logo_zsr
logo_zsr
logo_si       PENZION*
logo_zsr
kurz_AJ
   Preukaz študenta ISIC logo_isic
   Preukaz učiteľa ITIC logo_itic
         VSTUP do E-TEST
logo_itic      Študent
     Učiteľ
              ZVONENIE
   denné štúdium:
logo_itic    diaľkové štúdium
logo_zsr

   AKTUÁLNE POČASIE
   DÔLEŽITÉ ODKAZY
logo_zsk
logo_MS SR
logo_SPU
logo_SIOV
logo_NUCEM
logo_MPC
PARTNERSKÁ ŠKOLA
Mädchenwerk Zwiesel, Berufsbildungs-zentrum fűr sozialpädagogische Berufe

Popis spolupráce s partnerskou školou


    Od roku 2007 sa úspešne rozvíja spolupráca Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach so školou podobného odborného zamerania - Mädchenwerk Zwiesel, Berufsbildungs-zentrum fűr sozialpädagogische Berufe.
    Partnerstvo s touto školou na severe Bavorska si veľmi ceníme, pretože poskytuje našim študentom jedinečnú šancu vyskúšať si svoje jazykové zručnosti z nemeckého jazyka, pedagogické schopnosti a ľudské kvality počas pedagogickej praxe na nemeckej materskej škole. Recipročne sa v apríli 2008 uskutočnila návšteva 9-člennej skupiny nemeckých študentiek a riaditeľa školy Oskara Heindla na Slovensku. Ich želaním a cieľom bolo zoznámenie sa s programom, výchovnou prácou v našich materských školách. Okrem pobytu v predškolských zariadeniach sme im pripravili pestrý program – poznávacie výlety do Martina a Bojníc, návštevu majolikárskej dielne, stretnutie so študentami PaSA, zábavné posedenia.
    Od roku 2008 absolvujú naši študenti pedagogickú prax na MŠ v Zwiesli. Túto skvelú príležitosť využilo už päť generácií našich študentov, dva týždne v novom prostredí strávilo celkovo 12 študentov. Vyžaduje si to určite kus odvahy, ale dobrý pocit z toho, že obstáli, nadobudli nové skúsenosti, nadviazali nové kontakty a spoznali nové miesta môže byť určite silnou motiváciou pre ostatných študentov.

Prvé kontakty partnerských škôl - škol.rok 2006/2007 - apríl a jún 2007

- Apríl 2007 - prvý kontakt – riaditeľ školy Oskar Heindl s manželkou Conny počas dovolenky v Turčianskych Tepliciach (1. foto)
- Jún 2007 - prijatie v Zwiesli, v domácom prostredí riaditeľa partnerskej školy (2. foto), na zamestnaní v MŠ pre postihnuté
                       deti (3. - 4. foto), prehliadka mesta Regensburg (6. - 7. foto), príjemné posedenie na tradičných oslavách - Jánske ohne
                       (8. foto).

01234567

Školský rok 2007/2008 - apríl 2008 - prijatie študentov patnerskej školy v Turčianskych Tepliciach

1. foto - Prijatie študentov z partnerskej školy v apríli 2008 v Turčianskych Tepliciach
2. - 3. foto - Hry na zoznámenie
4. foto - Pobyt nemeckých študentiek v MŠ – jazykovú bariéru deti nepoznajú, hneď sa spriatelili a hrali
5. - 6. foto - S našimi študentami - na PaSA
7. foto - Na prehliadke Bojnického zámku
8. foto - U majolikára

01234567

Školský rok 2007/2008 - pedagogcká prax našich 2 študentiek v MŠ v Zwiesli

Dvojtýždňovú pedagogickú prax na nemeckej MŠ absolvovali v školskom roku 2007/2008 dve naše žiačky Anežka a Kristína.

0123456

Školský rok 2008/2009 - pedagogcká prax našich 4 študentov v MŠ v Zwiesli

Dvojtýždňovú pedagogickú prax na nemeckej MŠ absolvovali v školskom roku 2008/2009 štyria naši žiaci: Martina, Andrej, Táňa a Anežka. Cítili sa v pohode, ako doma na Slovensku.

01234567

Školský rok 2009/2010 - pedagogcká prax našich 2 študentiek v MŠ v Zwiesli

Dvojtýždňovú pedagogickú prax na nemeckej MŠ absolvovali v školskom roku 2009/2010 dve naše žiačky Mária a Romana.

0123456789101112

Školský rok 2010/2011 - pedagogcká prax našich 2 študentiek v MŠ v Zwiesli

     Konečne sme sa my-štvrtáčky dočkali. Náš vytúžený a dlho očakávaný február konečne prišiel. Mali sme pred sebou týždeň prázdnin a tri týždne praxe. Niektorí sa na ňu tešili viac, iní menej, ale my dve sme mali dôvod na radosť o to väčšiu, že sme mali pred sebou obrovskú výzvu a skúsenosť - dva týždne ( 20.2-4.5.4 2011) praxe v nemeckom meste Zwiesel, zväzová republika Bavorsko. Takúto ponuku sme dostali od našej školy, neváhali sme a šance sme sa rýchlo chytili. Boli sme štvrtou dvojicou odvážlivcov, ktorá si vyskúšala odvahu cestovať a preveriť svoje komunikatívne zručnosti v nemeckom jazyku. Dnes to vôbec neľutujeme, práve naopak. Na dva týždne v nemeckej materskej škole a pobyt u fantastickej a pohostinnej rodinky Heindlovcov nikdy nezabudneme!
     Okrem toho, že sme pomaly odbúravali jazykovú bariéru a zlepšovali našu znalosť nemeckého jazyka, spoznávali kultúru Nemcov, navštívili historické mesto Regensburg, obdivovali krásu prírody v národnom Bavorskom parku, každý deň sme strávili hrou s deťmi a oboznamovaním sa s nemeckou sústavou materských škôl...
     Z Nemecka sme si odniesli nezabudnuteľné spomienky, nezaplatiteľné skúsenosti a nové kontakty. Teraz by sme sa len chceli poďakovať našej škole za túto jedinečnú možnosť a nasledujúcim praktikantkám popriať veľa šťastia.
     Gabika Kvasničková a Jana Búryová

01234

Školský rok 2011/2012 - pedagogcká prax našich 2 študentiek v MŠ v Zwiesli

     V dňoch 21. 2. - 2. 3. 2012 sme sa vďaka pani profesorke Dvorskej a dlhoročnej spolupráci našej školy s partnerskou školou v nemeckom Zwiesli zúčastnili odbornej pedagogickej praxe v zahraničí.
     Keďže našim prvým cudzím jazykom a zároveň maturitným predmetom je nemčina, plné očakávaní, no aj so strachom sme sa vybrali do Nemecka. Po náročnej 12-hodinovej ceste vlakom sme zakotvili v malebnom mestečku Zwiesel. Počas nášho pobytu tam sme mali možnosť spoznať nemecké školstvo, kultúru, mentalitu a nemeckú kuchyňu. Každý deň v čase od 8,00 do 15,00 sme pôsobili ako praktikantky v Materskej škole St. Sebastian. Deti si nás hneď obľúbili a učiteľky nás prijali ako rovnocenné kolegyne. Systém činností je u nich síce celkom iný ako u nás, ale rady sme sa mu prispôsobili.
     Bývali sme u pána Oskara Heindla, riaditeľa strednej odbornej školy v Zwiesli, vďaka ktorému bol náš pobyt obohatený o rôzne výlety, podujatia a zaujímavosti. Spolu s manželkou Conny nás prijali ako členov rodiny, príkladne sa o nás starali a pomáhali nám. Tak isto ako my, aj oni sa zaujímali o život na Slovensku, našu kultúru, zvyky a tradície. Ťažko sa nám lúčilo s deťmi v MŠ a s našou „druhou rodinou", a netajíme sa tým, že boli aj slzy v očiach. Odchádzali sme obohatené o nezabudnuteľné zážitky a skúsenosti na celý život. A samozrejme sa snažíme s našimi hostiteľmi zostať v kontakte aspoň prostredníctvom internetu.
     Vrelo odporúčame všetkým, ktorí majú možnosť vycestovať do zahraničia: „Choďte! Určite neoľutujete, nepremárnite svoju šancu. Nikdy neviete, či sa vám taká možnosť ešte naskytne!"
     Ďakujeme vedeniu našej školy za skvelú príležitosť vyskúšať svoje sily a schopnosti.
     Alžbeta Novotná a Mária Oravcová


012345678910


Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01 Turčianske Teplice