišiel dňa 15. novembra 2013 deň D - voľby do ŽŠR. Každý študent dostal hlasovací lístok, ktorý za plentou vyplnil a vhodil do hlasovacej urny. Členovia ŽŠR hlasy dôsledne spočítali a teraz prvých troch s najvyšším počtom hlasov v každej funkcii čaká ústny pohovor s koordinátorkou a členmi ŽŠR.
    Okrem volieb tento deň sprevádzalo aj rozhlasové vysielanie venované 17. novembru a následná diskusia v triedach.

0123456


KRÁSA ŽIVOTA - 13. 11. 2013

    Ľudová pieseň bola a je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Rozozvučala sa pri narodení dieťatka, na svadbách, pri práci. Pomáhala človeku prežiť radosť ale aj smútok. Tento týždeň sa ozývala aj na našej škole, kde sme dňa 13. 11. 2013 organizovali súťaž "KRÁSA ŽIVOTA". Je to už tradičná a obľúbená súťaž v prednese ľudových piesní. Na vyslovené prianie žiakov sme ju tento rok obohatili aj o súťaž v interpretácii moderných piesní.

    Víťazi kategórie interpretácie modernej piesne sú:
            1. miesto: Natália DOLNÍKOVÁ I.A
            2. miesto: Vanda VAČKOVÁ III.D
            3. miesto: Alexandra RIHOVÁ II.A
            Cena sympatie: Denisa URÍKOVÁ II.B
                                  Duo: Michaela ĎURINOVÁ IV.B
                                             Marcela PLEŠKOVÁ IV.B

    Víťazi kategórie v prednese ľudovej piesne sú:
            1. miesto: Alžbeta BARČÁKOVÁ IV.B
            2. miesto: Gabiela KOVÁČIKOVÁ III.KL
            3. miesto: Soňa STRUHÁROVÁ I.C
            Cena sympatie: Eva FLOREKOVÁ II.B
            Duo: 1. miesto: Malvína KUČEROVÁ IV.B
                                           Alžbeta BARČÁKOVÁ IV.B
                       2. miesto: Veronika CISÁRIKOVÁ III.A
                                           Natália VRÁBĽOVÁ III.A
                       3. miesto: Veronika KAČENKOVÁ III.A
                                           Veronika HANKOVÁ III.A

    Všetkým súťažiacim a muzikantom patrí pochvala a poďakovanie.
    PaedDr. Soňa Burčová

01234567891011121314151617181920


    Víťazi kategórie interpretácie modernej piesne vystúpili na imatrikuláciach dňa 15. 11. 2013
01234


    Ľudová hudba PRAMEŃ a všetci súťažiaci v kategórii interpretácie ľudovej piesne vystúpili aj na rodičovskom združení dňa 16. 11. 2013.

0123456789101112131415


Študentská KVAPKA KRVI - 13. 11. 2013

    Dňa 13. 11. 2013 sa na našej škole už po 15. krát uskutočnil odber krvi. Darovania krvi sa zúčastnili študenti III. a IV. ročníkov, ktorí dosialhli vek 18 rokov a spĺňali zdravotné kritéria. Odberu krvi sa zúčastnilo 36 darcov, z ktorých bolo 23 prvodarcov, 1 darkyňa naspĺňala zdravotné kritéria pre darovanie krvi. Krv darovala aj 1 učiteľka a 1 obyvateľ Turč. Teplíc. Akcie sa zúčastnilo: 29 štvrtákov, 5 tretiakov.
    Odber uskutočnila pojazdná hematologicko - transfúzna stanica Martin. Počas odberu sa nevyskytli žiadne závažné problémy. Táto akcia sa konala v spolupráci s SČK, kde zástupca SČK v Martine rozdával darcom upomienkové predmety.
Všetkým darcom ďakujem a verím, že sa s nimi ale aj s novými darcami stretneme pri opätovnom darovaní krvi.
    Marieta Pišková

0123456789


DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ - 8. 11. 2013

    Dňa 8.novembra 2013 sa uskutočnil v Pedagogickej a sociálnej akadémii v Turčianskych Tepliciach Deň otvorených dverí. Bolo to v poradí už ôsmy krát a opäť sa potvrdilo, že toto podujatie je dôležitou súčasťou marketingu vzdelávacích aktivít školy a jedným z hlavných nástrojov, ktorým sa zabezpečuje monitorovanie záujmu žiakov ZŠ o štúdium v ponúkaných študijných odboroch. Deň otvorených dverí poskytuje potenciálnym záujemcom možnosť oboznámiť sa s učebným programom ponúkaných študijných odborov, spoznať pedagogických i nepedagogických zamestnancov školy a školského internátu, pozrieť si učebné a ostatné priestory školy a školského internátu a v neposlednom rade pomáha potenciálnym záujemcom pri ich príprave na prijímacie skúšky.
    Dňa otvorených dverí sa zúčastnilo takmer 80 záujemcov, čo bola i vzhľadom na premenlivé jesenné počasie veľmi dobrá účasť. Ohlasy na aktivity organizované počas Dňa otvorených dverí v rodičovskej i žiackej verejnosti boli pozitívne a tak v nich bude škola pokračovať i v ďalšom roku.
    Ján Dvorský, riaditeľ školy

012345678910111213141516171819


ROČNÍKOVÝ volejbalový turnaj - 8. 11. 2013

    Ročníkový volejbalový turnaj konaný pri príležitosti Medzinárodného dňa študentov sa tento rok uskutočnil už 8. 11. 2013. Turnaj sa teší veľkej popularite hlavne u študentov IV. ročníkov, pre ktorých je to jedno z posledných športových prezentácií. Pre mladšie ročníky, hlavne prváčky, je to možnosť zaradiť sa do reprezentačného družstva školy. Turnaj zároveň slúži ako príprava na dlhodobú medziokresnú súťaž dorasteniek, ktorú organizuje Okresný výbor slovenskej federácie volejbalu Martin.

    Družstvá boli rozdelené do 2 skupín (zelenej a červenej) po 4 družstvá, kde sa hralo systémom každý s každým.
    Výsledky v „zelenej“ skupine:
            1. miesto - III. ročník – 3 body
            2. miesto – IV.A – 2 body
            3. miesto- IV.C – 1 bod
            4. miesto- I.ročník
    Výsledky v „červenej“ skupine:
            1. miesto - IV.K – 3 body
            2. miesto – II. ročník – 2 body
            3. miesto- IV.D – 1 bod
            4. miesto- III.KL

    Víťazi skupín sa stretli vo finále o 1. a 2. miesto. Družstvá, ktoré skončili v skupinách na 2. mieste hrali o 3. miesto.
    FINÁLE:
            III. ročník - IV.K     1:1    (25:14; 24:25)
            II. ročník - IV.A    2:0     (25:18; 25:14)

    KONEČNÉ PORADIE:
            1. miesto - III. ročník
            2. miesto - IV.K
            3. miesto - II. ročník
            4. miesto - IV.A
    O konečnom víťazstve III. ročníka rozhodlo aktívne skóre po sčítení bodov v setoch.

    III. ročník hral v zložení: Klaudia Lihanová III.A, Alexandra Mikovičová III.B, Ivana CHorvátová III.B, Karina Miakyšová III.B, Jana Chalupková III.B, Erika Verníčková III.D, Lívia Veselovská III.D, Vanda Vačková III.D, Nikola Tomová III.D, Natália Mansárová III.A

    Miroslav Lettrich

0123456789101112131415161718


HODINA DEJEPISU naživo - 8. 11. 2013

    Dňa 8.11.2013 sme mali možnosť opäť vstúpiť do čias dávno minulých a prostredníctvom skupiny Bojník z Bojníc sa presunúť do obdobia stredoveku. Minulý rok sme počuli veľa o období baroka, tentoraz nás zaujalo všeobecne stredoveké obdobie.
    Študentky 1.a 2. ročníka videli výzbroj i výstroj vtedajších rytierov, ktorú si aj odskúšali, šermiarske umenie prednášajúceho pána Fojtíka a jeho asistenta, ale dostali aj mnohé pútavé informácie o spôsobe života stredovekých ľudí a ich snahe žiť lepšie. Na tomto zaujímavom podujatí sme sa nielen pobavili, ale tiež nadobudli iné vedomosti ako na bežných vyučovacích hodinách.
    Mgr. J. Pálešová, vyučujúca dejepisu

01234


Halloween v ŠKD Horné Rakovce - PRAX IV.A - 7. 11. 2013

    Ani deti v ŠKD Horné Rakovce nezaostávali za poriadnou Haloweenskou party. Dňa 07.11.2013 sa ŠKD zmenil na strašidelný hrad, kde žijú rôzne príšery, čarodejnice, zombíci, kostry a veľa iných pekných masiek. Nechýbala tam nápaditosť, vtipnosť a hravosť. Dievčatá z Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice zo IV.A triedy pod vedením pani profesorky Mgr. Libuši Polereckej a Mgr. Ľubomíry Tumovej sa postarali o pestrý program, ktorý deťom priniesol nezvyčajné poobedie a naučili sa nové kreatívne výrobky a výtvory. Taktiež sa potrápili s hodom látkovej tekvice do vedra alebo lovením rôznych predmetov zo zombíckej želatíny. Najkrajšie masky boli ocenené peknými vecnými cenami. Detský smiech a hudba sa ozývali celou miestnosťou. Výsledok z dobre odvedenej práce zanechal vo všetkých dobrý dojem. Veď čo je lepšie, ako vidieť úsmev na detských tvárach.
    Paulína Danižíková IV.A

012345678910111213141516


Divadlo PETER BLACK v AJ - 6. 11. 2013

    Dňa 6. 11. 2013 sa celá škola zúčastnila divadelného predstavenia Peter Black 2 s podtitulom „A new beginning“ , ktoré formálne aj obsahovo nadviazalo na úspešné predstavenie, ktoré sme videli v roku 2012. Téma, ktorú v tejto inscenácii herci rozohrali, sa nás všetkých, ale hlavne mladých ľudí bezprostredne dotýka. (Peter Black, človek z ulice, začína svoju cestu za prácou, prechádza rôznymi profesiami, pri ktorých podstupuje test vlastnej osobnosti a vlastných možností). Predstavenie, ako aj tie ktoré sme už videli, sú obľúbené, pretože jazyková úroveň a dialógy sú svojou náročnosťou nastavené tak, aby porozumeli nielen jazykovo zdatní žiaci, ale aj tí, ktorým treba pomôcť prekonávať zábrany a priblížiť cudzí jazyk, prípadne ich motivovať.
    Skúsení profesionálni herci zaujali publikum a udržali pozornosť mladých ľudí až do konca predstavenia, kedy sa im študenti poďakovali búrlivým potleskom.
    Our feelings and comments: (students wrote)
        - It was funny.
        - I understand 60%. (študent prvého ročníka)
        - We liked it because we could understand. Sometimes they speak too fast.
        - The actors were perfect.

0123456

Beseda o drogách s členkou PZ v Martine p. Húskovou - 4. 11. 2013

    Dňa 4.11.2013 sa triedy 3.ročníka zúčastnili na besede o drogách o ktorých nám prišla porozprávať členka Policajného zboru v Martine por. PhDr. Húsková.
    Jej rozprávanie bolo veľmi zaujímavé a prínosné. Nadobudli sme nové vedomosti v tejto oblasti a vypočuli si príbehy z reálneho života, s ktorými sa pani Húsková stretla osobne počas svojej 15-ročnej práce v policajnom zbore. Tiež nám ukázala obrázky jednotlivých drog formou prezentácie a porozprávala, aké následky prináša do budúcnosti ich požívanie.
    Myslím si, že o tejto téme by sa dalo počúvať aj dlhšie, preto jediným mínusom bolo to, že trvala iba 1 vyučovaciu hodinu. Za možnosť zúčastniť sa takejto besedy ďakujeme pani profesorke Michalkovej, ktorá pre nás opäť zorganizovala niečo zaujímavé.
    Karina Morongová, 3.C

01

Výchovný koncert Hovorme o sexe - 23. 10. 2013

    Dňa 23.10.2013 sa naša škola zúčastnila na výchovnom koncerte, ktorý niesol názov "Hovorme o sexe". Výchovný koncert nám, žiakom Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach, priniesol nové a zaujímavé vedomosti týkajúce sa sexuálneho života. Hovorené slovo bolo sprevádzané piesňami repertoáru rôznych hudobných skupín, ktoré nám speváci Alex a Oliver predstavili v gitarovej verzii.
    Touto cestou by sme sa chceli poďakovať pani prof. M.Michalkovej, ktorá nám umožnila nahliadnuť a odhaliť zopár, pre nás neznámych a zaujímavých súvislostí, týkajúcich sa lásky, sexu a v neposlednom rade aj vzťahov medzi mladými ľuďmi. A na záver ako povedal Alex s Oliverom: "Láska musí byť rovnako svetlom ako plameňom".
    Gabriela Kováčiková, III.KL

01234

DEŇ BEHU PRE VŠETKÝCH + MAJSTROVSTVÁ ŠKOLY V CEZPOĽNOM BEHU - 14. 10. 2013

    V pondelok 14. 10. 2013 zorganizovalo riaditeľstvo školy spolu s vyučujúcimi TV tradičný Deň behu pre všetkých. Touto akciou chce škola podporovať zdravý životný štýl, bojovať priti civilizačným chorobám a podporovať pravidelný pohyb u mladých ľudí.
    Za krásneho jesenného počasia v kúpeľnom parku sa na 1350 metrový ohruh rozbehli resp. vykročili jednotlivé ročníky. Spolu sa tejto akcie zúčastnilo 340 žiačok z I. - IV. ročníka.

    Súčasťou podujatia boli aj Majstrovstvá školy v cespoľnom behu.
    Víťazi jednotlivých ročníkov:

  I. ročník1. Veronika VOJTASOVÁ I.D 5:50
2. Soňa STRUHÁROVÁ I.C5:57
3. Michaela MUDROŇOVÁ I.D6:12
  II. ročník1. Petra BARANOVÁ II.A 5:59
2. Veronika KLEMANOVÁ II.A6:14
3. Dominika ONČÁKOVÁ II.A6:12
  III. ročník1. Klaudia LIHANOVÁ III.A 5:37
2. Ľudmilka KOVÁČOVÁ III.B5:43
3. Monika BOŠKAJOVÁ III.C5:55
  IV. ročník1. Zuzana IVANOVÁ IV.D 5:14
2. Danka BYSTRIČANOVÁ5:28
3. Eva TRNOVCOVÁ IV.D5:38

01234567891011121314151617

Návšteva DRUŽOBNEJ ŠKOLY zo STREDNEJ ODBORNEJ ŠKOLY PEDAGOGICKEJ v NOVEJ PAKE - 9.-12. 10. 2013

    Dňa 9. októbra 2013 sme privítali na pôde školy našich nových priateľov z Gymnázia a Strednej odbornej školy pedagogickej v Novej Pake z Českej republiky. Družobnej návštevy sa zúčastnil riaditeľ oboch škôl Mgr. Pavel Matějovský, Mgr. Alena Matějovská, dirigentka a umelecká vedúca Dievčenského speváckeho zboru Amabile a jeho 36 členiek.
    Program návštevy bol bohatý a pestrý. Naši priatelia navštívili školu, kde sa oboznámili s jej históriou a súčasnosťou, pripravili koncertné vystúpenie pre žiakov a zamestnancov školy a spoločne s folklórnym súborom Prameň aj večerné vystúpenie pre občanov mesta Turčianske Teplice.
    Druhý deň absolvovali turisticko-poznávací výlet do Blatnice, zdatnejší aj výstup na vrch Tlstá, a popoludní veľmi príjemnú relaxáciu v Aquaparku. V sobotu ráno odcestovala návšteva späť do svojej vlasti.
    Návšteva prebiehala takmer v rodinnej atmosfére, vymenili sme si veľa praktických a užitočných skúseností s prácou so školskou mládežou a dohodli sme sa, že o rok navštívi zase naša škola Gymnázium a Strednú odbornú školu pedagogickú v Novej Pake.

01234567891011

Prezident Študentskej rady stredných škôl SR u nás - 2. 10. 2013

    V stredu 2. októbra 2013 Žiacka školská rada našej školy privítala mimoriadnu návštevu – prišiel nás navštíviť samotný prezident Študentskej rady stredných škôl Slovenskej republiky Andrej Barborka s jeho šarmantnou “pravou rukou“ a vedúcou Kancelárie prezidenta Študentskej rady stredných škôl SR Lenkou Kružlicovou.
    Na tomto oficiálnom stretnutí nám prezident Andrej priblížil prácu a dôležitosť funkcie Študentskej rady stredných škôl v našej krajine, no i jeho bezprostredné začiatky v nej. Následne členovia našej Študentskej rady predložili hosťom v skratke jej činnosť a samozrejme diskutovali a riešili momentálne problémy, no nezabudli ani na svoju chýrnu kreativitu a hneď vymysleli ďalšiu zaujímavú akciu. Takže niet pochýb, prečo nakoniec mladý, no beztak veľmi príjemný a aktívny prezident Andrej Barborka povedal: „Som veľmi rád, že som mohol spoznať svoj nový vzor v činnosti ŽŠR.“ Nazdávam sa, že v mysliach členov našej Študentskej rady sa bude ešte dlho táto veta hrdo prehrávať pri každej príležitosti a vždy ich zaktivizuje k ďalšej činnosti. Pretože permanentne na sebe pracovať a byť aktívny aj v práci s ostatnými sa vždy oplatí! Stretnutie sa ukončilo spoločnou fotografiou a jednoznačnými prísľubmi, že onedlho sa ešte určite dohodneme na ďalšom spoločnom stretnutí. Nuž, ktovie, možno i niektorý z členov našej Študentskej rady sa raz stane súčasťou veľkej Študentskej rady stredných škôl Slovenskej republiky.
    Patrícia Boráková, zástupca medialistu

0

Výlet za ODMENU - 30. 09. 2013

    Všetci určite viete ako vyzerá zajac, sliepka, hus, či prasa. Kto z vás ale niekedy videl africké prasa Kune – kune, alebo indickú posvätnú kravu Zebu? Najaktívnejší a najsnaživejší študenti našej školy za rok 2012/2013 už áno. Spomenutí študenti sa zúčastnili Výletu za odmenu do novootvorenej ZOO v Liptovskom Mikuláši, ktorý organizovala ŽŠR v spolupráci s pani profesorkou Frívaldskou.
    Aby náš výlet nebol len jednotvárny, po ceste sme sa zastavili v Liptovskom múzeu v Ružomberku, kde sme dali zabrať našej kreativite a tvorivosti pri výrobe fotorámikov. Odborní pracovníci múzea nám predviedli aj výrobu ručne spracovaného papiera. Pozerať sa na výrobu, ktorá je v dnešnej dobe už úplne iná, pretože za ľudí všetko robia stroje, bolo veľmi zaujímavé. Niektorí odvážlivci si dokonca sami mohli vyskúšať výrobu ručne robeného papiera. Potom kolesá nášho autobusu smerovali do ZOO, kde sme mohli prísť za zvieratami priamo do ohrádky a pokojne si pohladkať malú srnku či kenguru. Na 1. Október 2013 budú zúčastnení ešte určite dlho spomínať.
    Natália Babicová

01234567891011121314

Žiacka školská rada v Národnej rade - 18. 9. 2013

    Študentská rada na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Turčianskych Tepliciach funguje na škole v aktuálnej zostave svojich členov štvrtý rok, hoc ako organizácia pracuje takmer desať rokov. Organizuje najrôznejšie podujatia a tematické dni na škole, riadi rozhlasové vysielanie, komunikuje s vedením školy v mene všetkých študentov, vystupuje navonok v spolupráci s mestom i s inými organizáciami, zapája sa do domácich i medzinárodných projektov, niekedy rieši nesváry a snaží sa pomôcť každému študentovi, ktorý potrebuje pomoc v akejkoľvek podobe. Ja osobne verím, že v našej škole sa nenájde veľa ľudí, ktorí by pochybovali o kvalite práce členov študentskej rady.
    A našu prácu si znenazdajky všimol i Ing. Stanislav Talapka, odborný referent – metodik úradu ŽSK Žilina a zároveň člen Rady našej školy, a ako odmenu za ňu nám ponúkol návštevu Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave. Táto návšteva zahŕňala exkurziu po budove parlamentu a besedu s jedným z poslancov Národnej rady. A samozrejme, že sme túto možnosť využili! V stredu 18. septembra 2013 sme všetci nedočkaví a z polovice ešte neprebudení, nasadli v skorých ranných hodinách do autobusu, ktorý nás zaviezol priamo k Národnej rade v Bratislave.
    Zúčastnili sme sa besedy s pánom Ing. Jurajom Blanárom, ktorý je poslancom NR SR, ale zároveň i predsedom Žilinského samosprávneho kraja. Nás i pána poslanca prekvapila skutočnosť, ako rýchlo vie 70 minút času utiecť, keď človek nie je v škole a môže klásť otázky človeku, ktorý má v rukách moc zmeniť aspoň časť toho, čo by sme chceli zmeniť my. Mali sme za plný kufor otázok, no pán poslanec musel súrne odísť na zasadnutie. Každému z nás však ešte stihol slávnostne odovzdať pamätný list.
    Hneď po krátkej exkurzii po budove Národnej rady sme nasledovali pána poslanca Blanára na zasadnutie, kde sme mali možnosť všetko sledovať priamo z balkóna.
    Samozrejme, že sme nezabudli ani na fotodokumentáciu! A chtiac – nechtiac sa niektorí z nás dokonca stali na pár sekúnd mediálnymi hviezdami, keď nás všadeprítomná kamera nemenovanej televízie nasnímala ako sa nadšene fotíme “preslávenou“ maketou pána premiéra upozorňujúcou na aktuálny problém s SPP. Nuž, nečudo – toľko šarmu ako je u nás v škole, asi pán kameraman len tak ľahko niekde nenájde.
    Na záver sme sa ešte poprechádzali popri Bratislavskom hrade, kde sme mali fantastický výhľad na kúsok z hlavného mesta a unavení a plní zážitkov sme nasadli do autobusu, kde sme všetci po pár kilometroch zaspali. Som veľmi rada, že sme dostali takúto možnosť, pretože sami by sme sa zrejme do NR SR nedostali. Pre všetkých zúčastnených to bola zaujímavá a mimoriadna skúsenosť.
    Patrícia Boráková, členka Žiackej školskej rady PaSA Turčianske Teplice

012345678

Žiacka školská rada v divadle - 17. 9. 2013

    Členovia našej študentskej rady spolu s pani profesorkou Zajacovou, činorodí už od začiatku septembra, sa tentoraz rozhodli, že si plnými dúškami vychutnajú dramatickú tvorbu Komorného divadla v Martine a preto sa 17. septembra 2013 vybrali v takmer kompletnej zostave na komédiu “5 za jednu!“. Famóznych päť herečiek v nás vyvolalo mnoho emócií – od pobavenia, až k údivu a antipatií voči nečestnému zaobchádzaniu k jemnejšiemu pohlaviu zo strany mužov, čo diváka len utvrdilo v znamenitosti týchto piatich hereckých výkonov. Dokonca ani nášmu technikovi Erikovi sa na záver nechcelo z budovy divadla odísť.
    Po predstavení mali ešte členovia študentskej rady tú česť stretnúť sa s herečkami, opýtať sa ich pár otázok, trochu poklebetiť a nakoniec sa všetci spoločne odfotiť. Ja ako zúčastnená môžem len potvrdiť, že to bola nezabudnuteľná akcia a nepochybne všetci sme si intenzívne užili každý jeden moment.
    Patrícia Boráková, zástupca medialistu

0

Návšteva diecézneho biskupa nitrianskej diecézy na našej škole a oslava 1150. výročia PRÍCHODU CYRILA A METODA

    Dňa 12. septembra 2013 navštívil našu školu Mons. Prof. ThDr. Viliam Judák, PhD., diecézny biskup nitrianskej diecézy a profesor cirkevných dejín na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
    Viliam Judák strávil v škole takmer celé dopoludnie a časť popoludnia. Prezrel si školu, oboznámil sa s jej minulosťou i súčasnosťou, besedoval so žiakmi a učiteľmi školy na tému 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie našich predkov, pozrel si slávnostný program Na poctu sv. Cyrila a Metoda, ktorý pripravili učitelia a žiaci školy a svoj pobyt ukončil spoločným obedom s vybranými hosťami, ktorý zabezpečil primátor Mesta Turčianske Teplice Mgr. Michal Sygút.
    Návšteva pána biskupa prebiehala v príjemnom a priateľskom ovzduší a zanechala v mnohých účastníkoch veľmi silné dojmy.

01234567891011121314151617

Otvorenie šk.roka 2013/14

     Dňa 2. 9. 2013 sa na našej škole ako na všetkých školách na Slovensku začal nový školský rok 2013/2014. Otvorili sme ho na nádvorí našej školy. Po príhovore pána riaditeľa školy sa žiaci rozpŕchli do svojich materských tried a škola naozaj začala ...

012

TOTO JE DRUHA STRANKA!!!!

Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01 Turčianske Teplice