logo_zsr
logo_zsr
logo_si       PENZION*
logo_zsr
kurz_AJ
   Preukaz študenta ISIC logo_isic
   Preukaz učiteľa ITIC logo_itic
         VSTUP do E-TEST
logo_itic      Študent
     Učiteľ
              ZVONENIE
   denné štúdium:
logo_itic    diaľkové štúdium
logo_zsr

   AKTUÁLNE POČASIE
   DÔLEŽITÉ ODKAZY
logo_zsk
logo_MS SR
logo_SPU
logo_SIOV
logo_NUCEM
logo_MPC
ARCHIV - AKTUALITY v šk. roku 2015/2016


DEBATNÝ „PIKNIK“ - 28.6.2016


    Dňa 28.6.2016 Žiacka školská rada uskutočnila diskusné posedenie pod názvom ,,debatný piknik“. Z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok sa žiaľ nemohol uskutočniť v miestnom kúpeľnom parku, ako bolo pôvodne plánované, takže bol presunutý do priestorov novej telocvične.
    Hlavným cieľom tejto diskusie bolo zistiť postoje mladých ľudí k spoločenským zmenám a k bezpečnosti, ich názory na ľudí z odlišného etnického, sociálneho a kultúrneho prostredia a na diskrimináciu a nakoniec ich postoje a názory na budúce potreby a požadované zručnosti mladých ľudí. Počas celého dopoludnia sa členovia žiackej školskej rady postupne venovali všetkým triedam školy, ktoré prichádzali po skupinkách vo vopred určených časových intervaloch. Diskusia v každej skupine prebiehala takmer hodinu. Diskutovať bolo občas veľmi náročné, pretože žiačky sa s niektorými z diskutovaných tém nestretli, alebo sa nikdy nad nimi nezamýšľali, alebo mali vnútorné bariéry na vyjadrenie svojho názoru. Niekedy ich bolo potrebné na danú tému naviesť, či pomôcť im uvedením konkrétnych príkladov. V niektorých skupinách zas boli žiačky nadmieru aktívne a svojimi názormi prispeli k plynulému, konštruktívnemu a plodnému priebehu diskusie. Debatovali nielen s členmi rady, ale vzájomne medzi sebou. Na záver každej diskusie sme sa všetkým poďakovali za ich čas a odpovede. Bola to príjemná skúsenosť nie len pre nás členov ŽŠR, ale aj pre ostatných žiakov. Veríme, že tak ako my sme si odniesli veľké množstvo skúseností s vedením diskusie, tak aj naši zúčastnení spolužiaci si odniesli hlavu plnú nových otázok a snáď aj odpovedí. Tešíme sa na ďalšiu podobnú spoluprácu.
    Petra Boháčiková, medialistka ŽŠR
01234567


TVOJA TVÁR ZNIE POVEDOME - 27.6.2016


    Dňa 27.6.2016 sa na škole uskutočnil zábavný program TVOJA TVÁR ZNIE POVEDOME pod režisérskou aktovkou učiteliek tvorivej dramatiky. Táto show bola zavŕšením prehliadoch všetkých žiačok 3. ročníka, ktoré mali za úlohu na hodinách tvorivej dramatiky predviesť nimi vybranú
speváčku - urobiť si masku, naučiť sa slová skladby a naštudovať pohybový prejav a predviesť ho. Tie najvydarenejšie vystúpenia postúpili do celoškolskej prehliadky a zabavili všetkých učiteľov a žiakov školy. Ďakujeme za pekné chvíle strávené v posledný vyučovací deň a dúfame, že táto show bude mať pokračovanie aj na budúci školský rok.

012345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758596061626364


NOC V ŠKOLE 2 - noc z 23. na 24.6.2016


    Žiacka školská rada zorganizovala druhú Noc v škole z 23. na 24. júna 2016 pre študentov prvého a druhého ročníka. Naše študentky sa o 19:00 stretli v priestoroch školy. Hneď ako si zložili svoje veci, napísali na lepky svoje očakávania od tohto podujatia, nalepili ich na ohnivú čašu a presunuli
sa do starej telocvične, kde bol pre ne pripravený bohatý program.
    Druhá noc v škole sa taktiež niesla v duchu Harryho Pottera, čo v realite znamenalo, že sa naše študentky mohli tešiť na samého „Harryho Pottera,“ jeho priateľov i nepriateľov. Hneď na začiatku museli dievčatá absolvovať jednu veľmi dôležitú úlohu. Triediaci klobúk ich rozdelil do jednotlivých fakúlt – Byfľomor, Bystrohlav, Chrabromil, Slizolin. Následne, rozdelení do fakúlt, študenti fungovali ako tímy a museli zdolávať jednu úlohu za druhou a zároveň súperiť medzi sebou o prvenstvo. Nebolo to jednoduché, ale spolu to zvládli. Najskôr absolvovali aktivity zamerané na zoznamovanie a spoluprácu. V tradičnej a obľúbenej rokfortskej hre metlobal sa proti sebe postavili všetky fakulty. Cieľom metlobalu bolo trafiť zlatú strelu do súperovej bránky a stať sa absolútnym víťazom. V zápale hry sa všetci zúčastnení nechali uniesť a v boji o zlatú strelu sme prišli o dve metly. Víťazom metlobalového turnaja sa stala fakulta Slizolin. V nebezpečnom bludisku Lord Voldemort naháňal Harryho a následne zavládla krutá zima a študenti Rokfortu sa stretli na guľovačke v mestečku Rockville. Neskôr sa naše fakulty ocitli na ozajstnom nóbl rokfortskom plese, kde si mohli zatancovať a trochu „vyhodiť z kopýtka.“
    Keďže po aktivitách boli naše fakulty vyčerpané a veľmi unavené, Žiacka školská rada si pre nich pripravila ďalšie malé prekvapenie. Čo môže byť lepšie ako teplé a sladké kakao? Dievčatá boli nadšené. Po dopití svojej porcie, keď si urobili menšiu prestávku, sa stalo niečo nečakané. Našu školu napadli Dementori a Hermiona, ktorú chceli uniesť, musela pred nimi utiecť a ukryť sa. Úlohou dievčat bolo v areáli školy Hermionu nájsť a oznámiť jej, že už sa pred nimi skrývať nemusí, ale nesmeli pri tom použiť ani hovorené ani písané slovo. Museli si vystačiť mimikou a gestikuláciou. Nakoniec sa im Hermionu podarilo nájsť a objasniť jej situáciu.
    Nasledovala nočná hra- Kameň mudrcov. V temnej škole, ktorou sa niesli strašidelné zvuky, museli členovia jednotlivých fakúlt nájsť stanovištia, kde museli splniť päť úloh, za ktoré získali indície, po poskladaní ktorých získali heslo otvárajúce bránu ku Kameňu mudrcov. Keď sa im to nepodarilo, čakal ich trest. Fakulty boli veľmi šikovné a nakoniec sa im heslo podarilo získať a aj správne poskladať. So získaným heslom sa museli vrátiť do telocvične, kde na nich čakala pani profesorka Zajacová a pán profesor Urík, ktorým museli povedať správne heslo a až potom mohli vstúpiť do telocvične, kde bol ukrytý Kameň mudrcov. Víťaznou fakultou sa stala fakulta Slizolin, ktorá získala sladkú odmenu.
    Po nočnej hre nasledovala posledná úloha. Z predložených slov museli fakulty zložiť báseň. Dievčatá boli naozaj veľmi kreatívne aj napriek dosť pokročilej nočnej hodine a únave z riešenia predchádzajúcich úloh. Nie nadarmo sa hovorí, že kreativite sa medze nekladú. Po uplynutí časového limitu každá fakulta nahlas pred všetkými prečítala svoj umelecký výtvor. Nakoniec sme odovzdali výhernú cenu našim víťazom, pogratulovali im k úspešnému zvládnutiu nočnej hry a ostatným súťažiacim sme odovzdali diplomy, ktoré im budú pripomínať toto dobrodružstvo.
    Pred poslednou časťou Noci v škole, ktorou bolo sledovanie filmu, sa všetci zúčastnení vrátili späť na miesto, kde sa na začiatku stretli, prečítali si svoje očakávania nalepené na ohnivej čaši, vyjadrili sa k nim a spätnú väzbu mali možnosť vyjadriť i formou plagátu a tým i motivovať zvyšok osadenstva školy, ktorý sa nočnej školy nezúčastnil. Keďže sme stále chceli byť v téme, vybrali sme film Harry Potter a Ohnivá čaša. Tie študentky, ktoré nemali záujem pozerať film, išli na svoju „ubytovňu“ a sladko zaspali.
Dúfame, že sa všetkým zúčastneným podujatie páčilo a veríme, že sa aj na ďalší rok znovu stretneme v takom hojnom počte. Už teraz sa tešíme!
    Medialistka Ivana Judiaková
0123456789101112131415161718


KURZ POHYBOVÝCH AKTIVÍT V PRÍRODE - LETNÉ ŠPORTY
máj - jún 2016
01234567891011121314151617181920212223


PEDAGOGICKÉ HRY 2016 - 14. - 16.6.2016


    V dňoch 14.-16.6.2016 sa na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Leviciach uskutočnili Pedagogické hry 2016, ktorých sa okrem našej školy zúčastnilo ešte 6 ďalších pedagogických škôl z celého Slovenska.
    Našu výpravu tvorilo 16 žiačok s dvomi vedúcimi - PaedDr. Svetozár Thomka a Mgr. Miroslav Lettrich.
    Žiačky súťažili v atletike, volejbale, stolnom tenise, badmintone a plávaní.
    Najúspešnejším športom bol badminton - 1. miesto vybojovali žiačky Adriana Michalicová I.B a Júlia Littvová III.D.
    V atletike sme skončili na 2. mieste - najviac bodov získali Paulína Mojtová II.D (vrh guľou - 2. miesto), Natália Víťazková II.D (beh na 800 m - 2. miesto), Vanesa Kavecká II.C (skok do výšky - 2. miesto), Eva triebelová II.C (šprint na 60 m - 4. miesto), Veronika Vojtasová III.D (skok do diaľky - 4. miesto)
    Volejbalové družstvo (Martina Stupková III.D, Alexandra Poloncová III.C, Dominika Ončáková IV.A, Natália Potocká III.B, Rebeka Cengelová I.A, Barbora Albertová II.D, Barbora Bystričanová II.D) - 4. miesto
    Stolný tenis - 5. miesto (Dominika Kostrošová III.D, Paulína Mojtová II.D)
    Plávanie - 6. miesto (Andrea Obuchová II.A)
    Všetky dievčatá sa zaslúžia pochvalu za odvedené výkony a reprezentáciu školy. Pedagogické hry 2017 sa uskutočnia v Lučenci, čo môže byť motivácia pre ostatné dievčatá, aby prežili na záver školského roka krásne a nezabudnuteľné zážitky prostredníctvom športových súťaží.
    Mgr. Miroslav Lettrich
0123456789101112131415161718192021222324252627


VÝSTAVA UČEBNÝCH POMÔCOK


    Svoju kreativitu a nadanie môžu žiaci našej školy naplno prejaviť aj v odbornom predmete metodika rozvíjania matematických predstáv a vo voliteľnom odbornom predmete matematické hry a tvorivosť škôlkára. Spoločným menovateľom obidvoch predmetov je práca so zásobníkmi
hier, riekaniek, svojpomocne vyhotovenými učebnými pomôckami, metodickou a odbornou literatúrou.
    Každoročne prezentujem vlastnú prácu žiakov prostredníctvom výstavy učebných pomôcok. Budúce učiteľky – žiačky 2. a 3. ročníka, ale i poslucháči pomaturitného štúdia nám na chvíľu sprostredkovali krajinu, v ktorej dominantnú úlohu hrala „pani matematika“. Priviezol nás do nej vláčik – Geometráčik. Svetom čísel, počtových úkonov, nás sprevádzal usmiaty šašo, ktorého šaty mali zvláštne čaro – aplikáciu pripomínajúcu, že naozaj patrí do Mestečka geometrických tvarov. Rozprávkové zvieratká zablúdili v ríši plnej kľukatých ciest a museli sa „vykúpiť“ správnym riešením labyrintu či hádanky. Zaujali aj matematické pexesá a „matematická škôlka“.
    Snaha žiakov sa cení a tvorivé úlohy sú užitočné nielen preto, že ich realizácia vyžaduje zapájanie viacerých sfér, ale aj preto, že prezradia o žiakovi viac, než iba súhrn nadobudnutých vedomostí.
    Mgr. Alena Kamarýtová, PaSA
012345678910111213141516


MATEMATICKÝ KLOKAN


    Matematický klokan je najväčšia medzinárodná žiacka súťaž na svete. Na Slovensku sa do nej môžu zapojiť všetci – od prváčikov na základnej škole až po maturantov na všetkých typoch stredných škôl.
    Súťaž má niekoľkoročnú tradíciu, súťažné testy obsahujú zaujímavé, neučebnicové úlohy. Núti žiakov čítať s porozumením a viac premýšľať nad úlohami. Dokonca si ju chcú vyskúšať aj žiaci nie veľmi nadaní na matematiku. Klokanovské úlohy sú rôznorodé, oceňujem ich kvalitu aj celkovú organizáciu a spoluprácu s neziskovou organizáciou Talentída (organizátorom súťaže). Pre žiakov je to navyše možnosť tréningu na tzv. „ostré“ testy, ktoré ich počas školskej dochádzky čakajú. Klokan je pre žiakov príťažlivý najmä tým, že môžu vyhrať zaujímavé ceny, dokonca aj tablet, umožňuje im porovnať si svoje vedomosti z matematiky s rovesníkmi z iných škôl. Súťaž motivuje žiakov v prekonávaní samých seba, pretože to nie je len o matematike. Na vyučovacích hodinách tieto typy úloh napomáhajú logickému mysleniu.
    Najlepšieho matematika sme hľadali aj v našej škole – Pedagogickej a sociálnej akadémii v Turčianskych Tepliciach. Spomedzi 76 súťažiacich sa to podarilo Charlotte Silvii Démuthovej (I. B), ktorá bola nielen úspešnou riešiteľkou, ale zároveň získala aj titul školský šampión tzn., že dosiahla najlepší percentil zo všetkých súťažiacich našej školy. V jej šľapajách pokračovali a úspešnými riešiteľkami boli žiačky Nikola Čunderlíková (I. B), Terézia Kohútová (II. B), Júlia Sudorová (II. C), Mária Halusková (II. D), Veronika Klemanová (IV. A) a Petra Baranová (IV. A).
    Mgr. Alena Kamarýtová


POČÍTAJ, HĽADAJ A SPÁJAJ - 25.5.2016


    Dňa 25.05.2016 sa uskutočnila matematická súťaž s názvom Počítaj, hľadaj a spájaj. Súťaže sa zúčastnili triedne kolektívy prvého a druhého ročníka študijného odboru učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo. Organizátorom súťaže bola vyučujúca matematiky Mgr. Alena Kamarýtová.
    Žiaci riešili dve zaujímavé úlohy, jednu zábavnú úlohu a dve úlohy na pamäťové počítanie a postreh.
    Výsledky súťaže:
        1. miesto: kolektív triedy I.C
        2. miesto: kolektív triedy I.A
        3. miesto: kolektív triedy II.C

    K dosiahnutým výsledkom zúčastneným kolektívom srdečne blahoželám.
    Mgr. A. Kamarýtová


VYHODNOTENIE SÚŤAŽE SOČ


    Tento školský rok 2015/2016 sa uskutočnil v poradí už 38. ročník súťaže Stredoškolská odborná činnosť, ktorá je dobrovoľnou záujmovou činnosťou talentovaných stredoškolákov v riešení odborných problémov v 17 vedných odboroch. Súťaž prebehla v 4 kolách (školské, okresné,
krajské, celoslovenské) formou súťažných prehliadok.
    Za našu školu postúpila do okresného kola, ktoré sa konalo v priestoroch Strednej priemyselnej školy v Martine dňa 18.3.2016, Denisa Murčeková z III.B triedy s prácou s názvom Ľudový kroj. Obhajoba a prezentácia práce získala, po posúdení odbornou porotou, 40 bodov a umiestnila sa na 1. mieste v rámci súťažného odboru č. 16 Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba a práca tak postúpila do krajského kola.
    Na krajskom kole dňa 5.4.2016 v Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste obsadila naša žiačka Denisa Murčeková 6. miesto z celkového počtu súťažiacich 10 v odbore č. 16. Toto umiestnenie však nestačilo na ďalší postup do celoslovenského kola. I napriek tomu je dosiahnutý výsledok úspechom a svedectvom zodpovednej a svedomitej práce nielen žiačky, ale aj konzultantky Mgr. Ľubomíry Tumovej.
    Mgr. Tomáš Urík, školský koordinátor SOČ

Výsledková listina okresného kola SOČ

0123


AJ TOTO BOLA MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA - máj 2016

01234567891011121314151617181920212223242526


ŽUPNÁ KALOKAGATIA 2016 - 26.5.2016


    Netradičným spôsobom sa rozhodli rozlúčiť so strednou školou dievčatá 4. ročníka, keď sa 26. mája 2016 zúčastnili regionálneho kola stredných škôl Župná kalokagatia 2016. Dievčatá štartovali v kategórii zmiešaných družstiev. Preteky sa uskutočnili v priestoroch chaty "Storočnice"
Martin-Jedľoviny.
    Na trati dlhej 3 km bolo 6 stanovíšť, na ktorých dievčatá preukázali celkovú telestnú zdatnosť, praktické zručnosti, ale tiež teoretické vedomosti (na jednomm statnovišti komunikovali v AJ).
1. stanovište: streľba zo vzduchovky, otázky z protipožiarnej a civilnej obrany
2. stanovište: topografia - čítanie mapy, určovanie azimutu, otázky z bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, prevencie drogových závislosti
3. stanovište: zdravotnícka príprava - praktické ukážky (resuscitácia), otázky z histórie, geografie a ekonomiky
4. stanovište: prechod po vodorovnom lane, otázky zo športu, štát a právo
5. stanovište: improvizované prostiedky individuálnej ochrany, evakuácia (batožina)
6. stanovište: hod granátom na cieľ, otázky z trestoprávnej zodpovednosti, dopravná výchova

    O konečnom poradí rozhodol dosiahnutý čas a prirátané trestné sekundy za nesplnenie úlohy.
    Dievčatá v zložení Petra Baranová IV.A, Dominika Ončáková IV.A, Jana Frkáňová IV.A, Patrícia Hrobáriková IV.B s náhradníčkami Simońou Mikulovou IV.A a Luciou Hewovou IV.A dosiahli druhý najlapší bežacký čas a len trestné sekundy ich odsunuli na nepostupové 3. miesto. Napriek tomu je tento výsledok veľmi dobrý a my im ďakujeme za reprezentáciu školy a mesta. Úspešná maturita nech je pre nich vstupnou bránou do sveta dospelosti a k splneniu svojich cieľov a túžob.
    vedúci družstva: Mgr. Miroslav Lettrich

0


SÚŤAŽ V TVORBE NA PC - 25.5.2016


    Dňa 25.5.2016 sa konala celoškolská súťaž v tvorbe na PC. Súťaže sa zúčastnilo 22 žiačok 1. a 2. ročníka. Súťažiaci si merali sily v získaných zručnostiach v dvoch kategóriach:

1. kategória: tvorba obrázka vo vektorovom grafickom editore
    - žiaci mali za úlohu nakresliť obrázok podľa vlastného návrhu
    - hodnotila sa náročnosť obrázka a použité techniky pri jeho zhotovení
2. kategória: tvorba prezentácie
    - žiaci mali za úlohu vytvoriť prezentáciu na tému: Animovaná rozprávka
    - žiaci si mohli pripraviť hovorené slovo a potrebné obrázky doma

Výsledky sú nasledovné:
KATEGÓRIA 1: KRESLENIE VO VEKTOROVOM GRAFICKOM EDITORE
    1. miesto: MIKLÁŠOVÁ Veronika II.C
    2. miesto: SUDOROVÁ Júlia II.C
    3. miesto: VOJTUŠOVÁ Lenka II.C
    Čestné uznanie: ORAVCOVÁ Alojzia II.B, KOSTELANSKÁ Mária II.B


KATEGÓRIA 2: TVORBA PREZENTÁCIE NA TÉMU: ANIMOVANÁ ROZPRÁVKA
    1. miesto: OBOŇOVÁ Veronika I.A
    2. miesto: MASNIČÁKOVÁ Pavlína II.D
    3. miesto: JAROMBEKOVÁ BARBORA I.A

    Všetkým súťažiacim ďakujem za účasť a víťazom blahoželám.
    Ing Gabriela Rafajová
0123456789101112131415


ROZLÚČKA SO ŠTVRTÁČKAMI - 27.5.2016


    “Tak rýchlo prišiel koniec náhle, bez zvonenia. Čosi sme si chceli povedať, nuž prišiel ten čas, čas snenia. Úchytkom ruky podáme si. Úchytkom slzy zotrieme si. Nie, nech nikto nevie, ako bolí lúčenie.“
    Slzy, spomienky, lavica, v ktorej sedeli každý deň, prach od kriedy, vŕzgajúca podlaha. Na všetko krásne, ale aj bolestivé si naše štvrtáčky môžu len zaspomínať. Zážitky plné smiechu, vtipné príhody s profesormi či pánom školníkom. Nastal čas, keď sme sa s nimi museli rozlúčiť. Pre nikoho z nás to nebolo ľahké. Veď ku komu ak nie k nim pôjdeme pre radu, pred kým ak nie pred nimi budeme mať rešpekt? Ten čas nadišiel presne 27.5.2016 po tretej vyučovacej hodine.
    Celá škola nastúpená pred vchodom školy čakala iba na príchod tých najdôležitejších. Maturantiek! Ako postupne schádzali dole schodmi, my všetci sme na nich mohli oči nechať. Už to neboli strapaté, ešte napoly spiace dievčatá, ako si ich všetci pamätáme. Boli to ozajstné dámy, ktoré odchádzali na svoju životnú cestu. Potleskom im každý prejavil svoju úctu a hlavne vďaku za každú ich pomoc. Po dojímavom nástupe nasledovala študentská hymna Gaudeamus. Súzvuk mohutných hlasov troch tried bol tak očarujúci, že nám z toho naskakovali zimomriavky. Po príhovore pána riaditeľa nasledovalo odmeňovanie žiačok triednymi učiteľkami za činnosť na škole i mimo nej počas celých štyroch rokov, ktoré tu pôsobili.
    Po všetkých oficialitách nasledoval krátky program, ktorým sa chceli štvrtáčky rozlúčiť. Rozlúčka bola ukončená povestným kopancom pre šťastie, podarovaním malého talizmanu a prechodom cez bránu do života. Triedne pani profesorky však s našimi dievčatami nekráčali ďalej, ostali pred bránou a so slzami v očiach im len zamávali. Tak teda milé naše štvrtáčky, dovoľte, aby som vám ešte raz zaželala do budúceho života všetko najlepšie a najkrajšie. S láskou a úsmevom na nás spomínajte! Veď až pri lúčení spoznáme, akí sú nám drahí tí, s ktorými sa lúčime.
    Petra Boháčiková, medialistka ŽŠR
0123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839


UNICEF - 17. - 19.5.2016


Ako každý rok, aj tento sa naša škola zapojila do dobrovoľníckej zbierky UNICEF. Mnohí z vás sa možno pýtate, čo to Unicef vlastne je. Je to celosvetová organizácia, ktorej hlavnou úlohou je pomôcť deťom v menej rozvinutých krajinách, odkázaných na pomoc druhých. Tento rok bola zbierka
určená pre deti, ktoré trpia hladom a podvýživou v Mauretánii. U nás zbierka prebiehala od 17.05 do 19.05.2016. Počas týchto troch dní sa členovia Žiackej školskej rady vybrali do miestnych škôl a následne do ulíc mesta. Žiaci a obyvatelia mesta mohli prispieť dobrovoľným príspevkom, za ktorý ako poďakovanie dostali nálepku, ktorá znázorňovala modrý gombík. V priebehu týchto troch dní sa nám podarilo vyzbierať sumu 163,97€. Ľuďom a žiakom, ktorí prispeli na túto zbierku, by sme chceli v mene Unicefu i všetkých detí, ktorým bude pomoc poskytnutá poďakovať.
Vaša medailistka Ivana Judiaková


MINIFUTBAL UŽ AJ NA NAŠEJ ŠKOLE - 19.5.2016


    Keď hlavný rozhodca Ing. Milan Náther schválil hraciu plochu multifunkčného ihriska základnej školy za spôsobilú, mohol sa začať prvý ročník turnaja v minifutbale študentiek PaSA Turčianske Teplice. V tejto, pre dievčatá netradičnej športovej hre, o titul bojovali štyri družstvá. Všetky hráčky
ukázali maximum bojovnosti, športového umenia a futbalovej razancie, ale víťaz mohol byť len jeden. Tým sa po konečnom zúčtovaní stalo družstvo dievčat v zložení: Nika Janetková, Veronika Dobierková, Paula Mojtová, Júlia Sudorová, Dominika Lašová, Mária Macková a Tamara Kubalová. Najlepšou hráčkou bola vyhodnotená Nika Janetková, najlepšou strelkyňou Veronika Dobierková a najlepšou brankárkou Dominika Lašová. Ale pochvalu si zaslúžia všetky dievčatá za bojovné srdce a fair play. Chuť a nasadenie s akým hrali sú odmenou a zároveň prísľubom pre organizátorov ďalších ročníkov.
01234567


NEVŠEDNÝ DEŇ V MŠ ŠKOLSKÁ - 18.5.2016


    Dňa 18.5.2016 deti MŠ v spolupráci so žiačkami III.D triedy vytvorili záhradnú galériu z prírodného materiálu. Vyrábať sa začalo už po príchode deti do MŠ. Deti tvorili rôzne výrobky, plošné i priestorové. Každé dieťa sa zapojilo a vznikli krásne výtvory, ktoré neskôr boli umiestnené
do priestoru v záhrade MŠ. V záhrade tak vznikla galéria detských prác, ktoré si rodičia, starí rodičia i tepličania poobede mohli prísť pozrieť.
    Andrea Šikyňová III.D
0123456789101112131415161718192021222324


SVIATKY JARI A VEĽKÁ NOC V MŠ HORNÉ RAKOVCE - 23.3.2016


    Pani učiteľky v Materskej škole Horné Rakovce nás poprosili, či by sme pre deti neurobili program na Veľkú noc. Za pomoci našej skvelej pani profesorky triednej Ľubky Tumovej, ktorá vytvorila scenár a požičala nám kroje, sme to hravo zvládli. V programe sme deťom ukázali zvyky a tradície,
ktoré sa už roky zachovávajú na Slovensku. Chlapci sa naučili ako vykúpať a vyšibať dievčatá, aby boli po celý rok krásne a zdravé. Dievčatá sa dozvedeli, že chlapcom musia dať za šibačku poriadnu odmenu - čokoládové vajíčko a farebnú stužku na korbáč. S deťmi sme si spoločne zaspievali a zatancovali.
    Program sa im veľmi páčil a nás odmenili vrelým potleskom. Nakoniec sme si urobili pekné fotografie. Všetci sme si tento deň veľmi užili a dúfame, že sa deti od nás niečo nové naučili.
    Kristína Kostelanská III.A
01234567891011121314151617


DAROVANIE KRVI - 4.5.2016


    Dňa 4.5.2016 sa na mašej škole uskutočnilo darovanie krvi. Zúčastnili sa ho študenti 3. a 4. ročníka a pedagogickí zamestnanci. Podmnienkou darovania krvi je vek 18 rokov a dobrý zdravotný stav.
    Odberu krvi sa zúčastnilo 32 darcov, 7 darcov nespĺňalo zdravotné kritéria, celkový počet darcov
bolo teda 25. Akcie sa zúčastnilo 17 štvrtákov. 14 tretiačok a 1 pedagogický zamestnanec školy. Z 25 darcov bolo 18 prvodarcov.
    Odber uskutočnila pojazdná hematologicko-transfúzna stanica Martin. Počas odberu sa nevyskytli žiadne závažné problémy.
    Všetkým darcom ďakujem a verím, že sa s nimi, ale aj s novými darcami stretneme pri opätovnom darovaní krvi.
    RNDr. Marietta Pišková
012345678910111213141516


VŠETKY CESTY VEDÚ DO RÍMA - máj 2016


    Na našej škole sa už stalo tradíciou, že sa každý rok v máji vyberieme na potulky Európou. Predchádzajúce tri roky sme navštívili jej nádherné metropoly, akými bezpochyby sú Londýn, Paríž, Brusel, Amsterdam či Remeš. A keďže všetky cesty vedú do Ríma, tak aj tie naše nás tam toho roku
zaviedli.
    Ale poďme pekne po poriadku. Skôr než sme sa ocitli vo večnom meste, museli sme zdolať dlhú a náročnú nočnú jazdu na juh. Po nekomfortnej noci sme sa v dopoludňajších hodinách ocitli v Pise. Predierajúc sa davmi turistov a uličkami plnými stánkov s neodmysliteľnými suvenírmi, ktoré majú pripomínať návštevu tohto miesta, za stredovekými hradbami sa nám naskytol úžasný pohľad na obrovský areál, vyhlásený v r.1987 za pamiatku UNESCO, s troma markantnými budovami – Baptistériom sv. Jána Krstiteľa, katedrálou Nanebevzatia Panny Márie a zvonicou, známou ako šikmá veža. Všetky tieto pamiatky sú koncentrované na námestí La Piazza del Duomo nazývaného i Námestím zázrakov. Pri pokladniach to ide rýchlo, ale musíte si zvyknúť na taliansky chaos, ktorý je všadeprítomný. A nie len v Pise! Do dvoch spomínaných sakrálnych pamiatok sa dostanete kedykoľvek, ale na vežu je časenka, čo znamená, že pri nákupe lístka si na ňom nájdete presný čas, kedy sa môžete pokúsiť na ňu vystúpiť, ale predtým si musíte všetky veci odložiť v šatni, kde panuje už spomínaný chaos. Nie som klaustrofobik, ale po vstupe do veže som mala veľmi zmiešané pocity. K čomu vám ich pripodobiť? Nuž, snáď každý z vás zažil nepríjemné točenie sa hlavy po vystúpení z kolotoča. A nebol to len môj subjektívny pocit. Po výstupe na vrchol zvonice, ktorá práve kvôli svojmu nakláňaniu nebola nikdy dokončená (cieľom majstrov z 13.storočia bolo postaviť najvyššiu zvonicu na svete), sa návštevníkom naskytne nádherný výhľad na mesto i blízke toskánske okolie. Po zhliadnutí všetkých historických budov a nákupe suvenírov, sme sa opäť ocitli v autobuse na ceste do kúpeľného mestečka Montecatini Terme, kde sme mali prenocovať v miestnom hoteli. Po štedrej večeri sme sa išli prejsť po tomto vyhľadávanom kúpeľnom rezorte, ktoré v čase svojej najväčšej slávy navštívil i skladateľ Giuseppe Verdi a známy módny návrhár Christian Dior.
    Druhý deň smerovali naše kroky do Florencie, ktorej centrum bolo v roku 1982 zapísané do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO a je kolískou renesancie a talianskych klasikov Danteho, Petrarcu, Boccaccia. Mesto je spojené s vládou slávnej rodiny Medici, s obchodom, financiami, s moreplavcami a objaviteľmi ako Amerigo Vespucci, či slávnymi majstrami Michelangelom, Botticellim a Leonardom da Vincim. Na námesti Piazza del Duomo sme mali hodinový rozchod na prezretie si Dómu Santa Maria del Fiore (3.najvyšší v Taliansku), Baptistéria sv. Jána a Giottovej zvonice. Každý sa mohol rozhodnúť, čo si chce pozrieť. My, po krátkej prehliadke dómu, sme sa rozhodli pre výstup na 82 m vysokú zvonicu, na vrchole ktorej sme sa stretli s krajanmi, po rozhovore s ktorými sme si vychutnali pohľad na červené strechy mesta popretkávané tenkými nitkami uličiek a riekou Arno. Po zraze sme pokračovali na Radničné námestie, na ktorom stojí palác Vecchio, Neptúnova socha a neodmysliteľná, všetkými turistami vyhľadávaná socha Dávida po boji s Goliášom. Neďaleko sa nachádza známy palác Pitti a ospevovaná galéria Uffizi, ukrývajúca skvosty majstrov, akými bezpochyby boli Michelangelo, Leonardo da Vinchi, Raffael, Botticelli, Tizian, Rubens, Carravagio. Po parížskom Louvri je to najvyhľadávanejšia obrazáreň v Európe. Z Radničného námestia sme sa presunuli na most Ponte Vecchio, najstarší, najužší most mesta spojený s malými obchodíkmi ponúkajúcimi zlatnícke výrobky. Aj dnes má svoju špecifickú atmosféru, len škoda, že pred príchodom naň, vás na každom kroku zastavujú nedomorodí pouliční predavači ponúkajúci gýče a šmejdy. Perlu Toskánska sme opúšťali zaliatu stredomorským slnkom smerujúc k ďalšej UNESCO pamiatke vybudovanej na malom kopčeku – Assisi. Približujúc sa k mestečku bolo jasné, že toto miesto by si zaslúžilo viac času a pozornosti, než sme naň mali vyhradené. Mesto preslávil sv.František a jeho nasledovateľka Klára, ktorí kázali a praktizovali život v absolútnej chudobe, pokání a pokore. Aspoň nachvíľu sme sa nadýchli toho zvláštneho éteru vznášajúceho sa nad úzkymi kamennými stredovekými uličkami. Snáď nabudúce...! Unavení celodenným chodením a prímorským slnkom sme nasadli do autobusu a namierili k predmestiu Ríma, kde sme mali nachystané večere a ubytovanie. Hotel Antico Residence Roma bol umiestnený v krásnej záhrade plnej kvitnúcich kvetín. Aj napriek tomu, že sme si už pomaly zvykli na taliansky chaos, v tomto prostredí sa snáď strojnásobil. Po komplikovanom umiestnení na izby, nás čakalo dlhé čakanie na večeru, ale nakoľko únava gradovala, postupne sa naše zúfalstvo menilo na sarkastický smiech. Už najedení a trochu povznesení dobrým talianským vínom spolustolujúci rumunskí dôchodcovia začali nôtiť svoje národné piesne, čo, samozrejme, nenechalo naše ešte stále hladné študentky ľahostajnými a zakontrovali im svojimi ladnými hlasmi krásne ľúbozvučné slovenské piesne. Duel sa skončil víťazstvom Našich a dobrou večerou.
    Ráno bolo kruté, keďže sme si líhali neskoro a vstávali skoro. Taliani si zas šplhli, pripraviac nám raňajkové balíčky – jeden zošúverený ale čerstvý kruasant s mini masielkom a džemom a k tomu káva a čaj z veľkých 5-litrových bandasiek! Ale my sme sa nedali, lebo nás čakala audiencia u pápeža na Námestí sv.Petra. Ešte predtým sme sa museli predrať rannou rímskou dopravnou špičkou, so sprievodkyňou ísť vyzdvihnúť lístky na Ulicu zmierenia a podrobiť sa niekoľkonásobnej osobnej prehliadke bezpečnostných zložiek. Po chvíľke čakania sa zjavil pápež František. Nastúpil do svojho papamobilu a niekoľkokrát prekrúžil námestie zastaviac sa pri niektorých veriacich a požehnajúc im. Najväčším prekvapením a zážitkom bolo, keď medzi vymenovanými veriacimi zo všetkých kútov sveta, a to naozaj zo všetkých – boli tam Thajčania, Japonci, Kanaďania, Američania - sa ozvalo, že na audiencii vítajú aj študentov z Pedagogickej a sociálnej akadémie z Turčianskych Teplíc. Naše dievčatá skandovali a mávali slovenskými vlajkami. To už aj mne, čistokrvnému pohanovi, naskočili zimomriavky a slzy do očí. Takéto niečo sa už asi nezopakuje! Toto bolo len raz! Po duchovnom zážitku sme sa rozpŕchli každý svojim smerom. Niektorí do Vatikánskych múzeí pozrieť ich skvosty a najmä Sixtínsku kaplnku, iní do Baziliky sv.Petra, ďalší do Anjelskeho hradu. Nakoľko bolo času dosť, okrem kultúrno-historicko-sakrálnych pamiatok sme si všetci dopriali preslávenú taliansku kuchyňu, skvelé „gelato“ (zmrzlinu) v jednej zo stoviek gelaterií a prehnali sa obchodmi so suvenírmi. Poslednou zastávkou dňa bolo námestia Piazza Navona, známe svojimi umelcami a Fontánou štyroch riek. Podvečerný dážď nás vyhnal do metra skôr, než sme predpokladali.
    Posledný deň začal zatiahnutou oblohou a dažďom. Beznádej opantala naše duše, lebo sme vedeli, že celý deň až do večera budeme na nohách. Presun metrom spôsobil zázrak. Pri vystúpení z neho nebolo po daždi ani chýru ani slychu. Krásne, modré nebo nad hlavami a teplota vzduchu vhodná na opaľovanie. Zas nás čakalo pár sakrálnych pamiatok, z ktorých najviac zapôsobil kostol s kláštorom sv. Praxedy, v ktorom v rokoch 867-869 bývali sv. Konštantín a Metod a na priečelí budovy je pamätná tabuľa v talianskom i slovenskom jazyku. Kus domova v cudzom svete. Obrovský pocit patriotizmu! Pravdupovediac, ďalšie sakrálne pamiatky mi trochu splynuli v jedno, lebo ich bolo na môj vkus dosť. Po ich prejdení sme úzkou nekonečnou ulicou lemovanou obitými autami a motorkami, nič netypické pre Rím, dorazili na jej koniec, do sveta antiky, kde na nás zaútočilo svojou kolosálnosťou jeho veličenstvo Koloseum. Pár spoločných fotiek a čas na rozchod, aby si každý mohol prezrieť tak tento najväčší amfiteáter svojej doby, ako aj priľahlé Forum Romanum – kolísku mesta. Potom sme spoločne prechádzali popri mohutnom, dosť gýčovom Pamätníku Viktora Emanuela II., miestnymi prezývaným rôznymi hanlivými názvami, ako písací stroj, či zubná protéza, cez Benátske námestie k Pantheonu a k filmom Felliniho La Dolce Vita preslávenej Fontáne di Trevi, v ktorej sa kúpala americká herečka švédskeho pôvodu Anita Ekbegr. Legenda hovorí, že kto sa napije z tejto fontány, ktorá má dodnes čistú horskú vodu, alebo vhodí do nej mincu, do Ríma sa ešte vráti. Nie som lakomá, ani poverčivá. Do fontány som mincu nikdy nehodila a v Ríme som bola už tretíkrát. Naše posledné kroky, ktorých sme v ten deň podľa krokomeru urobili vyše 25 000, viedli na Španielske námestie so Španielskymi schodmi, po ktorých sa v Prázdninách v Ríme prechádzala krehká a očarujúca kráska Audrey Hepburn. Po pauze na posledné nákupy či večeru, sme sa vnorili do útrob metra a smerovali na okraj mesta, kde už na nás čakal autobus a dlhá cesta domov. Arrivederci Roma. Naše prázdniny v Ríme boli na konci, ale ich príbeh bude stále znieť v našich spomienkach.
    Mgr.Natália Zajacová

    PISA
012345678910111213141516171819202122

    FLORENCIA
01234567891011121314151617181920212223

    ASSISI
012345

    VATIKÁN a RÍM
012345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940


STAVANIE MÁJA - 29.4.2016


...,,Vstávaj dievča hore, staviame ti Máje. Ak hore nevstaneš Mája nedostaneš....“
     Je to opäť tu, ten krásny a vždy niečím zaujímavý čas, čas prvého mája. Už odpradávna je zvykom na prvého mája dievčatám postaviť pod okno Máj, ako prejav lásky. Tie dievčatá, ktoré ešte nemali
svojho milého a nemal im kto pod okno postaviť Máj, mládenci postavili spoločný uprostred dediny. Naša škola na tieto dávne zvyky nezabúda a s veľkou pokorou ich každoročne obnovuje.
    Inak tomu nebolo ani tento rok. Presne v piatok 29.4.2016 sme sa počas veľkej prestávky zhromaždili pred budovou školy, aby sme zaspomínali na tradície, ktoré majú, dalo by sa povedať, až čarovnú atmosféru. Dievčatá z III.A triedy oblečené v ľudových krojoch si pre nás pripravili zaujímavý hudobno-tanečný program v duchu tradícií našich starých rodičov. Nesmeli chýbať ani vzácni hostia, medzi ktorých patril aj sám primátor mesta pán Igor Hus, detičky zo škôlky pod vedením ich paní učiteliek, ŽŠR pri Gymnáziu Mikuláša Galandu s pani Mračkovou a samozrejme náš pán riaditeľ, zástupcovia školy, profesori a naši študenti. Hoci bolo naše stavanie Mája netradičné, ozdobovali sme živý kvitnúci strom pri škole, všetci sme si ho naplno užili. Po ukončení programu nasledovala voľná zábava všetkých zúčastnených. Do kola sme vzali deti, profesorov či pána primátora. O zábavu veru núdza nebola. Už teraz sa tešíme na ďalší rok. Vaša ŽŠR.
    Medailistka Petra Boháčiková
0123456789101112131415161718


PRAKTICKÉ MATURITNÉ SKÚŠKY IV.B - 18. - 21.4.2016


A už je to tu.
Tri roky ubehli ako voda a maturita si počkala aj na nás.
Stresy boli síce veľké, no deti boli priateľské. Slniečkom, nocou, vílou, turistom, či kúzelníkom sme sa
mohli stať.
    Ale toto všetko je už za nami a čakajú nás už len ústne maturitné skúšky.
    A hurá materské školy a školské kluby detí nás volajú!
    Martina Gežová IV.B
0123456789101112131415161718192021222324252627


DEŇ BLÁZNOV - 14.4.2016


    Ako všetci dobre vieme, mesiac apríl má prívlastok ,,bláznivý“ . Najbláznivejším dňom tohto mesiaca je korunovaný prvý apríl. Hovorí sa tiež, že ľudia narodení v tento deň sú šialení a plní energie. Prejaviť svoju bláznivosť a hlavne kreativitu našich žiakov sme sa rozhodli práve v štvrtok
14.4.2016.
    Pre niekoho deň ako každý iný, ale u nás nie! Obliecť sa bláznivo študenti poňali rôzne. Ak by sme si vyhodnotili rebríček najuletenejšieho oblečenia, ktoré si bežne do školy neoblečieme, jeho absolútnym víťazom by sa stalo práve pyžamo. Ponožky rôznych farieb či bláznivé účesy obsadzujú prvé priečky. Niektorí z nás sa preobliekli aj za iné osoby či dokonca sa objavil aj pár oblečený v kroji. Počas vyučovania vládla bláznivá atmosféra. Študenti na hodinách spievali, alebo vysvetľovali, prečo sú oblečení práve tak. Snáď žiadnemu z nás v tento deň nechýbal úsmev na tvári. Úlohou tried bolo napísať ich triedny najbláznivejší zážitok. Napísali nám spolu tri triedy. Medzi ten najvtipnejší a najbláznivejší jednoznačne patrí zážitok II.B triedy. Pri čítaní reprodukcie ich poznávacieho výletu v Krakove nám uchádzali kútiky nahor. Pýtate sa prečo? Zabudnúť vlastnú triednu profesorku niekde v cudzine a všimnúť si ju už len ako beží za odchádzajúcim autobusom... Ruku na srdce, kto by sa nezasmial? Triedy, ktoré nám napísali ich bláznivý zážitok, boli odmenené bodmi navyše.
    Študentom, ktorí sa rozhodli obliecť bláznivo, ďakujeme a dúfame, že v ďalšom tematickom dni bude ich počet len narastať. Vaša ŽŠR.
    medialistka Petra Boháčiková
012345


RODOVÁ ROVNOSŤ A ŽENSKÉ HISTORICKÉ VZORY - 12.4.2016


    Dňa 12.apríla 2016 sme sa zúčastnili besedy spojenej s workschopom v rámci projektu, ktorý vychádzal z dokumentárneho cyklu „PRVÁ“. Diskusia a workschop boli zamerané na problematiku rodovej rovnosti a ženských historických vzorov. Diskutovali sme s Mgr. Adrianou
Mesochoritisovou, zástupkyňou OZ Možnosť voľby z Bratislavy.
    V prvej časti nášho stretnutia sme si pozreli film o prvej feministke Hane Gregorovej, manželke spisovateľa J.G.Tajovského. Bola prvou ženou, ktorá v slovenskej spoločnosti prelomu 19. a 20.storočia pomenúvala pokorujúcu situáciu žien a podnikala kroky vedúce k ich emancipácii. Žila v dobe, kedy sa úloha matky a manželky stavala do protikladu so samostatnosťou, nezávislosťou a vzdelaním. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa vyvíjali práva žien. Nové informácie nás podnietili zamyslieť sa nad právami žien a procesom emancipácie v dejinách.
    V druhej časti stretnutia sme diskutovali o tomto filme a robili sme projekty o príčinách a dôsledkoch vylučovania žien z verejného diania v minulosti a niekde aj v súčasnosti, rozoberali sme feminizmus – príčiny, dôsledky. Feminizmus nie je snaha nadradiť ženy nad mužmi, ale je to snaha zrovnoprávniť ženy na úroveň mužov. Diskutovali sme o tom, prečo sú ženy tak často zneviditeľňované a aké to má príčiny a dôsledky. Hľadali sme súvis s témou ľudských práv žien a rodovej rovnosti. Sme radi, že sme boli súčasťou tejto diskusie a dúfame, že nebola posledná.
    Nemcová 2.B
012345678


ŽIENKY BODOVALI - 9.4.2016


    Dňa 9. 4. 2016 sa v Žiline konalo krajské kolo súťaže v prednese ženskej poézie a prózy pod názvom VANSOVEJ LOMNIČKA, ktoré už tradične pripravuje Únia žien Slovenska a Matica slovenská.
    Ide o celoslovenskú postupovú súťaž, ktorej sa môžu zúčastniť ženy vo veku od 18 do X rokov. Veľmi si vážime, že aj naše žiačky, ktoré ešte nedosiahli vek dospelosti, si môžu vďaka Anke Dubovcovej (členke spomínaných organizácií a výbornej recitátorke), vyskúšať svoje recitačné schopnosti.
    V tomto roku našu školu reprezentovali tri študentky a hneď úspešne: Janka Trojanová z II. C získala v prednese prózy pekné 3. miesto, v poézii sme obsadili dve miesta – 3. miesto porota udelila Renáte Ruskovej z III. B a čerešničkou na torte je 1. miesto Vanessy Kaveckej z II. C. Podľa ich vyjadrení je pre nich účasť na Vansovej Lomničke príležitosťou na získanie cenných skúseností a už teraz sa tešia na to, že sa tohto pekného kultúrneho podujatia zúčastnia aj o rok.
    Víťazkám srdečne blahoželáme!
    Kabinet SJL PaSA


DEŇ UČITEĽOV - 1.4.2016


    Dňa 28. marca si pripomíname Medzinárodný deň učiteľov. Keďže tento sviatok toho roku pripadol presne na Veľkonočný pondelok, na našej škole sme si našich učiteľov a profesorov uctili 1. apríla. Áno. Veľmi bláznivý a zábavný deň. My sme to však nebrali ako vtip, ale skutočne sme
chceli poďakovať učiteľom za ich namáhavú prácu a hlavne za ich trpezlivosť s nami študentmi.
    V piatok cez prvú vyučovaciu hodinu sa všetci vyučujúci zhromaždili v zborovni školy, kde si Žiacka školská rada pripravila krátky príhovor, báseň a malú pozornosť ako odmenu. V tento deň však vyučovanie prebehlo trochu netradične. Neučili učitelia žiakov, ale žiaci učiteľov. Žiaci si v tento deň pre svojich učiteľov pripravili rôzne aktivity či hry, a takto ukázali, že učiť sa dá aj iným spôsobom, než len sedieť za lavicami. Bol to deň plný zážitkov, dobrej nálady a milých úsmevov.
    Veríme, že sme našim pedagógom pripravili nezabudnuteľný deň a adekvátne ocenili ich úsilie a tak dôležitú profesiu, ktorej sa naplno venujú.
    Medialiska ŽŠR Ivana Judiaková
012345


HARRYHO NOC V ŠKOLE - 31.3.2016


    Žiacka školská rada zorganizovala podujatie Noc v škole z 31. marca na 1. apríla 2016 pre študentov tretieho a štvrtého ročníka. Naši záujemcovia sa o 19:00 stretli v priestoroch školy a hneď ako si zložili svoje veci v jednej triede, presunuli sa do starej telocvične, kde ich čakal bohatý
program. Táto noc bola niečím výnimočná a hlavne záhadná. A to tým, že sa niesla v duchu filmu Harry Potter. Dievčatá prichádzali do telocvične, kde na nich čakal sám „Harry Potter“ a jeho priatelia. Hneď na začiatku museli dievčatá absolvovať jednu veľmi dôležitú úlohu. Triediaci klobúk ich rozdelil do jednotlivých fakúlt – Byfľomor, Bystrohlav, Chrabromil, Slizolin. Následne, rozdelení do fakúlt, študenti fungovali ako tímy a museli zdolávať jednu úlohu za druhou a zároveň súperiť medzi sebou o prvenstvo. Nebolo to jednoduché, ale spolu to zvládli. Najskôr absolvovali aktivity zamerané na zoznamovanie a spoluprácu. Jednou zaujímavou aktivitou bola hra Metlobal, v ktorom sa proti sebe postavili všetky fakulty. Ich úlohou bolo hodiť zlatú strelu do súperovej bránky. V nebezpečnom bludisku Lord Voldemort naháňal Harryho a následne zavládla krutá zima a študenti Rokfortu sa stretli na guľovačke v mestečku Rockville. Neskôr sa naše fakulty ocitli na ozajstnom nóbl rokfortskom plese, kde si mohli zatancovať a trochu „vyhodiť z kopýtka.“ Túto krásnu, zábavnú, tanečnú atmosféru oživili vystreľovacie konfety. Z pohľadov dievčat bolo vidieť, že boli týmto maličkým prekvapením nadšené.
    Keďže po aktivitách boli naše fakulty vyčerpané a veľmi unavené Žiacka školská rada si pre nich pripravila ďalšie malé prekvapenie. Čo môže byť lepšie ako teplé a sladké kakao? Dievčatá boli priam ohúrené. Po dopití svojej porcie si urobili menšiu prestávku a nasledovala nočná hra - Kameň mudrcov. V každej triede boli ukrytí členovia ŽŠR, a rozdávali indície, z ktorých museli fakulty zložiť heslo otvárajúce bránu ku Kameňu mudrcov. Samozrejme, že to nebolo jednoduché. V každej miestnosti museli zároveň splniť neľahkú úlohu a keď sa im to nepodarilo, čakal ich trest. Fakulty boli veľmi šikovné a nakoniec sa im heslo podarilo získať a aj správne poskladať. So získaným heslom sa museli vrátiť do telocvične, kde na nich čakala pani profesorka Zajacová a pán profesor Urík, ktorým museli povedať správne heslo, a až potom mohli vstúpiť do telocvične, kde bol ukrytý Kameň mudrcov. Víťaznou fakultou sa stala fakulta Bystrohlav, ktorá získala obrovský balík sladkostí od výmyslu sveta.
    Po nočnej hre nasledovala posledná úloha. Z predložených slov museli fakulty zložiť báseň. Dievčatá boli naozaj veľmi kreatívne aj napriek dosť pokročilej nočnej hodine a únave z riešenia predchádzajúcich úloh. Nie nadarmo sa hovorí, že v kreativite sa medze nekladú. Po uplynutí časového limitu každá fakulta nahlas pred všetkými prečítala svoj umelecký výtvor. Nakoniec sme odovzdali výhernú cenu našim víťazom a pogratulovali im k úspešnému zvládnutiu nočnej hry. Poslednou časťou Noci v škole bolo sledovanie filmu, výber ktorého sme nechali na účastníkov. Dievčatá si vybrali, samozrejme, horor. Tie študentky, ktoré nemali záujem pozerať film, išli na svoju „ubytovňu“ a sladko zaspali.
Dúfame, že sa všetkým zúčastneným podujatie páčilo a veríme, že sa aj na ďalší rok znovu stretneme v takom hojnom počte. Už teraz sa tešíme!
    Medialistka Ivana Judiaková
01234567891011121314151617181920212223242526272829


VYNÁŠANIE MORENY - 23.3.2016


    (Materská škola Diviaky v spolupráci so žiačkami III.B triedy)
    Jeden z dávnych zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias, vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období,
keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období.
    Morena bola slamená bábka pripevnená na dlhšiu žrď, oblečená do starších šiat, alebo obkrútená do starej plachty.
    Žiačky III.B triedy ju niesli dedinou v sprievode detí a učiteliek materskej školy, spievali piesne, ktorými privolávali jar. Morenu vyniesli ku potoku, kde ju vyzliekli, zapálili a hodili do vody, aby voda v potoku odniesla zimu a všetko zlé so sebou.
                         Morena, Morena,
                         do vody si hodená.
                         Plávaj si len v šíry kraj
                         a jar nám tu zanechaj

        Týmto aktom symbolicky vypudili zimu z obce. Išlo tu o symboliku vyhnania zimy a privítania dlho očakávanej jari, nového života, tepla.
                         „Jar, jar , jar, daj nám slnka , daj.
                         Daj vetríčka i daždíčka,
                         chvíle, chvíle na tri míle,
                         jar, jar, jar, daj nám slnka daj!“


        PhDr. Tatiana Nátherová
01234567891011121314


VEĽKONOČNÝ JARMOK V ŠKD DIVIAKY - 22.3.2016


    A už je tu Veľká noc a s ňou spojené rôzne sprievodné aktivity, či podujatia.
    Základná škola Diviaky zorganizovala dňa 22. 3. 2016 zaujímavé podujatie pod názvom Veľkonočný jarmok. Stoly plné vajíčok, zajačikov, zapletaných korbáčov, výšiviek ale aj veľkonočných
koláčov lákali svojou pestrosťou, farebnosťou.
    Atmosféru jarmoku oživili žiačky IV. B triedy folklórnym programom, kde ukázali oblievačku, spievali, tancovali, hrali na heligónke, radovali sa s nastupujúcej jari.
    V druhej časti jarmoku si žiačky pripravili pre deti i rodičov tvorivé dielne k Veľkej noci. Prítomní učitelia, rodičia a široká verejnosť nešetrili chválou na naše žiačky.
    PhDr. Tatiana Nátherová
01234567891011121314


AKORD 2016 - LEVICE - 13.3.2016


    Dňa 13.marca 2016 sa uskutočnil 2. ročník medzinárodnej speváckej súťaže žiakov stredných pedagogických škôl a akadémií zo Slovenskej republiky a z Českej republiky - AKORD 2016. Súťaže sa zúčastnili študenti pedagogických škôl z Bratislavy, Levíc, Levoče, Lučenca, Prešova, Trnavy,
Turčianskych Teplíc a Boskovíc (Česká republika).
    Súťaž bola rozdelená do dvoch kategórií. V speve ľudovej piesne sa predstavilo 13 súťažiacich a v speve populárnej piesne 15 súťažiacich. Porota bola zostavená z učiteľov zúčastnených škôl. Predsedom poroty bola Juraj Zaujec. Súťaž prebiehala v prekrásnych priestoroch levickej synagógy.
    Našu školu reprezentovali študentky z 1. ročníkov – Jana Chovančáková, Simona Vojteková, Daniela Kuncová z I.D triedy a Patrícia Gonšorová z I.A triedy. Na akordeón ich sprevádzala Paulína Mojtová z II.D triedy.
    Aj keď sa naše dievčatá neumiestnili na prvých miestach, podali veľmi dobrý výkon a dôstojne reprezentovali našu školu. Zo súťaže si odnášajú nielen príjemné zážitky, ale predovšetkým nové cenné rady a skúsenosti.
01234567891011


NAŠI ÚSPEŠNÍ EXPERTI

    Do celoslovenskej vedomostnej súťaže EXPERT sa v tomto ročníku zapojilo 8 872 žiakov zo 414 škôl z celého Slovenska. Žiaci súťažia v jeden deň nie v jednej, ale v dvoch rôznych témach. Súťažné témy si volia z piatich tém, ktoré vlani v dotazníkoch označili za najzaujímavejšie. Svoju voľbu
tém nemusia oznámiť vopred. Rozhodujú sa až vo chvíli, keď vidia otázky.
    Súťaž dala šancu aj našim žiakom ukázať, čo vedia a v čom sú dobrí. Zapojilo sa do nej 16 študentov Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach. Z piatich ponúknutých tém – Spoločnosť kedysi a dnes, Svetobežník, Do you speak English?, Mozgolamy, Góly, body, sekundy – sa najviac darilo žiakom v riešení tém Mozgolamy a Svetobežník.
    V kategórii 1. – 2. roč. boli úspešnými riešiteľkami a diplom s titulom EXPERT v téme Mozgolamy získali žiačky Barbora Kopecká (II. C), Erika Brisudová (II. B), Zuzana Patrnčiaková (II. C) a Veronika Ďuriková (II. B) .
    V kategórii 3. – 4. roč. najlepší výsledok v celkovom hodnotení školy dosiahla a úspešnou riešiteľkou sa stala Veronika Klemanová (IV. A) , ktorá obsadila 23. miesto v téme Mozgolamy z 399 súťažiacich. O tom, že mladí ľudia majú schopnosť objavovať nepoznané, svedčia aj úspechy v riešení témy Svetobežník. Presvedčili nás o tom Magda Kobolková (IV. B) a Patrícia Čepcová (IV. B) , ktoré v silnej konkurencii získali diplom s titulom EXPERT v uvedenej téme.
    Úspešným riešiteľkám ako aj všetkým súťažiacim srdečne blahoželám a ďakujem za reprezentáciu školy.
    Mgr. A. Kamarýtová


SKÚSENOSŤ NADOVŠETKO - 26.2.2016


    O tomto pravdivom slovnom spojení by mohli rozprávať naše talentované teplické speváčky, ku ktorým sa pripojili aj dievčatá z PaSA. Spoločne so svojimi učiteľkami, G. Očkajovou a S. Sudorovou, podnikli 26. februára cestu do českého mesta Havířov, kde mohli naplno prejaviť svoje hudobné
a spevácke nadanie. Aj tento rok sa družobné mesto Turč. Teplíc rozhodlo zorganizovať medzinárodný spevácky festival TALENT 2016, na ktorom zažili v roku 2013 naše mladé umelkyne prvé výrazné úspechy - Adriana Habrdová vyhrala 1. miesto a 2. miesto získala študentka PaSA Zuzana Struhárová. Spomenuté víťazstvá motivovali a záujem o súťaž tento rok narástol do takej miery, že Mesto muselo na cestu za poznaním a slávou vybaviť svojim „reprezentantkám“ autobus.
    Odborná porota, rovnako ako po iné roky, v dvoch postupových kolách posudzovala intonačnú, emotívnu, melodickú a originálnu interpretáciu populárnej piesne podľa vlastného výberu. Našim speváčkam sa darilo, veď väčšina z nich postúpila do druhého kola, kde už museli spievať do mikrofónu v sprievode hudobného podkladu. Zvládli to výborne.
    Naozaj v tvrdej medzinárodnej konkurencii (Poliaci, Česi) uspeli dve Tepličanky: v I. kategórii svojím dynamickým, prirodzeným a čistým prejavom presvedčila porotu osemročná Natália Lettrichová a v III. kategórii len dvanásťročná, ale už mnohým známa víťazka z predchádzajúcich ročníkov, Adriana Habrdová. Ich krásny spev budú môcť podporiť svojimi hlasmi aj Tepličania v internetovom hlasovaní, ktoré bude na stránke Talentu prebiehať v marci a apríli, až do finálového kola, ktoré sa uskutoční v Havířove 22. apríla.
    Dievčatá z PaSA, Barboru Kopeckú a Silviu Pavolkovú (IV. kategória) , potešil aj postup do druhého kola, kde si zmerali sily, dá sa povedať, už so skúsenými mladými spevákmi, najmä z Čiech. Videli, čo človek dokáže, keď tvrdo na sebe pracuje, ako sa dá budovať zdravé sebavedomie. Jednoznačne sa rozhodli, že na budúci rok zabojujú opäť – už pripravenejšie, sebavedomejšie, s cieľom uspieť. Jednoducho, skúsenosť nadovšetko.
    PaedDr. Slávka Sudorová
012


BEH PO SCHODOCH - 25.2.2016


    Dňa 25.2. 2016 sa žiačky druhých ročníkov zúčastnili športovej aktivity BEHU PO SCHODOCH, kde si dievčatá zasúťažili, získali nové skúseností a získali pekné ceny.

Výsledky boli nasledovné:
    1. miesto: Eva Triebelová    II.C s rekordným časom 15,84
    2. miesto: Nikola Janíčková     II.A s časom 16,08
    3. miesto: Barbora Pupáková    II.A s časom 16,25
    4. miesto: Mária Kostelanská    II.B s časom 16,44

    Tiež sme ocenili najaktívnejšiu triedu, ktorá mala najväčšiu účasť na tejto akcii. Stala sa ňou II.A. trieda.
    Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a výhercom gratulujeme.
    Soňa Gajdošová II. B trieda
012345678910


KANCELÁRIA OMBUDSMANKY U NÁS - 9.2.2016


    Dňa 9.2.2016 sa vybraté žiačky zo všetkých ročníkov zúčastnili besedy o našich právach. Mali sme vzácnych hostí z Bratislavy, PhDr. Mariána Töröka, PhD., JUDr. Lenku Bodnárovú a Mgr. Renátu Zábojovú, ktorí zastupovali kanceláriu ombudsmanky SR - JUDr. Jany Dubovcovej (verejnej
ochrankyne práv).
    Počas besedy sme sa dozvedeli nielen o činnosti Kancelárie verejného obrancu práv, o pôsobnost a právomociach verejnej ochrankyne, ale hlavne o spôsobe, akým sa môže každý občan SR na kanceláriu obrátiť so svojimi problémami týkajúcimi sa porušovania svojich práv rôznymi inštitúciami. Naživo sme si mohli zažiť proces pomoci právnikov kancelárie v ukážke scénky porušovania práv v škole. Ďakujeme im za rady, vysvetlenie dôležitosti rešpektovania ľudských práv a za to, že sa snažia aby tento štát fungoval pre ľudí v zmysle demokratických princípov dobrého vládnutia.
    Soňa Gajdošová II.B
01234567


VESELÁ NEMOCNICA - 18.2.2016


    Náplňou práce Žiackej školskej rady nie je len usporiadanie rozličných podujatí a súťaží na pôde školy. Tiež sa zameriava na organizovanie charitatívnych podujatí rôzneho charakteru či už v širšom, globálnom rozmere, akým je napríklad zbierkovanie pre UNICEF, kedy vyzbieranými financiami
pomáha tisícom hladujúcich detí v rôznych kútoch sveta, najmä v Afrike, alebo v užšom, regionálnom. Jedným z takých je návšteva detského oddelenia Fakultnej nemocnice v Martine. Členovia ŽŠR navštívili nemocnicu aj tento rok dňa 18.2.2016, no jej konečnej realizácii predchádzalo mnoho peripetií, ktorými sme museli prejsť, ale to zrejme preto, aby sa overilo, či to robíme so skutočným zanietením, láskou a od srdca a či sme dostatočne vytrvalí a trpezliví. A to teda sme! Keď máme urobiť dobrú vec, naša trpezlivosť nemá hraníc! Cieľom tohto podujatia je spríjemniť deťom „nechcený“ pobyt v nemocnici, odreagovať ich od nudnej obligátnej nemocničnej rutiny, ktorú tam denno-denne zažívajú.
    V malej spoločenskej miestnosti sme hneď na úvod deti privítali a na scéne sa objavili hraví šašovia, ktorí uviedli divadielko ,,Ako dedko ťahal repku,“ v podaní dievčat z 2.D pod vedením pani profesorky Ivety Marčekovej. Hra bola veľmi vydarená a hlavne vtipná. Skvelé herecké výkony dievčat deti aj patrične ocenili potleskom. Po predstavení sme si my členovia rady pre deti pripravili rozmanité spoločenské hry, ktoré sme si spolu všetci zahrali. Náš smiech bolo možné počuť na celej chodbe. O zábavu veru núdza nebola. Pohrali sa s nami dokonca aj pani sestričky. Okrem spoločenských hier sme so sebou doniesli drevené srdiečka, ktoré si deti mohli vyfarbiť, alebo ozdobiť podľa vlastných predstáv, navliecť na stužku a darovať svojej maminke. Samozrejme, doniesli sme so sebou omnoho viac aktivít, ale o tieto dve bol najväčší záujem. Sme veľmi radi, že sme mohli týmto deťom spríjemniť aspoň jeden nekonečný deň v nemocnici a odpútať ich od zdravotných problémov, s ktorými tu skončili. Zároveň sa už teraz tešíme na ďalšie stretnutie.
    Petra Boháčiková, medialistka ŽŠR
01234


POPOLUŠKA I. A TRIEDY - 17.2.2016


    Kto mal zaujímavejšiu triednickú hodinu ako my? Naša triedna pani profesorka Ľubica Kučerová nám oznámila, že 17. februára 2016 si namiesto triednickej hodiny urobíme súťaž o „Popolušku“ triedy a viac nám nechcela prezradiť.
    Našou úlohou bolo prihlásiť sa do súťaže. S napätím sme teda očakávali, čo sa bude diať. Do súťaže sa prihlásilo 5 dievčat, ktoré súťažili v štyroch disciplínach. Prvé kolo bolo zamerané na všeobecný prehľad. V druhom kole museli súťažiace dokázať svoje priateľstvo s ihlou a čo najrýchlejšie prišiť gombík. Že to nie je až také jednoduché – o tom sme sa všetci prítomní presvedčili.
    Tretie kolo bolo venované otázkam z literatúry a doplňovaniu prísloví a porekadiel. No a aká by to bola súťaž o „Popolušku“ bez preberania hrachu a cestovín?! S jednou rukou za chrbtom to súťažiace naozaj nemali ľahké.
    Aby súťaž nebola len suchou súťažou, pani profesorka zabezpečila i pekný kultúrny program medzi jej jednotlivými kolami. Na gitare hrala a spievala Patrícia Gonšorová, na husličkách zahrala Anna Rakárová a na klavíri Marianna Gregorová.
    A aby som ešte nezabudla na porotu. Predsedom poroty bol pán riaditeľ Ján Dvorský, ktorý prijal naše pozvanie i napriek mnohým povinnostiam, a ďalšími členkami poroty boli dievčatá z triedy (P. Gažová, N. Gellénová a V. Luptáková).
    Dôležité je ešte spomenúť mená súťažiacich i Popolušky. Súťažili – K. Šlenkerová, V. Pašková, K. Kapráliková, A. Rakárová a M. Vlčková.
    No a víťazkou sa stala Kristína Kapráliková, ktorá bola korunovaná za Popolušku I. A triedy. Ani ostatné dievčatá však neostali bez darčeka (náušnice, náramok atď.).
    Aj touto cestou sa chceme poďakovať triednej pani profesorke za krásnu a netradičnú riednickú hodinu, pri ktorej sme si oddýchli, zabavili sa a aj niečo nové dozvedeli.
    Patrícia Gonšorová – I. A
0123456


RECITAČNÉ SÚŤAŽE - ŠKOLSKÉ KOLO - 15.2.2016


    Dňa 15. 2. 2016 sa v našej škole konalo školské kolo recitačných súťaží Hviezdoslav Kubín (prednes literatúry pre dospelých), Štúrov pamätník (prednes literatúry pre deti a mládež) a Vansovej Lomnička (súťaž v recitácii žien od 18 rokov). V porote, ktorá si vypočula vyše
60 ukážok, sedela okrem slovenčinárok aj p. Anna Dubovcová, výborná recitátorka, víťazka mnohých celoslovenských recitačných a literárnych súťaž, držiteľka ocenení za rozvoj kultúry nielen v našom meste, ale aj na Slovensku. Dievčatá zaujala svojím prednesom, rozborom ich súťažných textov, no určtie aj svojimi šatami, ktoré si dala ušiť podľa vzoru šiat, ktoré kedysi nosila Terézia Vansová. Porota bola spokojná s počtom účastníkov, s výberom ukážok a ich interpretáciou. Víťazky Vansovej Lomničky Hviezdoslavovho Kubína budú našu školu, mesto a okres reprezentovať v regionálnych a krajských kolách, ktoré sa uskutočnia v priebehu marca a apríla. Súťaže len potvrdili fakt, že aj mladí ľudia dnes majú vzťah k písanému slovu, ku knihám, že v tejto hektickej, "preinformatizovanej" dobe túžia po stíšení a po hĺbke myšlienok, ktoré nám mnohé literárne diela a vôbec umenie ponúkajú.

Víťazi súťaže

HVIEZDOSLAVOV KUBÍN
    PRÓZA:
        1. miesto Zuzana Šmátralová II.A
        2. miesto Dominika Kostrošová III.D
        3. miesto Michaela Čadová III.B

    POÉZIA:
        1. miesto Vanessa Kavecká II.C
        2. miesto Jakub Martinček I.C
        3. miesto Barbora Mikulová II.C

VANSOVEJ LOMNIČKA
    PRÓZA:
        1. miesto Janka Trojanová II.C
        2. miesto Dominika Kostrošová III.D
        3. miesto Zuzana Šmátralová II.A

    POÉZIA:
        1. miesto Renáta Rusková III.B
        2. miesto Vanessa Kavecká II.C
        3. miesto Júlia Sudorová II.C

ŠTÚROV PAMATNÍK
    PRÓZA:
        1. miesto Janka Trojanová II.C
        2. miesto Zuzana Šmátralová II.A
        3. miesto Monika Papíková III.A

    POÉZIA:
        1. miesto Michaela Čadová III.B
        2. miesto Barbora Kopecká II.C
        3. miesto Júlia Liščáková III.A

Všetkým srdečne blahoželáme !
kabinet SJL
01234567891011


VALENTÍN - 12.2.2016


    14. február je úplne normálny deň, ktorých je v kalendári ešte minimálne 364. Líši sa len tým, že húfy ľudí sa v priebehu dvadsiatich štyroch hodín snažia prejaviť svoju lásku ku komukoľvek. Nakupujú kvety, symbolické darčeky a pohľadnice s humorným textom, vážnym vyznaním lásky
alebo len jednoduchým – myslím na Teba. Láska je zázrakom života. Každý z nás si praje, aby bol milovaný a šťastný. Šťastie sa neraz ukrýva i v tých najmenších detailoch. Keď sa v našom srdci usadí trpká bolesť a máme pri sebe človeka, ktorý nás podrží, je to ako svetielko, ktoré ožiari aj ten najtmavší kút. Každý chce prežiť skutočnú, nenapodobiteľnú lásku, pri ktorej stráca dych, podlamujú sa mu kolená a úplne sa stotožní s milovaným človekom.
    My sme si na našej škole sviatok sv. Valentína pripomenuli dňa 12.02.2016. Hneď zrána vyhrávala v školskom rozhlase sladká, zaľúbená hudba, ktorá vytvorila tú správnu náladu. Každá trieda si mala na tento deň vyrobiť svojho „Pána Božského“. V kreativite sa naozaj medze nekládli. Dievčatá si svoj idol nakreslili, vyrobili z kartónu, alebo figurínu obliekli do reálneho oblečenia, či dokonca si postrihali vlasy, aby ich výtvor vyzeral reálnejšie. Týchto svojich „pánov ideálnych“ nám študentky nosili do malej zasadačky v priebehu piatku, kde sme sa radili, ktorý „Pán Božský“ je naozaj kreatívny, dokonalý a naj. Bolo to veľmi ťažké rozhodovanie, pretože každá trieda priniesla niečo iné. Nakoniec sme zapojeným triedam čo najspravodlivejšie udelili body, ktoré budú vyvesené na nástenke ŽŠR. Všetkým zapojeným chceme poďakovať za aktívny prístup a dúfame, že sa budú takto kreatívne zapájať aj do iných akcií, ktoré ŽŠR organizuje a získajú ten najvyšší počet bodov, ktorý sa na konci roka premení na reálnu odmenu.
    Medialistka Ivana
0123456


SMELÝ ZAJKO - 4.2.2016


    Dňa 10.2.2016 sa v Pedagogickej a sociálnej akadémii v Leviciach uskutočnil prvý ročník celoslovenskej súťaže v prednese poézie a prózy pre deti predškolského veku - SMELÝ ZAJKO. Svoje umenie, kreativitu, pevné nervy si mohli vyskúšať študentky z pedagogických škol
z Lučenca, Prešova, Levíc, Novej Paky, Boskovíc a, samozrejme, nesmeli chýbať naše dievčatá z PaSA Turčianske Teplice. V silnej konkurencii získali naše druháčky popredné miesta – Vanesa Kavecká upútala svojím výrazným, energickým prejavom nielen prváčikov, ktorí sedeli v hľadisku, ale aj porotu, a preto získala Cenu poroty. Barbora Kopecká oslovila svojím prirodzeným vystúpením, čistou výslovnosťou a dynamikou, a tak priniesla do Turčianskych Teplíc krásne 2. miesto. Študentky potešilo nielen ocenenie, ale aj ľudská, priateľská atmosféra súťaže, o ktorú sa zaslúžili najmä pedagógovia PaSA Levice a súťažné družstvá z pedagogických škôl zo Slovenska a Čiech.
    Spomenutým dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu nielen školy a mesta, ale aj Žilinského kraja. Tiež ďakujeme za úžasný pocit, že naša práca má stále pre niekoho zmysel.
    kabinet SJL
012345678


III.B NA FAŠIANGOCH V MŠ DIVIAKY - 4.2.2016


    Dňa 4.2.2016 (štvrtok) sa uskutočnila fašiangová zábava v spolupráci so študentkami našej školy z III.B triedy a Materskou školou Diviaky . Išlo o akciu, pri ktorej dievčatá spolupracujú v rámci praxe už tretí rok. Celý program sa odohrával v kultúrnom dome Diviaky. Dievčatá si pre deti,
ich rodičov i starých rodičov pripravili ukážku, ktorej úlohou bolo priblížiť aj v dnešnej dobe, ako sa kedysi slávili fašiangy na dedinách prostredníctvom rôznych vinšov, hudby a piesní. Po programe nasledoval sprievod masiek a zábava, kde sa bavili deti spolu so študentkami, pani učiteľkami a rovnako aj rodičmi. Vládla tam príjemná atmosféra, v ktorej sa určite zabavil každý. Pre študentky, ako budúce učiteľky, to bola vďačná a rovnako aj príjemná skúsenosť, a už teraz sa tešia na ďalšiu spoluprácu s materskou školou.
    Renáta Rusková, III.B trieda
0123456789


NAŠI NA MAJSTROVSTVÁCH SŠ V LYŽOVANÍ A SNOWBORDIGU - 3.2.2016


    172 žiakov a 30 škôl ŽSK sa zúčastnilo dňa 3.2.2016 v Ski centre Kubínska Hoľa Majstrovstiev žiakov stredných škôl v zjazdovom lyžovaní a v snowbordingu. Našu školu reprezentovalo 7 žiačok. Mladšia dorastenka Veronika Bugáňová z I.B triedy, staršie dorastenky Júlia Sudorová z II.C,
Veronika Kubalová, Karin Cigániková z III.C a Eva Floreková zo IV.B triedy súťažili v slalome. Staršie dorastenky Kristína Miková z III.C a Dominika Jašurová z IV.B triedy súťažili na tej istej slalomovej trati v snowbordingu. V silnej konkurencii dievčatá preukázali dostatok kondície a odvahy, ale na medailové umiestnenie to nestačilo.
    Zo strediska odchádzali spokojné, lebo účasťou na takomto podujatí získali ďalšie skúsenosti a množstvo príjemných zážitkov.
    Mgr. Miroslav Lettrich
0123456


IV.B NA KARNEVALE V ŠKD DIVIAKY - 2.2.2016


Chystajte si deti masky, bude smiech a špás.
Fašiangový karneval dnes prišiel medzi nás.
Kráľ a šašovia, všetci sú už tam,
    detský karneval, práve prišiel k nám.

    šašovia, strigy, cigánky, princezné....spolu s deťmi v školskom klube detí v Diviakoch sme si tancom, súťaživými a spoločenskými hrami pripomenuli fašiangový čas zábav.
    Dňa 2.2.2016, IV.B trieda
012345678910


DEŇ PÁNSKEHO ŠTÝLU - 28.1.2016


    História pánskeho štýlu siaha až do začiatku 20. storočia, kedy s touto prevratnou novinkou obliekania prišla známa priekopníčka módy Coco Chanel . Tento štýl obliekania, ktorý obsahuje prvky pánskej módy, je pohodlný a zároveň veľmi efektný. Najčastejšie ide o kombináciu bielej
košele, čiernych nohavíc a saka, ktoré sú doplnené výraznými či nenápadnými typicky ženskými doplnkami. No nie každej žene tento štýl pristane. Väčšinou si ho môžu dovoliť dámy štíhlejších a vyšších postáv.
    U nás sa deň Pánskeho štýlu konal 28.1.2016. Dievčatá vytiahli zo svojich šatníkov biele košele, saká, vesty, kravaty či motýliky. Atmosféru dopĺňalo vysielanie o histórii módy a obliekania a veselá hudba. Celá škola bola elegantne a takmer uniformne oblečená. Niektorým však originalita rozhonde nechýbala. Ako doplnok si dokonca dokreslili fúzy, čo podmienkou našej súťaže rozhodne nebolo. Dúfame teda, že sa aj naše dievčatá cítili v tento deň pohodlne, ale hlavne vkusne, ako sa od tohto štýlu očakáva. Za toto podujatie každá trieda mohla získať svoje prvé body, čo záviselo od počtu oblečených dievčat v triede. Všetkým dievčatám, ktoré sa do podujatia zapojili veľmi pekne ďakujeme. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s vami. Vaša ŽŠR.
    Petra Boháčiková, medialistka ŽŠR
012345


III.A NA KARNEVALE V MŠ HORNÉ RAKOVCE - 27.1.2016


    Dňa 27.1.2016 sa uskutočnila v MŠ Horné Rakovce Fašiangová zábava v spolupráci so študentkami praxe III.A triedy PaSA. Celý program sa odohrával v priestoroch materskej školy. Deti aj kandidátky boli od rána prezlečené v maskách. Dievčatá si pre deti pripravili program, ktorý
spočíval v prezentácii masiek, úloh pre deti a nakoniec diskotéky. Celý priebeh tohto programu sa niesol v zábavnej nálade. Všetky masky sme si odfotili. Pre dievčatá III.A triedy to bola príjemná skúsenosť a už sa tešia na ďalšiu spoluprácu s MŠ.
    Glombíková Alžbeta a Teťáková Viera III.A
012345678910111213


MOTIVUJME OSOBNOSŤAMI

    December a polovica januára 2016 patrila Galéria Mikuláša Galandu ilustráciám známeho slovenského ilustrátora Ľuboslava Paľa (*1968). Ťažiskom výstavy bola detská ilustrácia, a preto sme využili výbornú príležitosť a zorganizovali pre naše študentky z III. B besedu s touto
významnou osobnosťou. Práve detský výtvarný prejav a význam ilustrácie v detských knihách sú hlavnými témami odborných predmetov v PaSA – metodika literárnej a jazykovej výchovy a metodika výtvarnej výchovy.
    Študentky sa zaujímali najmä o skúsenosti Ľ. Paľa, ktoré získal pri práci s deťmi predškolského veku. Vyzdvihol hravosť a fantáziu detí a potrebu ich rozvoja správnou motiváciou. Pozornosť upútali aj vystavené detské knižočky, písané v japončine a v nemčine. Autor žiačkam porozprával aj o svojich začiatkoch: o štúdiách na Pedagogickej fakulte Univerzity P.J. Šafárika v Prešove, na VŠVU v Bratislave na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u profesora Dušana Kállaya, o študijnom pobyte v Paríži. Podrobnejšie im rozobral svoje súčasné aktivity (venuje sa voľnej tvorbe, grafike a na VŠVU vyučuje teóriu a prax ilustrovanej knihy).
    Ilustračnú tvorbu vystavoval v mnohých krajinách – SR, ČR, Japonsko, Francúzsko, Taliansko, Nórsko, Portugalsko, Fínsko, Nemecko, Poľsko, Čína, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Chorvátsko. Absolvoval rôzne workshopy a prednášky, napr. v Japonsku, Poľsku. Obdiv študentiek si určite získal nielen svojím zaujímavým rozprávaním, ale aj zbierkou ocenení doma aj v zahraničí (Najkrajšie knihy Slovenska, Zlaté jablko BIB 2005, Bienále ilustrácií Oita).
    Ilustrácie dievčatá naozaj oslovili (výrazná farebnosť, expresívny maliarsky prejav, originalita pri spracovaní literárnej predlohy), a preto prejavili záujem zorganizovať s Ľ. Paľom tvorivý workshop ešte v tomto šk. roku. Veríme, že od svojho zámeru neupustia a že sa im to podarí.
    Kabinet SJL, PaSA
01


SÚŤAŽ O NAJKRAJŠIU BÁBKU

    Žiačky PaSA v Turčianskych Tepliciach sa na povolanie učiteľky materských škôl a vychovávateľky pripravujú po každej stránke, aby boli pripravené plniť náročné úlohy inštitucionálnej edukácie v predškolskom a mladšom školskom veku. V rámci predmetu „Tvorivá dramatika“ sa učia vyrábať
bábky a hrať bábkové divadlo.
    V školskom roku zorganizovala naša škola už piaty ročník súťaže o najkrajšiu rozprávkovú bábku, ktorej sa zúčastnili žiaci prvých a tretích ročníkov. Maňušky – bábky vodené zospodu, patria medzi obľúbené hračky, alebo bábky detí.
    Žiaci si mohli svoju bábku sami navrhnúť a potom postupne vyrobiť pod vedením učiteľov. Bábky museli spĺňať niekoľko kritérií, aby mohli byť úspešné v súťaži – byť čitateľné, čiže, deťom musí byť hneď na prvý pohľad jasné, čo postavička, resp. zvieratko predstavuje, bábka musí byť estetická, správne vyrobená, vkusná a dodržaná farebná štylizácia .
    Výstavka bábok bola nainštalovaná v školskej knižnici v mesiaci október – november 2015 . Hodnotenia sa zúčastnili jednak žiaci ale aj učitelia PaSA, Laická aj odborná porota vybrala 20 najkrajších bábok. Žiačky boli ocenené knižnou odmenou, na ktorú finančne prispela Rada rodičov pri PaSA. Ceny pre 5 najkrajších bábok boli odovzdané na slávnostnej akadémii školy z príležitosti 145. výročia jej založenia. Ostatní žiaci boli odmenení 12.1.2016 .

    Najkrajšie bábky vyrobili žiačky :
        Dominika Puchelová IV.C - bábka dedko
        Monika Sivčáková IV.C - bábka babička
        Nikola Majchráková IV.B - bábka kuchár
        Linda Florová II.B - bábka Danka
        Gajdošová Soňa II.B - bábka Janka


    Okrem týchto bábok boli veľmi pekné: dievčatká, krtko, psík, slon, dievčatká, vlk, myška, vtáčik , mačka, Mrázik , babičky, zajačikovia, lev, šmolkovia , žirafa ...
    Mgr. Libuša Polerecká

012345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546


PREDVIANOČNÝ ČAS NA ŠKOLE - 22.12.2015


    VIANOCE, Xmas, Noël, Natale, Weihnachten, Рождество – slovo, ktoré pozná každý človek na zemi. Sú to najkrajšie a najštedrejšie sviatky v roku a každý – malý i veľký sa na ne teší.
    Aj na našej škole sme si ich toho roku spríjemnili a sprítomnili v posledný školský deň v roku -
22.12.2015. Predvianočným darčekom mohlo byť už len to, že vyučovanie začínalo až 8:30. Žiacka školská rada však musela byť v škole načas, aby stihla pripraviť vianočný punč pre všetkých študentov, učiteľov a zamestnancov školy. V tento deň bola na našej škole naozaj pravá vianočná atmosféra. Na chodbe prízemia prebiehali vianočné trhy. Študenti - predavači ponúkali svoje vlastnoručne vyrobené produkty (dekorácie na stromčeky, šperky, sviečky, zdobené medovníky, koláčiky a iné). Na 2. poschodí v učebniach tvorivej dramatiky v tom čase prebiehali vianočné tvorivé dielne pod vedením p.profesoriek Katky a Ivety Marčekových. Žiačky vyrábali rôzne vianočné ozdoby za zvuku príjemných vianočných melódií a pri príjemnej vôni pečúcich sa oplátok. Aby toho nebolo málo, pán profesor Lettrich vymyslel a zorganizoval vianočný volejbalový turnaj, kde hrali družstvá študentov proti profesorom. Všetci zúčastnení – hráči i obecenstvo – zažili hŕbu srandy a športového vypätia. Vyvrcholením oslavy Vianoc a príchodu Nového roka bolo varenie vianočného punču, na ktorom sa podieľali všetci študenti Žiackej školskej rady spolu so svojou koordinátorkou pani profesorkou Natáliou Zajacovou. Škorica, klinčeky, jabĺčka, citróny, pomaranče... rozvoniavali po celej škole a lákali študentov do suterénu na číslo 74, kde sa hotový punč podával. Kým študenti stáli v rade, alebo už popíjali horúci nápoj, mohli napísať svoju reflexiu na plagáty s otázkami: Čo pre vás znamenajú Vianoce? alebo Aký darček by ste si chceli nájsť pod stromčekom? Okrem punču si každý študent mohol zobrať nachystané koláčiky, sladkosti a kalendár na ďalší rok od Orangeu. Tu dotvárala atmosféru poriadne vyzdobená trieda a aparatúra pod vedením Lenky Babečkovej, ktorá púšťala rôzne tradičné i obohrané vianočné piesne. Okrem výborného punču sa na 74 hrali rôzne spoločenské hry, kde sme sa ako triedy medzi sebou lepšie spoznali.
    Vianočná nálada, vianočné trhy, vianočný punč! Čo viac si študenti môžu na Vianoce priať?!? Dúfame, že ste si tento deň užili v plnej nádhere, že ste boli zo všetkým spokojní a domov ste odchádzali s duchom Vianoc!
    Vaša medailistka Ivana

Vianočné tvorivé dielne:
012345678910111213141516

Vianočné trhy:
01234567

Vianočný punč:
0123

Vianočný volejbal:
0123456789101112131415


VIANOČNÝ VOLEJBALOVÝ TURNAJ - 22.12.2015


    Tohtoročný Vianočný volejbalový turnaj mal slávnostný charakter. Konal sa z príležitosti 145. výročia učiteľského vzdelávania v Turci. Okrem družstiev dievčat sa ho zúčastnili aj vyučujúcinašej školy, čo znamenalo celkové "oživenie" - výbornú atmosféru a zdravú športovú rivalitu.
V rozhodujúcich chvíľach jednotlivých setov sa prejavili lepšie natrénované zručnosti a taktická vyzrelosť.

Konečné poradie:
    1. miesto: vyučujúci PaSA  3 body
    2. miesto: výber PaSA  2 body
    3. miesto: IV.B PaSA  1 bod
    4. miesto: IV.A PaSA  0 bodov
Mgr. Miroslav Lettrich
0123456789101112131415


VIANOČNÁ BESIEDKA MŠ HORNÉ RAKOVCE - 16.12.2015


    Dňa 16.12.2015 sme trieda III.A pripravili Vianočnú besiedku pre deti MŠ Horné Rakovce v priestoroch auly Gymnázia Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach. Mali sme veľmi pozitívny ohlas, nakoľko sme deťom a ich rodičom navodili príjemnú atmosféru Vianoc pomocou
ľudových zvykov a tradícii. S pomocou p. uč. triednej Mgr. Ľubomíry Tumovej sme vytvorili scenár vianočného programu. Moderátormi boli gazda a gazdiná, sediaci za tradične ozdobeným štedrovečerným stolom a divákov postupne oboznamovali s tradíciami Vianoc na Slovensku v minulosti. Dievčatá oblečené v krojoch spevom kolied, tancom Luciin stolček, koledovaním na Tomáša i scénou Živého Betlehema všetky zvyky názorne predviedli.
    Žiačky III.A triedy sú členkami Folklórneho súboru a Ľudovej hudby Prameň PaSA a v takýchto vianočných programoch zvykov a tradícii už účinkovali. Ľudovú hudbu tvorili muzikantky: husle Júlia Liščáková a Anna Sleziaková, priečna flauta Vanesa Kyseľová oblečené v kostýme anjelov a pomáhali im aj spolužiačky hrajúce na detské rytmické nástroje zvonček, triangel, rolničky, drevené paličky a ozembuch. Sprievod na klavír hrala p. prof. Tumová. Tento zbor anjelov počas programu s Máriou, Jozefom a Jezuliatkom v jasličkách vytvorili živý Betlehem a zapojili sa do spievania kolied. Deti MŠ Horné Rakovce 1., 2. i 3. triedy si pomedzi naše scénky pripravili pásmo piesní, tancov, vinšov a básní i celú betlehemskú hru pri živom Betleheme. Na záver sme si všetci prítomní zaspievali Tichú noc a anjeli rozdali deťom darčeky. Rozlúčili sme sa piesňou Šťastné a veselé...
    Bandíková Katarína, Rusnáková Alexandra, Sleziaková Anna III.A
0123456789101112


VIANOČNÁ ZBIERKA UNICEF - 15.-17.12.2015


    Pomoc druhým v predvianočnom čase je to najkrajšie, čo môžeme urobiť a v posledných rokoch sa to stalo aj akousi súčasťou našich životov. UNICEF je celosvetovo známa organizácia, ktorá svojimi zbierkami podporuje deti v tretích krajinách, deti, ktoré trpia biedou, hladom, rôznymi chorobami
a financiami, ktoré získa od štedrých a zdieľnych darcov, sa im snaží pomáhať. Toho roku prišiel pred Vianocami UNICEF s myšlienkou pomôcť podvýživeným deťom v Mauritánii prostredníctvom predaja vianočných pohľadníc a nálepiek vločiek, ktoré ľudia dostali ako poďakovanie za to, že prispeli.
    My ako žiacka školská rada sme tiež nezaháľali a ako dobrovoľníci sme sa vybrali do studených ulíc mesta Turčianske Teplice. S chuťou pomáhať iným sme oslovovali nielen ľudí v uliciach, ale vybrali sme sa i do miestnych škôl a organizácii v meste. Zbierka prebiehala tri dni a to od 15. do 17.12.2015. Spolu sme vyzbierali krásnu sumu 190,48€ a rozdalo sa 108 pohľadníc. Všetkým, ktorí prispeli, srdečne ďakujeme a veríme, že tak ako my i oni majú úžasný pocit, že svojou troškou pomohli dobrej veci.
    Petra Boháčiková, medialistka ŽŠR
0


MIKULÁŠ V MŠ DIVIAKY - 9.12.2015


    Mikuláš aj so svojimi pomocníkmi z III.B triedy zavítali do MŠ v Diviakoch. Deťom vyčaril úsmev na perách a naplnil žalúdky sladkými pochúťkami.

012345678910


MIKULÁŠ V MŠ ŠKOLSKÁ - 9.12.2015


    Študentky našej školy III.D triedy sa zúčastnili besiedky v MŠ, ktorú si pripravili. Deti nedočkavo čakali na príchod Mikuláša. Mikuláš prišiel s anjelmi, zimnými vločkami a čertíkmi. Niektoré deti sa báli, no žiačky si pripravili pestrý program, ktorý
odpútal ich pozornosť a zahnal strach. Deťom zahrali rozprávku Deduškova rukavička, vločky zatancovali tanec spolu s anjelikmi. No aj deti si pripravili pre Mikuláša vystúpenia, spievali, recitovali. Aj tieto šikovné detičky Mikuláš odmenil, sladkou nádielkou. Besiedka sa niesla v harmonickom a veselom štýle.
0123456789


ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKOM JAZYKU - 9.12.2015


    Dňa 9. decembra 2015 si mohli naše žiačky otestovať svoje vedomosti a zručnosti v anglickom jazyku na školskom kole olympiády. Súťaž pozostávala z písomnej a ústnej časti. Súťaže sa zúčastnilo spolu 11 žiačok, išlo o výber tých najšikovnejších v rámci 2., 3. a 4. ročníka. Prekvapivo
4 boli v konkurencii starších žiačok úspešnejšie druháčky a na základe hodnotenia poroty sú výsledky nasledovné:
         1. miesto: ĎURIKOVÁ Veronika II.B
         2. miesto: MIKULOVÁ Barbora II.C
         3. miesto: CHOLUJOVÁ Nikola II.B
        Víťazkám srdečne blahoželáme a všetkým ďakujeme za účasť a príjemne strávený deň!
        Veronika Ďuriková postupuje ďalej a bude našu školu reprezentovať na okresnom kole olympiády v anglickom jazyku, ktoré sa uskutoční v januári 2016. Želáme jej veľa šťastia!
    Mgr. Zuzana Balážová
0123


WORKSCHOP - ĽUDSKÉ PRÁVA VERZUS DOMÁCE NÁSILIE - 8.12.2015


    "Tak, a teraz už konečne viem, čo je to násilie páchané na ľuďoch. Viem, že má rôzne podoby,prejavy, že je väčšinou páchané na ženách a že sexuálne násilie má svoj vlastný cyklus, vďaka ktorému môžeme spozorovať „blížiacu sa katastrofu“. Tieto a mnohé ďalšie vedomosti
mám vďaka prednáške Sáry Činčurovej, Zuzany Očenášovej, Andreja Kuruca, Christiána Havlíčka z Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie z Bratislavy. Formou hier, výkladov a aktivít mne aj ostatným žiačkam druhého ročníka priblížili svet násilia a porušovania ľudských práv. Prednášajúci nám ochotne odpovedali na naše zvedavé otázky, či už boli k veci alebo nie, ich odpoveď tak či tak, bola na zamyslenie. Myslím si, že každý z nás si tam našiel tému, ktorá ho zaujala a ku ktorej sa vedel vyjadriť. Pokojne by som takúto prednášku uvítala zas."
    Barbora Kopecká II.C

    "Dňa 08.12.2015 sme mali prednášku/besedu o týraných ženách. Prednášajúci prišli až z Bratislavy. Oboznamovali nás a zároveň sa pýtali aké druhy násilia môžu byť, ako sa proti násiliu brániť, ako by sme my pomohli týranému človeku, či sme sa stretli s násilím. Dalo by sa povedať, že sme viedli diskusiu, pretože sme o mnohých veciach už vedeli a dúfam, že nemusím rozprávať o tom, že v niektorých veciach sa naše názory líšili (možno je to tým vekom). Samozrejme, vyskytli sa aj veci, o ktorých sme nevedeli, napríklad: kruh násilia---> vysvetľuje ako to násilie prebieha.
    Táto prednáška prebehla veľmi rýchlo a myslím, že nikoho nenudila, čo je dosť prekvapivé."

    Kostelanská II.B
012345


MIKULÁŠ V ŠKD DIVIAKY - 8.12.2015


    HO-HO-HO! Už to tu máme zas, Mikuláš nás prišiel navštíviť zas!
    Ako každý rok aj tento prišiel Mikuláš do Diviak spestriť deťom deň. Prišiel na koči sprevádzaný dvoma krásnymi koníkmi. Deti boli veľmi šťastné, mohli sa previesť s Mikulášom na koči.
Potom sme sa všetci presunuli do ŠKD, kde si deti pre nás pripravili krásny program. Potom sme aj my deťom zatancovali. Mikulášovi sa program, ktorý si deti pripravili veľmi páčil, dostali veľké balíčky. Nakoniec sme mali s deťmi a Mikulášom party. Bolo nám super a tešíme sa na Mikuláša o rok.
    Vaša IV.B
0123456789


MIKULÁŠ ZAVÍTAL NA ŠKOLU - 8.12.2015


    Je tu ten čas, čas vianočný a vianočná atmosféra zvyčajne začína dňom svätého Mikuláša.Každý už netrpezlivo vyčkáva na Mikuláša a teší sa, čo prinesie. V tento deň majú všetci dobrú náladu a éterom sa šíri príjemná atmosféra.
    Inak to nebolo ani u nás. Mikuláš k nám na školu zavítal 8.12.2015. Prišiel síce trochu neskôr ako obvykle, pretože mal veľa práce, ale nezabudol a neobišiel nás. Každú prestávku zneli v rozhlase známe vianočné piesne a v diaľke bolo počuť, ako zvoní Mikuláš, rolničky sobov, či pekelné zvonce čertov. Žiacka školská rada prezlečená od kostýmov Mikuláša a jeho ženy, anjelikov, čertíkov, sobov, až po veveričku spríjemňovali tento sviatočný deň študentom. Každý žiak mal pre Mikuláša vyrobiť vianočnú ozdobu, ktorou by ho potešil. Pár študentov túto úlohu splnilo, no niektorí pre Mikuláša nevyrobili nič. Preto museli zasahovať čerti a študentov potrestať. Anjelici odmenili tých, ktorí pre Mikuláša vyrobili krásnu vianočnú ozdobu. Odmenu si však museli zaslúžiť všetci, a tak čerti vymysleli pár trestov pre neporiadnych študentov. Niektorí museli Mikulášovi zaspievať, niektorí zatancovať, iní sa museli dať pokresliť kamarátke, ktorá mala zaviazané oči. Nenavštívil len triedy žiakov, ale dovolil si navštíviť aj kabinety učiteľov, ktorí ho potešili či už pesničkou alebo básničkou a on ich za to odmenil sladkosťou.
    Dúfame, že aj tento rok sa Vám mikulášsky deň páčil a užili ste si ho podľa vašich predstáv.
    Medialistka Ivana Judiaková
0123456


SLÁVNOSTNÁ AKADÉMIA PRI PRÍLEŽITOSTI 145. VÝROČIA ZALOŽENIA ŠKOLY - 7.12.2015


    Dňa 7.12.2015 nastal na našej škole slávnostný deň, kedy sme oslávili 145. výročie založenia našj školy. Žiaci školy pod vedením svojich učiteľov pripravili slávnostnú akadémiu, na ktorej sme privítali mnoho vzácnych hostí.
012345678910111213141516171819202122232425262728293031


KRST CD KRÁSA Z PRAMEŇA - 7.12.2015


    CD KRÁSA Z PRAMEŇA nahral FS PRAMEŇ v júni 2015 pri príležitosti 15. výročia svojho založenia. Nové CD sme privítali do života dňa 7.12.2015 na slávnostnej akadémii konanej pri príležitosti 145. výročia založenia našej školy.

Nahrávanie CD Krása z Prameňa - spomienky

Pozrite si video z nahrávania CD KRÁSA Z PRAMEŇA

01234567891011121314


50 SPÔSOBOV FAIR PLAY NA GYMZE - 4.12.2015


    V piatok 4.12.2015 sa družstvo dievčat našej školy v zložení Patrícia Hrobáriková, Martina Gežová, Michaela Čupcová (všetky zo IV.B triedy) zúčastnilo športovo - vedomostnej súťaže pri príležitosti 50. výročia založenia Gymnázia v Žiline.
    Súťaž mala názov 50 spôsobov fair play na Gymze a žiaci súťažili vo vedomostnom teste zo športu, CO a všeobecných poznatkov. V pohybových úlohách súťažili v disciplínach:
    - lezenie na bedničky s istením
    - bungeeraning (beh s odporom pružného lana)
    - veslovanie na veslárskom trenažéri
    - spolupráca na "lyžiach" (drevené dosky s popruhmi na nohy) - spoločné prejdenie dráhy na čas
    - stanovište prvej pomoci (riešenie krízovej situácie - oživovanie)
    - spoločné kreslenie (fixka na troch špagátoch)
    Vyvrcholením bola účasť v predvádzanej športovej hre KIN BALL (nebodovaná).
    Žiačky výborne reprezentovali našu školu na tomto podujatí. Domov si odniesli nové vedomosti, zručnosti a skúsenosti, ktoré budú môcť uplatňovať aj vo svojej pedagogickej praxi.
    Mgr. Miroslav Lettrich
0123456789


MIKULÁŠ V MŠ HORNÉ RAKOVCE - 2.12.2015


    MŠ Horné Rakovce Zvedavé slniečko zorganizovala deťom dňa 2.12.2015 Mikuláša, pripravila darčeky a študentky III.A triedy v rámci PRAXE robili pre deti program. Ja som mala úlohu Mikuláša a musím povedať, že deti boli ponorené do deja scénok a pozorné pri rozdávaní darčekov Mikulášom.
Chceli sa predviesť pred Mikulášom a zaspievali či zarecitovali mu. I postavy čerta a anjela deti zaujali. Bola to naozaj vydarená akcia a my dúfame, že aj deťom sa to páčilo. Bolo nám naozaj cťou robiť takýto program pre veľmi šikovné a múdre deti.
    Kristína Bajzíková III.A
01234567


OSVIENČIM A KRAKOV - 2.12.2015


    Dňa 2.12. 2015 sme mali možnosť pozrieť sa na miesto, kde bolo zavraždené veľké množstvo ľudí. Bezdôvodne.
    Cesta do Osvienčimu bola dlhá, čo spôsobilo, že sme ju skoro celú prespali.
    Keď sme sa ocitli pred areálom, nevyzeralo to až tak hrozne, ale ako sa zvykne hovoriť, zdanie niekedy klame.
    Po krátkej kontrole našich osobných vecí, nám rozdali slúchadlá s vysielačkou. Pred vstupom nás privítalo známe heslo: ,,Arbeit macht frei". (Práca oslobodzuje) Postupne sme prechádzali cez bloky, kde sa nachádzalo množstvo budov. Vo väčšine týchto budov bývali ľudia - väzni. Ďalej sme mohli vidieť osobné veci uväznených: kufre, krémy a kefy na topánky, hrnce, hračky... Obyvatelia, deportovaní do táborov si mysleli, že idú za prácou a novým domovom, presne tak, ako im tvrdili nacisti. Tieto veci sa však k majiteľom už nikdy nedostali. Okolo celého areálu bol natiahnutý ostnatý drôt, čiže utiecť bolo takmer nemožné. Taktiež sme mali možnosť vidieť múr smrti, plynové komory a pece na spaľovanie mŕtvych.
    Hlas sprievodkyne, ktorý nás po celý čas v tábore sprevádzal a oboznamoval s dobovými reáliami, miestami vyvolával pocit, že tí ľudia, ktorí tu našli svoj koniec, sú stále prítomní. V jednej z mnohých budov boli na stenách fotky s menami a dátumom príchodu a úmrtia. Priemerne tu ľudia prežili 3 mesiace. Takých čo prežili kratšie, bolo menej a takých, čo prežili dlhšie bolo ešte menej. Bol spomínaný aj doktor Mengele inak prezývaný Anjel smrti, veď ako by sa mohlo zabudnúť na jeho činy?
    Viem, že čo sa stalo už nemožno zmeniť, ale je v našich silách zabrániť tomu, aby sa to ešte niekedy zopakovalo. Je jedno akej sme národnosti, farby pleti, vierovyznania, všetci sme predovšetkým ľudia, ktorí sú si od prírody rovní. A nikto by nemal byť rovnejší.
    Po Osvienčime však naša cesta ešte nekončila. Čakal nás Krakov a jeho vianočné trhy. Bolo tu veľa stánkov s tradičnými jedlami, remeselnými výrobkami, hračkami...
    Po náročnom dni sme sa pobrali na cestu domov.
    Viete, je ťažké opísať ako sa človek cítil na danom mieste. Je ťažké vnímať tú atmosféru, vidieť to všetko a vedieť, že to je naozaj realita a nie výmysel spisovateľa, ktorý má bujnú fantáziu. Osvienčim je miesto (teda aspoň pre mňa), ktoré stačí vidieť raz a už potom nikdy viac.
    Mária Kostelanská II.B
0123456789101112131415161718192021


ŽIVÁ ČERVENÁ STUŽKA - 26.11.2015


    Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS. Červená stužka je značkou, pre upevňovanie povedomia o HIV a AIDS medzi ľuďmi. Počas celého roka ju majú nosiť ľudia, aby vyjadrili svoju podporu tým, ktorí žijú s HIV a AIDS a aby si uctili pamiatku tých,
ktorí v dôsledku tohto ochorenia zomreli.
    Preto sme sa aj my rozhodli uctiť si týchto ľudí, krorí s týmto ochorením žijú. Dňa 26.11. 2015 sa pred budovou našej školy Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach konala „Živá červená stužka“, na ktorej sa zúčastnilo približne 40 študentiek našej školy. Živú červenú stužku sme vytvorili trochu nezvyčajným spôsobom a to v tvare ležiacej osmičky alebo tzv. nekonečna. Týmto sme chceli vyjadriť náš postoj k týmto ľudom, ktorí nám nie sú ľahostajní. Tvar nekonečna sme si vybrali práve preto, lebo toto ochorenie je zatiaľ nevyliečiteľné a nikdy neprestaneme dúfať v ich vyliečenie, nikdy neprestaneme podporovať túto kampaň, nikdy neprestaneme byť solidárni a donekonečna budeme o tomto probléme diskutovať. Tak ako nekonečno nikdy neskončí, tak neskončí ani naša podpora. Naše ruky znázorňujú symbol toho, že ich vždy podržíme v každej chvíli a budeme tu vždy pre ľudí žijúcimi s týmto ťažkým a nevyliečiteľným problémom. Zároveň naše červené vztýčené ruky majú symbolizovať všetkých nakazených, ktorí vzpínajú svoje ruky v nádeji na vyliečenie, či vynájdenie séra ku všetkým vedcom a lekárom, vzpínajú ich k nám, obyčajným ľuďom v prosbe o pomoc a vzpínajú ich v modlitbách k Bohu.
    Touto tvorivou aktivitou sme chceli poukázať na správny postoj k vlastnému zdraviu a životu, ako aj zdraviu a životu druhých ľudí. Pretože AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás.
    Medialistky Ivana Judiaková a Petra Boháčiková
    Žiacka školská rada – Pedagogická a sociálna akadémia Turčianske Teplice
    Zodpovedná: koordinátorka – Mgr.Natália Zajacová
0123


VYTVORME SI ŠŤASTIE - 26.11.2015


    „Nezapadnite do ľahostajnosti svojich otcov, do pohodlia starej konzervatívnej spoločnosti, nedajte sa zabiť peniazmi, nehľadajte ľahký úspech starého spoločenstva. Pracujte ako káže doba, hľadajte novú pravdu a krásu, hrajte svoju veľkú hru, hru mladosti a radosti tvorby.“ - M. Galanda
    Dňa 4. mája tohto roku uplynulo 120 rokov od narodenia významného teplického rodáka Mikuláša Galandu, a preto mesto Turčianske Teplice vyhlásilo rok 2015 za Rok M. Galandu. Aj členovia komisie kultúry a školstva mesta Turč. Teplice sa rozhodli zapojiť do osláv života tohto významného výtvarníka, tvorcu moderného umenia, a tak v spolupráci s Mestom zorganizovali literárnu a výtvarnú súťaž. Tá bola určená pre žiakov a študentov škôl na území mesta.
    Téma literárnej súťaže znela: Aké miesto má v mojom živote umenie? / Čo pre mňa znamená umenie? Vo výtvarnej časti sa deti a mladí kreatívne popasovali so zadaním: Maľujem si šťastie.
    Naša škola sa zúčastnila literárnej súťaže, kde získala vo IV. kategórii prvé tri miesta. Básní, rozprávaní či úvah prišlo (hlavne zo ZŠ) vyše 100 a podobne to bolo aj s ilustráciami – ešte šťastie, že existujú vekové kategórie, a tak sa z toho množstva na základe rozhodnutia odbornej poroty mohlo oceniť vyše 20 mladých umelcov. Víťazné práce budú postupne uverejňované v Teplických zvestiach. Víťazi jednotlivých kategórií si prišli prevziať zaujímavé ocenenia z rúk primátora Mgr. Igora Húsa do Galérie Mikuláša Galandu 26. novembra 2015.

Vyhodnotenie:
Literárna súťaž "Aké miesto má v mojom živote umenie"

I. kategória - žiaci do 9 rokov:
    1. miesto - Samuel Kružlic (ZŠ Školská)
    2. miesto - Kristína Kostúrová (ZŠ Školská)
    3. miesto - Miroslav Poliak (ZŠ Žarnovická)

II. kategória - žiaci od 10 do 12 rokov:
    1. miesto - Martin Tkáčik (ZŠ Školská)
    2. miesto - Nikola Pálešová (ZŠ Školská)
    3. miesto - Alexandra Hullová, Matúš Skala (ZŠ Školská)

III. kategória - žiaci od 13 do 15 rokov:
    1. miesto - Barbora Musilová (GyMG)
    2. miesto - Chiara Vrábeľová (ZŠ Školská)
    3. miesto - Mário Stolár (GyMG)

IV. kategória - žiaci od 16 rokov:
    1. miesto - Vladimíra Froľová (PaSA)
    2. miesto - Renáta Rusková (PaSA)
    3. miesto - Silvia Pavolková (PaSA)


Našim dievčatám z III. B srdečne blahoželáme!

PaedDr. Slávka Sudorová
0


STRIDŽIE DNI V PODANÍ III.A - 25.11.2015


    Kde bolo, tam bolo a nie tak dávno, dievčatá z III.A v jedno Katarínske doobedie v priebehu odbornej praxe ukázali v MŠ Horné Rakovce , čo ich skutočne baví. A to je jednoznačne folklór! Folklór spojili s programom Stridžích dní a nielen deťom, ale aj pani učiteľkám, vedúcim praxe
a pani zástupkyni Badínovej ukázali, čo v nich je. Jednoduchou a zábavnou formou pomocou zážitkového učenia deti previedli tradíciami a zvykmi stridžích dní, ktorým verili ich rodičia, či prarodičia. Celý program bol popretkávaný tradíciami, tancami Folklórny súbor Prameň, piesňami, ale i hovoreným slovom.
    Všetko sa začalo v malej drevenej chalúpke, kde na začiatku deťom moderátorka Maťka, ktorá nás sprevádzala celým programom, opísala dievčenský a chlapčenský kroj používaný v regióne Turiec, v ktorom boli dievčatá oblečené, a tým deťom spestrili celý deň.
    Dievčatá ich postupne previedli sviatkom sv. Kataríny, kde deťom vysvetlili niekoľko pranostík, ktoré sa viažu s tomuto sviatku. Ukázali im, ako sa na sv. Katarínu dvere cesnakom natierali, aby od nich všetky bosorky odchádzali. Spolu s deťmi na všetky dvere triedy nakreslili cesnakom kríž, aby sa tam bosorky báli prísť.
    Ďalší zo stridžích dní je sviatok sv. Ondreja, kde deťom predviedli Ondrejovské čarovanie a trasenie plotmi. Deti si mohli Ondrejovské čarovanie vyskúšať a páčilo sa im to. Okrem plotom sa v ich podaní triaslo aj posteľami.
    Zastavili sme sa aj pri sviatku sv. Barbory, či sv. Lucie, kde dievčatá nabehli v bielych plachtách a povymetali v MŠ všetky kúty, deti, ale aj pani učiteľky. Ukázali a zasvätili ich do tajov Luciinho stolčeka, ktorý je zostavený len z dreva a bez jediného klinca. Deti mali možnosť sa čo - to dozvedieť aj o advente a jeho typickom znaku - adventnom venci. Boli svedkami, ako sa postupne rozžiarili štyri sviece - pokoj, viera, láska, nádej.
    Samozrejme nesmel chýbať ani Mikuláš s čertom a anjelikom, ktorý poslušným deťom doniesol malý darček so sladkou odmenou. Deti sa snažili potešiť Mikuláša spevom pesničiek a recitáciou básničiek. Spolu s nami - kandidátkami si zaspievali pieseň Mikulášku, dobrý strýčku.
    Ako to však býva na konci každej rozprávky, zazvonil zvonec a aj našej rozprávky bol koniec. Deťom sa program veľmi páčil, o čom svedčili aj úsmevy na detských tváričkách a prekvapené oči, ktoré na nás vypliešťali. Veríme, že sa nám program vydaril a páčil sa nielen deťom MŠ Horné Rakovce, ktoré nás obmenili veľkým potleskom. Posúdiť to môžete aj vy vďaka pár fotografiám J.
    Ďakujeme pani prof. Tumovej, ktorá nám toto pekné poobedie pomohla pripraviť, zorganizovať a ktorá nás podporovala aj v MŠ. A taktiež ďakujeme deťom, ktoré vytvorili skvelú atmosféru a za skvelú príležitosť, ktorú sme dostali a tešíme sa na naše ďalšie úspešné kroky praxou.
    Monika Papíková, Alžbeta Matysová III.A
012345678910111213


NAKRESLI LOGO ŠKOLY - 24.11.2015


    Dňa 24.11.2015 sa na škole konala súťaž v kreslení na PC pri príležitosti 145. výročia založenia našej školy. Téma súťaže bolo - "NAKRESLI LOGO ŠKOLY" v ľubovoľnom grafickom editore.

    Výsledky súťaže:
        1. miesto: SVETLOŠÁKOVÁ Anežka IV.A
        2. miesto: KOZAŇÁKOVÁ Romana III.B
        3. miesto: KALIŠKOVÁ Ema II.D

     Víťazi boli odmenení na slávnostnej akadémii konanej pri príležitosti oslavy 145. výročia zalkoženia školy. Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť.
    Ing. Rafajová Gabriela

01234567891011121314151617181920212223242526


VÝLET ZA ODMENU - 23.11.2015


    Žiacka školská rada v spolupráci s rodičmi, vedením školy a triednymi učiteľmi pravidelne organizuje podujatie Výlet za odmenu, ktorým chce oceniť usilovných a vzorných študentov za ich prospech a dochádzku, čím chce navonok deklarovať, že dobre sa učiť a pravidelne dochádzať
do školy sa oplatí. Výlet má mať vyslovene motivačný charakter na študentskú obec našej školy.
    Toho roku sme sa spoločne s premiantmi školy, za každú triedu po dvaja študenti, vybrali v pondelok 23.11.2015 do nášho hlavného mesta - Bratislavy. Ráno nás síce privítalo slnko, ale vzduch bol ľadový a cesty posypané snehom a zamrznuté. Z rádia takmer zo všetkých ciest hlásili zápchy a kolony kvôli dopravným nehodám, no na počudovanie Kremnické Bane boli zjazdné.
    Študenti až do poslednej chvíle netušili, kam idú. Mikrobus nám zastal pred areálom Incheby a tajomstvo sa rozlúsklo! Výstava Titanik! Prechodom vstupnej brány sme sa akoby cez časovú sľučku vrátili o storočie späť do dňa 10.4.1914, kedy tento obrovský zaoceánsky parník patriaci spoločnosti White Star Line vyplával z anglického mesta Southampton krížom cez Atlantik s 2 201 pasažiermi na palube. Vtedy, samozrejme, ešte nikto netušil, že táto panenská plavba obrovského monštra označovaného za nepotopiteľné sa zapíše do dejín najväčších lodných katastrof a stane sa i námetom na filmové spracovanie. Vo výstavných priestoroch Incheby si mohli študenti pozrieť krátky dokument o stavbe Titaniku, veľkolepé schodisko s balustrádami, ukážky plne zariadených kajút tak pre pasažierov prvej triedy ako aj pre obsluhujúci personál, exponáty artefaktov, ktoré sa zachovali a boli vylovené z oceánskeho dna, ako napríklad príbor, taniere, šálky na čaj, čokoládu, fľaše luxusných vín i malých flakónov na parfumy, veci osobnej potreby dám i pánov, kožené kufre, lustre, časti dverí, lavičiek, podláh a samozrejme veľké množstvo informácií o konštrukcii parníka, o personáli, o samotnom skúsenom kapitánovi Edwardovi J. Smithovi, o prominentných i obyčajných cestujúcich, o cenách kajút vo všetkých triedach (napríklad, cena kajuty v 1.triede stála 150 USD, dnešných 4 400 USD a cena palubného lístka do 3. triedy sa pohybovala od 20 do 40 USD, dnešných 440-1700 USD) a samotné podrobnosti nárazu do ľadovca 14.4.1914 a konečné potopenie parníka nad ránom 15.4.1914. Tragédiu neprežilo vyše 1 500 cestujúcich, zachránilo sa 705 ľudí. Zaujímavosťou výstavy bol kus ľadu, umiestnený v jednej zo sál, ktorého sme sa mohli dotknúť, aby sme si vedeli predstaviť, aká mrazivá bola voda v tú tragickú noc. Na záver nás čakala ešte jedna úloha. Pri vstupe na výstavu sme každý dostali svoj palubný lístok s presným menom, priezviskom cestujúceho, ako aj so stručnými informáciami o tomto človeku. Na konci výstavy nás čakal obrovský panel s menami pasažierov 1., 2. a 3. triedy, ktorí potopenie prežili a aj tých, ktorí neprežili. Každý si mohol nájsť „svojho“ cestujúceho a prežiť radosť alebo obrovský smútok.
    Po tejto mrazivej skúsenosti sme sa potrebovali trochu otriasť a zahriať. Ako útočisko nám na hodinku poslúžilo nákupné centrum Aupark.
    Veríme, že sa študentkám tento výlet neopakovateľne vryl do diára ich spomienok a naďalej sa budú v škole snažiť, aby mohli i na budúci školský rok absolvovať ďalší z výletov za dobrodružstvom ktovie kam.
    Natália Zajacová, koordinátorka ŽŠR
0123456789101112


BESEDA S POSLANCOM - 19.11.2015


    Bývalý spravodajca, moderátor, minister kultúry a súčasný poslanec NR SR Mgr. Daniel Krajcer, spolu s Mgr. Monikou Dimitriadu, predsedníčkou Krajského centra Žilina navštívili našu školu 19. novembra 2015.
    Aktuálna situácia vo svete, v kultúre i v médiách Slovenska. Budúcnosť rodiny ako takej, perspektíva pracovných miest pre učiteľky MŠ a mnoho iných tém sa rozoberalo na besede, ktorej sa zúčastnili žiačky 4.ročníka.
    Žiačky diskutovali, s týmto ako niektoré hovorili pohodovým človekom, nielen o súčasnosti ale aj o budúcnosti médií, vyjadrovali svoje názory na terajšiu situáciu na Slovensku a neobišli ani aktuálnu tému utečencov. Diskusia obohatila nielen žiačky, ale aj samotného pána Krajcera. Dievčatá mu objasnili ako ony chápu terajšiu situáciu na Slovensku, čo sa týka práce, ľudí alebo médií. V príjemnej atmosfére po spoločnom fotení sme besedu ukončili.
    Natália Čupcová, IV.B
01


ROČNÍKOVÝ VOLEJBALOVÝ TURNAJ - 19.11.2015


    Tradičný ročníkový volejbalový turnaj sa uskutočnil dňa 19.11.2015 v novej telocvični našej školy pri príležitosti Medzinárodného dňa študentov.
    Turnaja sa zúčastnilo 6 družstiev: I. ročník, II. ročník, III. ročník "A" družstvo, III. ročník "B"
družstvo, IV.A a IV.B trieda. Dievčatá boli rozdelené do 2 skupín. O celkové prvenstvo hrali víťazi zo skupín, ďalší hrali o poradie na 3. - 6. mieste.
Finále: o 1. miesto: IV.A - IV.B 0:2 (20:25, 17:25)
             o 3. miesto: III.roč. "A" - II. roč. 2:1 (25:17, 27:29, 15:10)
             o 5. miesto: I. roč. - III. roč. "B" 2:0 (25:10, 25:17)

Celkové poradie:
        1. miesto: IV.B (A. Mesárošová, M. Gežová, P. Hrobáriková, E. Floreková, K. Mrtvíková, R. Matiašková, M. Bezáková, M. Kobolková)
        2. miesto: IV.A trieda
        3. miesto: III. ročník "A" družstvo
        4. miesto: II. ročník
        5. miesto: I. ročník
        6. miesto: III. ročník "B" družstvo
    Mgr. Miroslav Lettrich
0123456789101112131415


IMATRIKULÁCIE - 16.11.2015


    Deň 16.november 2015 sa v školskom internáte niesol v duchu Addams family... Pýtate sa prečo? Odpoveď je tajomná a pritom tak jednoduchá. Dievčatá z 5.výchovnej skupiny si pripravili program na privítanie žiačok 1. ročníkov - imatrikulácie v znamení tejto strašidelnej a humornej
rodinky...
    V sále kultúrneho domu sa rázom na javisku objavili Morticia, Gomez, Fester, Pugsley, Wednesday, vedúce tábora, či domáca opatrovateľka. Strašidelnú atmosféru dodali na javisku dievčatá s pomaľovanými tvárami v štýle zombie.
    Za oponou si študentky prvých ročníkov vychutnali občerstvenie, ktoré im pripravili zombíci zo záhrobia. Týmto sa však prijímanie dievčat do internátnej rodiny neskončilo. Pred oponou absolvovali krst ohňom v štýle Addams family, v podobe splnenia rôznych úloh ako napríklad cvičenie klikov, česanie vlasov, spievanie piesní a podobne.
    V druhej časti prispeli do kultúrneho programu takmer všetky výchovné skupiny, ktoré si pripravili na privítanie svojich mladších spolužiačok rôzne tance, scénky, nechýbal ani spev v doprovode gitary. Ďakujeme dievčatám z 5. výchovnej skupiny, ale i ostatným účinkujúcim za príjemne strávený jesenný podvečer. Poďakovanie samozrejme patrí aj skupinovej pani vychovávateľke Vaclavíkovej, pani vychovávateľkám z kultúrnej komisie – Rešetárovej a Lettrichovej za pomoc pri usmerňovaní tejto tradičnej akcie školského internátu.
0123456789101112131415161718192021222324252627282930313233


DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ PRE VŠETKÝCH - 13.11.2015


    Dňa 13.11.2015 pripravili a zorganizovali zamestnanci našej školy desiaty krát po sebe Deň otvorených dverí. Deň otvorených dverí je významnou súčasťou marketingu vzdelávacích aktivít školy a jedným z hlavných nástrojov, ktorým sa zabezpečuje monitorovanie záujmu žiakov ZŠ
o štúdium v ponúkaných študijných odboroch. Deň otvorených dverí poskytuje potenciálnym záujemcom možnosť oboznámiť sa so vzdelávacím programom školy pre jednotlivé študijné odbory, umožňuje im stretnúť sa s pedagogickými zamestnancami školy a školského internátu, prezrieť si učebné a ostatné priestory školy a školského internátu a v neposlednom rade pomáha potenciálnym záujemcom pri ich príprave na prijímacie skúšky.

HUDOBNÁ PEDAGOGIKA

    Dočkali sme sa aj my – pedagogika, odborná prax.
    Prišiel deň D, čiže Deň otvorených dverí na Pedagogickej a sociálnej akadémi v Turčianskych Tepliciach.
    Mária Kostelanská, Soňa Gajdošová, Alojzia Oravcová, Veronika Mudrončíková z II. B triedy a Viera Kucková, Patrícia Pojezdalová zo IV. A triedy predstavili záujemcom o štúdium na našej škole pedagogiku v hudobnom prevedení.
    Ukážky výstupov žiačok z praktických maturitných skúšok zaujali adeptky a ich rodičov natoľko, že nechceli ani ukončiť premietanie.
    Nezabudli sme ukázať pedagogické projekty a učebné pomôcky pre prácu s deťmi v materskej škole a v školskom klube detí. O rok znovu očakávame návštevu.....
    PhDr. Tatiana Nátherová
01234567

POSTREHY JEDNEJ ŠTUDENTKY

    V tomto školskom roku som sa aj ja zúčastnila DOD, kde som spolu so spolužiačkou z III.D triedy Soňou Kuchyňkovou prezentovala nemecký jazyk. Spracovali sme tému prípravy jedla a vy si ju môžete prezrieť na nástenke cudzích jazykov.
    Tému sme prezentovali 11 krát v priebehu cca. 2 hodín. Ľudia prichádzali a odchádzali a dvere sa stále otvárali, veď to plynie aj z názvu akcie „DOD“. Reakcie boli rôzne. Niektorí z nás nespustili oči, tvárili sa, že rozumejú a niektorí aj rozumeli. Záujem o nemecký jazyk bol 50/50 s anglickým jazykom, ktorý prezentovali s témou voľného času 2 žiačky z 2.C. Záujem bol aj o ruský jazyk.
    DOD sa zúčastnili dievčatá z rôznych kútov Slovenska. Ku chlapcom asi budúci školský rok nepribudne žiadny. Celý priebeh sa niesol v duchu úvodných slov našich vyučujúcich pani profesorky Chrobákovej-Línerovej a pani Michalkovej, našich „profesionálnych výkonov“ a končil sa sladkou odmenou budúcich študentiek.
    Verím, že sme dievčatá motivovali k štúdiu cudzích jazykov a odchádzali z našej prezentácie spolu so svojimi príbuznými s pekným zážitkom.
    Mne sa rozhodne tento deň páčil. Bola to pre mňa dobrá skúsenosť do budúcnosti a hlavne príjemné strávenie piatkového popoludnia.
    Karin Bobáková, III.D

01234567891011121314151617181920212223242526


OLYMPIÁDA, NA KTOREJ NETREBA SVALY - 10.11.2015


    145. výročie vzniku PaSA a 200.výročie narodenia Ľudovíta Štúra sme oslávili olympiádou zo slovenského jazyka a literatúry (šk. kolo).
    Dňa 10. 11. 2015 sa v našej škole konala olympiáda zo SJL.
    Študenti boli rozdelení do dvoch kategórií: B- kategória – 1., 2. ročník, A- kategória – 3., 4. ročník. Olympiáda pozostávala z dvoch častí: písomnej a ústnej.
    V písomných úlohách bol test zostavený na spôsob externých maturitných skúšok: krátky literárny úryvok, ktorý mali žiaci rozanalyzovať zo všetkých jazykových rovín. Ďalšou písomnou úlohou bola transformácia textu – kratučkú novinovú správu mali premeniť na zaujímavý ľudský príbeh (umelecké rozprávanie).
    Ústna časť mala názov Moderátorský pokus: privítanie hostí na krste knihy podľa vlastného výberu, predstavenie autora knihy a pod. (v trvaní najviac 2 min).
    Víťazky obidvoch kategórií postupujú do krajského kola olympiády, ktoré sa bude konať v januári 2016. Knižné odmeny sponzorsky venoval spisovateľ Miroslav Bartoš.
    Výsledky olympiády:
        Kategória A:
            1. M. Čupcová (IV.B – postup do krajského kola)
            2. V. Froľová (III.B)
            3. S. Gabrišová (III.A)
        Kategória B:
            1. M. Halusková (II.D – postup do krajského kola)
            2. V. Mudrončíková (II.B)
            3. N. Sklenárová (I.B)
Víťazkám srdečne blahoželáme!
PaedDr. Slávka Sudorová

Ukážka z testu pre 3. a 4. roč. (alebo Vyskúšajte sa!):
1. Určte názov literárneho obdobia, do ktorého zaraďujeme tvorbu väčšiny uvedených autorov a ktorý z nich tam nepatrí:
Ján Hrušovský, František Švantner, Ľudo Ondrejov, Margita Figuli
Názov obdobia - ...........................................................................
Meno autora - ............................................................................. (2b)
2. Podčiarknuté slová dajte do G. singuláru a určte ich vzor:
idea - ......................................., vzor - ......................................,
Szabó (priezvisko) - ..........................,vzor - ............................... (4b)

012345


ÚSPECH NÁDEJNÝCH MODERÁTORIEK - 26.10.2015


     Dňa 26. 10. 2015 sa v Martine konalo regionálne kolo súťaže mladých moderátoriek a moderátorov pod názvom SÁROVA BYSTRICA, ktoré už tradične pripravuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.
    Sárova Bystrica je celoslovenská postupová súťaž mladých moderátoriek a moderátorov, ktorá vytvára žiakom ZŠ a SŠ priestor na vlastnú prezentáciu zameranú na moderátorské a hlásateľské schopnosti.
    Svoje komunikačné zručnosti v regionálnom kole predviedli aj mladé talentované moderátorky z našej školy. Podľa ich vyjadrení je pre nich účasť v tejto súťaži príležitosťou na získanie cenných skúseností.
    Regionálneho kola sa zúčastnilo 10 súťažiacich z Turca. Nádejní moderátori sa predviedli v štyroch disciplínach: interpretácia spravodajského textu, interpretácia reklamného textu, rozhovor so zaujímavým človekom a moderovanie vlastnej relácie. Odborná porota zaradila do súťaže aj interpretáciu neznámeho textu. Hodnotený bol okrem iného celkový prejav, výslovnosť, presvedčivosť prejavu a schopnosť zaujať poslucháča/diváka, schopnosť zareagovať na nečakanú situáciu, neverbálny prejav, či úroveň dodržiavania pravidiel slovenského jazyka. Vzhľadom na to, že jednotlivé texty si pripravovali účastníci sami, porota mohla zohľadniť aj kreativitu ich tvorby, výber tém, či schopnosť pripraviť si rozhovor alebo spravodajský blok.
    Janka Trojanová z II. C skončila na peknom treťom mieste a Ľubomíre Závodskej zo IV.C porota udelila Čestné uznanie za výrazné účinkovanie v súťaži.
    Víťazkám srdečne blahoželáme!
    Kabinet SJL PaSA
0


ŽABÁK CHALLENGE - 27.10.2015


    Liga proti rakovine si tento rok v rámci Týždňa proti rakovine pripravila pre školy s onkologickou výchovou aktivitu s názvom ,,Žabák challenge“. Jej súčasťou bola aj súťaž, v ktorej sa hodnotili tri kategórie, a to najviac žabákov za školu, najkreatívnejší žabák a najviac učiteľksých žabákov.
    Do tejto aktivity sa zapojila aj naša škola. Podujatie sa uskutočnilo v utorok 27.10.2015. U nás sa táto aktivita spojila s podujatím Beh pre všetkých, kde dievčatá bežali kúpeľnym parkom. Po krátkom oddychu sa pustili do skákania žabákov. Každá z nás odskákala minimálne desať žabacích skokov. Chuť našich dievčat do tejto aktivity nás pri niektorých triedach (III.A, III.B, IV.A) príjemne prekvapila. Kreativita v kategórii o najkreatívnejší žabák nemala hraníc. Skákalo sa cez ruky, okolo stromov, dokonca aj cez seba. Najviac spôsobov, ako skočiť žabák, vymyslela III.A. Celá škola sme spolu odskákali dokopy 16 300 žabákov, čo je slušný počet. Zapojili sa i niektorí profesori, ktorí dokopy naskákali 50 žabákov.
    My ako Žiacka školská rada chceme všetkým skákania chtivým dievčatám poďakovať za aktívnosť a najmä za podporu dobrej veci. Zároveň aj tajne dúfame vo výhru, ale predovšetkým nás teší, že sme nezostali bokom a podporili toto zmysluplné podujatie.
    Petra Boháčiková, medialistka ŽŠR

Pozrite si video

012345678910


DEŇ BEHU PRE VŠETKÝCH - 27.10.2015


    Krásne slnečné jesenné počasie sprevádzalo tradičný DEŇ BEHU PRE VŠETKÝCH, ktorý organizuje naša škola pre svojich žiakov s cieľom posporovať zdravý životný štýl a bojovať proti civilizačným chorobám.
    V utorok 27.10.2015 bolo príjemné sledovať v kúpeľnom parku pred záhradníctvom pohybujúcich sa mladých ľudí. Tento rok bola okrem behu a chôdze program obohatený o "žabáky challenge".
    Počas Dňa behu pre všetkých sa uskutočnili aj MAJSTROVSTVÁ ŠKOLY V CEZPOĽNOM BEHU s nasledovnými výsledkami:
    I. ročník:
        1. miesto: Laura Joštiaková I.D 5:56

        2. miesto: Júlia Mintálová I.A 5:58
        3. miesto: Mária Švecová I.D 6:04

    II. ročník:
        1. miesto: Eva Triebelová II.C 5:26

        2. miesto: Natália Víťazková II.D 5:33
        3. miesto: Nikola Janetková II.C 5:39

    III. ročník:
        1. miesto: Veronika Vojtasová III.D 6:10

        2. miesto: Vladimíra Vlčáková III.B 6:13
        3. miesto: Júlia Littvová III.D 6:14

    IV.ročník:
        1. miesto: Petra Baranová IV.A 5:48

        2. miesto: Janka Frkáňová IV.A 6:02
        3. miesto: Simona Mikulová IV.A 6:10

    Miroslav Lettrich
012345678910111213141516


AKO POZNÁŠ SVOJU ŠKOLU? - 26.10.2015


    Vývoj školstva úzko súvisí aj s kultúrno-spoločenským rozvojom národa. Ak chceme pochopiť vývoj školstva, musíme dobre poznať dejiny národa, jeho prítomnosť i minulosť.
    V historickej literatúre sa najčastejšie stretávame s prehľadom vývoja školstva na Slovensku
všeobecne. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú však i regionálne dejiny školstva, o ktorých veľakrát nemáme žiadne písomné poznatky.
    Významným rokom bol rok 1870, kedy boli zriadené viaceré štátne učiteľské ústavy (Levice, Modra, Kláštor pod Znievom). A práve pre regionálne dejiny má veľký prínos kláštorský učiteľský ústav, ktorý po štyridsaťročnej existencii v Kláštore pod Znievom bol dňa 1. septembra 1911 premiestnený na základe rozhodnutia uhorskej vlády do Turčianskych Teplíc.
    Pri príležitosti 145. výročia vzniku našej školy predmetová komisia odborných predmetov zorganizovala dňa 26. októbra 2015 celoškolskú súťaž pod názvom „Ako poznáš svoju školu?“. Jej cieľom bolo priblížiť študentom školy históriu pedagogickej a sociálnej akadémie. Úlohou súťažiacich bolo naštudovať si informácie z histórie, ale i súčasnosti školy na nástenke a paneloch,ktoré sa nachádzajú v budove školy.
    Do súťaže sa prihlásilo 15 študentov, z každej triedy 1 študent. Súťaž mala 2 kolá. Prvé kolo, zamerané na históriu školy, obsahovalo 23 otázok, na ktoré študenti odpovedali písomne. Do druhého kola postúpilo 7 študentov s najvyšším počtom bodov z prvého kola.
    Druhé kolo pod názvom „Kolo šťastia“ bolo zamerané na poznatky o meste Turčianske Teplice a blízkom okolí. Do tohto kola boli zapojení i všetci diváci.
    Po spočítaní bodov z prvého a druhého kola najvyšší počet bodov dosiahli:
        1. miesto – II. A trieda – Nikola Dobroňová – 37 bodov
        2. miesto – II. C trieda – Zuzana Patrnčiaková – 35 bodov
        3. miesto – III. A trieda – Alžbeta Matysová – 32 bodov
                             IV. B trieda – Michaela Čupcová – 32 bodov

    Víťazom srdečne blahoželáme!

    Víťazi budú odmenení na slávnostnej akadémii pri príležitosti 145. výročia vzniku školy, kde bude odmenený aj víťaz z radu divákov.
    PaedDr. Ľubica Kučerová


ZAČÍNAME PRAXOVAŤ - október 2015


    A už je to tu. HURÁ NA ODBORNÚ PRAX! Hurá do Diviak. Kde?
    No veď predsa do materskej školy a školského klubu detí pri základnej škole Diviaky.
    Poďte žiačky III. B a IV. B triedy.
    Vyskúšajte si svoje zručnosti pri práci s deťmi v materskej škole i so žiakmi školského klubu detí. Aplikujte teoretické vedomosti do praxe. Buďte trpezlivé a milé. Ukážte svoje JA.
        Hrajte sa s deťmi              Motivujte ich k činnosti
            Učte ich              Spievajte                 Recitujte
        Dramatizujte             Cvičte                  Vymýšľajte

    To Vám odkazuje Vaša vyučujúca Tatiana Nátherová
0123456789


OBLEČ SVOJU EURÓPU - 22.10.2015


    Európa je svetadiel s päťdesiatimi šiestimi štátmi. Každý zo štátov je jedinečný. Ako Žiacka školská rada sme sa rozhodli, že na našej škole spríjemníme študentom jeden všedný deň tak, že ho urobíme výnimočným. Skôr ako sa toto všetko udialo, Žiacka školská rada vybrala 15 krajín EÚ pre každú
triedu. Dňa 15.10.2015 sa zišli zástupcovia za všetky triedy v malej zasadačke, kde sa losovalo, ktorú krajinu v daný deň budú reprezentovať. Tento deň sme nazvali ,,Obleč svoju Európu“ a konal sa vo štvrtok 22.októbra 2015.
    Každá z tried sa obliekla do farieb vlajky svojej krajiny. Niektoré dievčatá mali vlajky nakreslené aj na tvári. Tí originálnejší a šikovnejší si vytvorili i maskota, ktorý predstavoval typický symbol danej krajiny. Každá trieda sa zároveň naučila v jazyku svojej krajiny pozdravy, ako dobrý deň, ahoj, dovidenia a niektoré triedy sa naučili i pár základných fráz. Netradičná atmosféra plná rôznych európskych jazykov a symbolov sa niesla po celý deň chodbami školy. Mali sme možnosť vidieť krajiny ako napríklad Španielsko, Portugalsko, Grécko, Francúzsko, Belgicko, Švédsko či Írsko. Pre nás boli veľkým prekvapením žiačky z II.B triedy, ktoré sa na tento deň poriadne pripravili. Ich krajinou bolo Švédsko. Okrem pomaľovaných tvárí a z plachty vyrobenej vlajky, pomedzi nás pobehovali Alfred Nobel, Pipi Dlhá Pančucha či členovia skupiny ABBA, ktorí aj zaspievali. Na záver sme dostali aj občerstvenie na švédskych stoloch. Táto trieda v tvrdom konkurenčnom boji obstála najlepšie a zvíťazila. Nezaháľali však ani iní študenti, napríklad z I.C, ktorí predstavovali Španielsko. V triede nás privítal španielsky kráľ, futbalisti Messi a Ronaldinho, španielsky gitarista a samozrejme tanečnice flamenga. Náš rozhlasový tím si pripravil podrobné vysielanie o všetkých vylosovaných krajinách EÚ. Z rozhlasu zneli rytmické piesne, ktoré dotvárali atmosféru multikultúrneho a pestrého dňa.
    Všetkým zapojeným triedam, a tých bolo tentokrát veľa, chceme srdečne poďakovať za spoluprácu. Vďaka vám sa podarilo vytvoriť skvelú náladu, neopakovateľný a nezabudnuteľný zážitok a veríme, že pri starostlivých prípravách na podujatie ste sa aj veľa nového dozvedeli. Dúfame, že vám tento entuziazmus naďalej vydrží a podobným spôsobom sa zapojíte do ďalších aktivít, ktoré pre vás chystáme. Už teraz sa tešíme, vaša ŽŠR.
    Petra Boháčiková, Ivana Judiaková, medailistky ŽŠR

Pozrite si video

01234567891011121314151617


KURZ NA OCHRANU ŽIVOTA A ZDRAVIA - 6. - 8.10.2015


    Kurz na ochranu života a zdravia bol organizovaný pre 3.ročník v 2 atapách. Druhá etapa pre triedy III.C a III.D sa uskutočnila v dňoch 6.-8.10.2015. Naučili sme sa základy dopravnej výchovy, prvej pomoci, civilnej ochrany, branných športov a ekologickej výchovy. Hneď ráno, posledný
deň kurzu sme boli navštíviť Vysoké Tatry. Na výstupe k Popradskému plesu pekné počasie prialo na a však na výstupe k Štrbskému plesu sa počasie zhoršilo a začalo pršať. Priniesli sme si veľa nezabudnuteľných zážitkov a plno energie.
    žiačky III.C a III.D triedy
0123456789101112131415161718


JESENNÝ ŠARKAN - 15.10.2015


    Počas minulého týždňa mali študenti našej školy možnosť preukázať svoje umelecké nadanie v súťaži o najkrajšieho šarkana. Do súťaže sa zapojili „až dve“ triedy. A to trieda II.B, ktorá sa so svojim červeným šarkanom umiestnila na 1. mieste a trieda II.D sa umiestnila so svojim
,,mimoňským“ šarkanom na 2.mieste. Obom triedam srdečne blahoželáme a najmä ďakujeme, že reflektujú na aktivity našej študentskej rady!
    Vaša medailistka Ivana Judiaková.
01


JESENNÉ JABLKOVÉ HODY - 28.9.2015


    Je tu jeseň. Čas, kedy v našich záhradách dozrieva ovocie. Aby nám však iba nestálo v policiach, aj tento rok sme si pripravili pre našich študentov Jesenné jablkové hody. Svoje brušká sme jablkovými dobrotami naplnili 28.9.2015.
    Hlavnú úlohu zohrali jablkové koláče, ktoré dobrovoľne upiekli študenti. Tí neskôr cez veľkú prestávku spoločne ochutnali maškrty, ktoré doniesli ich spolužiaci. Všetci sme hodovali a na našich tvárach bolo vidieť spokojnosť. Každý sa nasýtil toho, čo mu chutilo. Naozaj bolo z čoho vyberať. Zo školského rozhlasu sme si opäť vypočuli nové informácie o jablkách – ich pôvode, blahodarnom účinku na zdravie, či zaujímavosti, ako napríklad koľko vážilo najvačšie jablko na svete. Vedeli ste, že to bolo 1,38 kg?
    Dúfame, že vám chutilo. Tešíme sa na ďalší ročník našich hodov. Už aby ste začali zháňať nové recepty, milí študenti! Vaša ŽŠR 
    Petra Boháčiková, medialistka ŽŠR
0123


CEZPOĽNÝ BEH - OKRESNÉ A KRAJSKÉ KOLO - 21.9.2015 a 6.10.2015


     Dňa 21.9.2015 sa v kúpeľnom parku v Turč. Tepliciach uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu. Žiačka Baranová Petra zo IV.A zvíťazila a spolu s Evou Triebelovou z II.C a Laurou Joštiakovou z I.D nás úspešne reprezentovali na krajskom kole v cezpoľnom behu, ktoré sa uslutočnilo
dňa 6.10.2015 v športovom areály CVČ Liptovský Mikuláš. Dievčatá súťažili na trati dlhej 2700 m.
    Miroslav Lettrich
0123456


MULTIMEDIÁLNY PROTIDROGOVO-MOTIVAČNÝ KONCERT „ TRINÁSTA KOMNATA“ - 6.10.2015


    Dňa 6.10.2015 sme sa zúčastnili na výchovnom koncerte s názvom „Trinásta komnata“. Koncert bol zameraný na prevenciu proti drogám a na vyzdvihnutie pravých hodnôt života. Mal by pomôcť hlavne tým, ktorí ešte „nespadli do sveta drog“,do tzv. „trinástej komnaty“. Na koncerte sa
nehovorilo priamo o tvrdých drogách, ale o tých, ktoré sú bránou do sveta tvrdých drog, o tých, ktoré sú voľne dostupné t.j. o cigaretách a alkohole. My si myslíme, že takýto druh koncertu by mal byť určený skôr mladším žiakom, pretože na strednej škole už veľa ľudí v tomto „svete drog“ LIETA a hoci si plne uvedomujú riziká, nechcú s tým ešte prestať!
    Veľmi pekne boli vyzdvihnuté pravé hodnoty života, pre ktoré by mal každý jeden z nás žiť: rodina, dobro, umenie, kreativita, športový duch, tvorivosť a priatelia. Páčilo sa nám vyzdvihnutie tzv.“outsiderov“, ktorých má každý jeden z nás vo svojom okolí a často sú spoločnosťou považovaní za menejcenných a pritom práve oni sú často krát najväčšou osobnosťou, pretože nie sú súčasťou davu „oviec“.
    Koncert by sme doplnili o drsnú stránku tejto krutej reality, ukázali príbehy drogovo – závislých ľudí, aby sme v žiakoch vzbudili strach, pretože nie všetci sme rovnakí a nie na každého platí dobré slovo. Na niektorých ľudí zaberie strach z toho, že sa z nich stanú trosky, prípadne dostanú strach zo smrti. Na každého platí iná palica! Tieto výchovné koncerty hodnotíme veľmi pozitívne hlavne preto, že sú oživené hudbou, a preto nie sú nudné. Myslíme si, že by sa mali konať častejšie, aby sa predišlo zlu, ktoré momentálne vládne vo svete, pretože my sme budúcnosť nášho národa.
    Kristína Šidlíková a Dominika Papučíková – žiačky IV.A triedy

    Čo k tomu dodať! Žiačky štvrtého ročníka vystihli podstatu koncertu svojsky a verím, že úprimne vyjadrili svoj názor. Ako koordinátor prevencie drogových závislostí a iných patologických javov hodnotím aj ja veľmi pozitívne „hovorené slovo“ na koncerte doplnené motivačnými piesňami a dataprojekciou, ktoré malo žiakov nasmerovať v „chodbe života“ do komnát rodiny, lásky, priateľstva, umenia, športu a hlavne dobra. Skutočné hodnoty si však mladý človek môže, podľa môjho názoru, osvojiť len vo fungujúcej rodine a spoločnosti, tam, kde vládnu láska, porozumenie, úcta k človeku, dôvera a komunikácia. Rodina je základ!
    Dievčatá píšu, že veľa mladých ľudí na strednej škole už „lieta vo svete drog a nechcú s tým prestať!“ Odvážne a závažné tvrdenie, preto sa pýtam: Kde sa stala chyba? V rodine? V škole? Alebo je na vine spoločnosť? Prečo si mladí ľudia vyberajú „trinástu komnatu“? Prečo si radšej nevyberú komnatu rodiny, lásky, priateľstva a hlavne dobra? Naozaj potrebujú padnúť na úplné dno, aby pochopili?
    Prečo sú „tma, zlo a chlad“ zaujímavejšie a lákavejšie ako priateľstvo, láska, sebaúcta, vzdelanie, umenie..........? Je to len zvedavosť alebo strata radosti zo života?
    Otázky, otázky, otázky......Odpovedať si musí každý sám, tak ako má každý sám právo vybrať si v živote tú, pre seba, správnu komnatu.
    PaedDr. Miriam Michalková – koordinátor prevencie

01234


BIELA PASTELKA - 25.9.2015


     Dňa 25. septembra 2015 v Turčianskych Tepliciach sa uskutočnil štrnásty ročník verejnej zbierky Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska - Biela pastelka . Výťažok zo zbierky, sa využije na organizovanie kurzov a práce s počítačom vybaveným hlasovým výstupom, na učenie nevidiacich
písať Braillovým písmom, učenie zrakovo postihnutých sebaobslužným prácam- varenie, upratovanie osobná hygiena.
    Naša škola sa zapojila do tejto zbierky, tým že 8 dievčat z II.D triedy, ako dobrovoľníčky pomáhali pri verejnej zbierke. Dobrovoľníčky mali na sebe biele tričká a aj 3D pastelku, kde boli zverejnené všetky potrebné informácie, ako aj číslo účtu. Podarilo sa nám vyzbierať 252, 66 €. Ďakujeme všetkým, ktorý prispeli a tým zároveň pomohli nevidiacim aspoň o trošku zlepšiť ich život.
    žiačky II.D
01


AVON POCHOD 2015 - 18.-20.9.2015


    V piatok 18.9.2015 sme sa skorým ranným vlakom vybrali do hlavného mesta Slovenska – Bratislavy, podporiť dobrú vec. Cesta bola síce dlhá, ale spríjemnili sme si ju rôznymi činnosťami. Z okna sme pozorovali míňajúcu sa cestu až sme sa konečne dočkali našej cieľovej stanice, kde bol
nápis Bratislava – Hlavná stanica. Po menšom blúdení sme sa presunuli na hotel, kde sme sa ubytovali, išli na chutnú večeru a unavené sme si ľahli do bielej voňavej postele. Ráno plné novej energie a dobrej nálady sme po raňajkách šli na pripravený WORKSHOP LIGY PROTI RAKOVINE. Od slečny Kataríny Čibovej sme sa veľa dozvedeli o správne výžive. Pán Peter Rajčák nám predstavil novú výzvy „žabák challenge“, do ktorej sme sa hneď aj zapojili a pred hotelom sme všetci hromadne skočili desať „žabákov“. Zaujal nás aj projekt Miroslavy Džupinovej s názvom Vystrihaj sa, Slovensko!, o ktorom sme začali uvažovať, prípadne o jeho navrhnutí spolužiačkam.
    Nabité informáciami sme sa vybrali na obed a neskôr sme sa vybrali pred nákupné centrum Eurovea, odkiaľ štartoval Avon pochod. Na začiatok sme si pozreli pár vystúpení. Dostali sme krásne ružové tričká, v ktorých sme sa všetci vybrali pochodovať Bratislavou. Pochodovali aj mamičky s kočíkmi alebo staršími deťmi, starší páni a panie. Dobrú vec prišlo podporiť aj množstvo známych osobností, ktorí sa stali tiež súčasťou pochodu. Prebiehalo to bez komplikácií a všetci sme sa spoločne vrátili pred Euroveu, kde pokračoval program. Po čase sme s pobrali na hotel. Pobalili sme sa, pripravili na spiatočnú cestu a šli sme spať. V nedeľu sme vstali skoro ráno, kvôli skorému rannému spoju. Cestu sme opäť trávili každý podľa svojich záujmov. Z tohto víkendu sme si odniesli množstvo zážitkov, fotiek a pekné tričká.
    Radka Štrbová, Mária Halusková II.D
0123456


DNI NEZÁBUDIEK 2015 - 17. 9. 2015


    Naša škola sa už po piatykrát aktívne zapojila do celoslovenskej verejnej zbierky DNI NEZÁBUDIEK, ktorú organizuje Liga za duševné zdravie. Cieľom zbierky je získavať financie na pomoc ľuďom s duševným ochorením, ale aj na osvetovú činnosť zameranú na ochranu duševného
zdravia človeka.
    Tento rok LZD zdôrazňuje najmä potrebu hovoriť s inými ľuďmi o svojom prežívaní, o svojich problémoch. Dňa 17. septembra 2015 naše dobrovoľníčky, študentky IV.C triedy – Martina Magočová, Natália Kubová, Adela Petrovičová, Anna Zúdorová, Dana Najšelová a Kristína Dunková vyzdvihli u koordinátora zbierky potrebný materiál – pokladničky, informačné letáky, ale najmä symboly zbierky – nezábudky. Dievčatá ponúkali kvietky najprv žiakom a pedagógom školy a stretávali sa len s pozitívnymi reakciami. Neskôr vyšli aj do mesta Turčianske Teplice a oslovovali občanov.
    A ako prežívali tento deň naše dobrovoľníčky? Silným zážitkom pre nich bolo stretnutie s paňou, ktorá im otvorene porozprávala o svojom boji s depresiou, ktorú sa jej našťastie podarilo zdolať. Nezabudnú aj na starenku, ktorá určite nepatrila k solventným občanom, ale keď ju oslovili, vybrala z peňaženky väčšiu sumu. Dievčatá jej nielen poďakovali, ale odmenili starenku aj objatím. Niekedy tí, čo majú menej, vedia dať viac! Dievčatá sa vrátili do školy unavené, ale s dobrým pocitom, že pomohli dobrej veci.
Celkove sa im podarilo vyzbierať 185,21 €, ktorá bola odoslaná na účet LZD. Ďakujeme všetkým, ktorí kúpou nezábudky podporili ciele a myšlienky LZD!     koordinátor zbierky Jarmila Pavelcová a žiačky IV.C triedy
012


OBCHODOVANIE S ĽUĎMI - 16. 9. 2015


    Mnohé z nás už teraz uvažujú o tom, že po skončení školy pôjdu do zahraničia, pracovať, študovať... Nie je to však až také jednoduché ako si mnohé z nás predstavujú. O nástrahách cesty do zahraničia nám 16.09.2015 prišla porozprávať p. Ľudmila Húsková z PZ v Martine so svojimi dvoma
kolegami. Dozvedeli sme sa o krutej pravde obchodovania s ľuďmi bez toho, aby bola prikrášlená alebo skrytá za paragrafmi.
    Pani Húsková nás zaujala hlavne skutočnými príbehmi z praxe. Určite nezabudneme na jej cenné rady: nestopovať, na sociálnej sieti nemať príliš detailné portréty, neuvádzať presné miesto bydliska a školu, overiť si každú agentúru, cez ktorú ideme do zahraničia, nedávať doklady z ruky, urobiť si z nich kópie, s rodičmi si dohodnúť varovný signál cez telefón, že niečo nie je v poriadku. Práve niektorá s týchto rád nás v budúcnosti môže zachrániť pred obchodovaním s ľuďmi či sexuálnym zneužívaním.
    Neostalo však len pri slovách. Študentky, ktoré mali záujem, sa mohli postaviť zoči-voči mužskej sile a odskúšať si aké je to brániť sa. Policajti nám ochotne vysvetlili, ako najúčinnejšie ublížiť chlapovi, vystrašiť ho, alebo ho aspoň prekvapiť.
    A aby boli obozretné aj ostatné, nie len štvrtáčky z našej školy, navštívila nás aj televízia Markíza a tak sa o nástrahách za hranicami mohli dozvedieť aj ostatní. Ďakujeme p. Húskovej za cenné rady, ktoré si určite zoberieme k srdcu.
    Veronika Klemanová IV.A
01234567


TANEC SPÁJA - UMENIE ZBLIŽUJE II s podtitulom ŠTUDENTI V AKCII - 9. 9. 2015


    V stredu 9. 9. 2015, sa na našej škole odohralo pokračovanie projektu s názvom Tanec spája – umenie zbližuje II, s podtitulom Študenti v akcii. Organizátorom projektu je Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP/2015 a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
    Projektu sa zúčastnilo 40 vybratých študentiek z druhého a tretieho ročníka, ktoré sa s veľkým záujmom zapájali do všetkých pripravených aktivít. Tvorivý deň sme spoločne odštartovali s predsedom občianskeho združenia INICIATÍVA - Milanom Nemčekom. Účastníkom semináru priniesol informácie na tému diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, či intolerancie. Premietol aj dva krátke dokumentárne filmy, v ktorých účinkujúci boli príslušníkmi menšín, iných národov a rás, žijúcich na Slovensku. Tí informovali o svojom spolužití s majoritnou komunitou a svojich skúsenostiach s rasizmom a xenofóbiou. Priniesli zaujímavé pohľady na túto tému, vzájomné porozumenie, dobré príklady spolužitia.
    Pre lepšiu orientáciu v problematike a téme ľudských práv sme pokračovali prezentáciou elementov hip-hopovej kultúry, ktorá sa roky vyvíjala pod tlakom porušovania ľudských práv a slobôd a aj napriek tomu sa stala svetovým fenoménom. O jednom z jej elementov porozprávali Martin Hríb a Branislav Urbánek zo zoskupenia umelcov Live Painting, ktorí sa intenzívne venujú graffiti a street art. Budúce „pani učiteľky“ v sebe umelecké cítenie nepotláčali a počas tvorivej časti seminára vytvorili zaujímavé výtvarné práce. Ďalšou aktivitou bola prednáška o histórii hudby, počas ktorej nám rôzne kuriozity a pikošky porozprával vysokoškolský profesor a DJ v jednej osobe - Marek Šimončič. Dievčatá sa po ukončení prednášky mohli zapojiť aj do rýchlokurzu DJ-ingu.
    V dobrej nálade a tvorivej atmosfére sme pokračovali na seminári o histórii tanca, konkrétne o vplyve potláčania ľudských práv na formovanie tohto elementu hip-hopovej kultúry. Prierez dejinami tanca predstavil najnovší člen známej chlapčenskej tanečnej skupiny The Pastels - Mirko „Spunkey“ Balogh. Tento seminár bol spojený aj s workshopom krátkych ,,spoločenských tancov“, ktoré sa s obľubou tancovali v mládežníckych kluboch v USA pri zrode tejto fenomenálnej kultúry, ktorou hip-hop rozhodne je.
    Ostrieľaný tanečník, choreograf a veľká osobnosť česko-slovenskej tanečnej scény Wahe Akopjan porozprával o móde z ulice, o vplyve multikultúrneho miešania populácie vo veľkých mestách na rozvoj odevného priemyslu na celom svete. Mnohé „kultové“ časti oblečenia, ktoré vnímame dodnes, mali súvis s potláčaním ľudských práv a slobôd alebo s nerovnocennosťou vtedajšej populácie.
    V rámci projektu je vyhlásená aj výtvarná súťaž neprofesionálnych autorov zameraná na podporu a ochranu ľudských práv a slobôd, ktorej propozície nájdete na www.tks.sk / sekcia: „Tanec spája - umenie zbližuje“. Viac informácií o projekte, kompletný fotoreport, tlačové správy ako aj iné mediálne výstupy, nájdete aj na známej sociálnej sieti.
    Záverečná štvrtá aktivita projektu Tanec spája - umenie zbližuje II vyvrcholí galaprogramom, ktorý sa uskutoční 19. októbra 2015 o 18:00 h v priestoroch Štúdia Slovenského komorného divadla v Martine. Všetkých srdečne pozývame!
    Adam Kmeť, Mgr. Monika Ondrušová (043/4132394) www.tks.sk;
     https://www.facebook.com/turcianske.kulturnestredisko

    postrehy Silvie Pavolkovej z III.B
    Dňa 09.09.2015 sa na našej škole v novej telocvični uskutočnila beseda Tanec spája, umenie zbližuje na tému Ľudské práva v podobe tanca. S bývalým žiakom našej školy Adamom Kmeťom sme zažili kopec srandy. Naučil nás tancovať Hip Hop štýl, jeho kolega DJ sa nám snažil priblížiť to, ako vzniká hudba pomocou platní tzv."mixovanie". Ďalej, "wrajteri" nás naučili namiešať rôzne farby, ktoré sme si neskôr mohli sami odskúšať na papieroch. O ľudských právach nám prišiel porozprávať aj riaditeľ rádia Rebeka Milan Nemček, ktorý nám premietol filmy spracované na tému rasizmus, čo úzko súviselo so spomínanými ľudskými právami. Na záver prišiel jeden z tanečníkov tanečnej skupiny The Pastels Spunkey, ktorý nám ukázal z každého hip hopového štýlu niečo. Neskôr sme si všetci zatancovali podľa vlastného štýlu a predviedli čo v nás je. Všetky dievčatá boli nadmieru spokojné a odchádzali z podujatia s úsmevom na perách.
01234


ZAČIATOK ŠKOLSKÉHO ROKA 2015/2016 - 7. 9. 2015


    ...Zvoní... Leto sa skončilo. Skončili sa aj letné radovánky, zážitky, nové priateľstvá. Nastal čas opäť zasadnúť do školských lavíc. Dňa 7.9.2015, trošku oneskorene oproti iným školám v okolí, sme aj my znovu otvorili brány školy. Starší žiaci už cestu do školy dobre poznali, no niečo iné a nové to bolo pre
prvákov. A preto, aby sa v novom prostredí cítili dobre, sa Žiacka školská rada rozhodla privítať ich.
    Ráno, keď všetci prichádzali do školy, nových ale aj tých oťukaných študentov na schodoch s úsmevom na perách vítali členovia rady. V pozadí znejúca hudba všetkým len pridávala na dobrej nálade. Samozrejme, že sa to nezaobišlo ani bez malej kresbičky na tvár - ako vstupenka do priestoru alma mater.
    Žiaľ, keď prvýkrát zazvonilo, na školských chodbách ostalo ticho. Žiaci sa vytratili do svojich tried a z rozhlasu sa ozval príhovor pána riaditeľa. V ten moment všetkým došlo, že sa oficiálne začal školský rok 2015/2016. Zábava končí, začína tvrdé štúdium! My, ako Žiacka školská rada, vám do tohto školského roka chceme popriať čo najviac úspechov a nech sa vám nikdy nestratí úsmev z tváre. O to sa pokúsime postarať aj my našimi aktivitami!
    Petra Boháčiková, medialistka ŽŠR
0123456789


HORNOTURČIANSKE DOŽINKOVÉ SLÁVNOSTI - 22. 8. 2015


    Po dvojmesačnom oddychu nás potešila správa od vedúcej FS Prameň p. prof. Tumovej, v ktorej nás pozvala na dožinkové slávnosti do Turčianskych Teplíc. Naša odpoveď bola rýchla a stručná. V piatok 21.8.2015 sme sa stretli v budove školy v popoludňajších hodinách, kde sme sa zvítali s tými,
čo neodmietli ponuku reprezentovať školu. Prebehla hodinová skúška programu, po ktorej sme si nachystali hudobné nástroje, kroje a rekvizity na vystúpenie. Všetko sme zbalili a pomaly sa pobrali na školský internát, kde sme sa ubytovali. Na vrátnici nám podali kľúče s číslom 351. Mysleli sme si, že sme ubytované na H-bloku. S ťažkými kuframi sme obehali všetky štyri poschodia, kým sme zistili, že sme ubytované v B-bloku. Po dlhom hľadaní sme konečne našli správnu izbu. Celé šťastné sme sa vyvalili na posteľ a vybalili sme sa. Nastal čas večere. Na večeru sme sa premiestnili do reštaurácie OÁZA. Dostali sme chutnú večeru, ktorá nás zasýtila. Po večeri sme sa vrátili na internát a vypočuli sme si naše nové CD Krása z Prameňa a rozprávali sme si zážitky z prázdnin. Pri toľkých zážitkoch sme zabudli na čas a omámené dobrou náladou sme si popriali dobrú noc a šli spať.
    Náš ďalší deň sa začínal výdatnými raňajkami v reštaurácii OÁZA o deviatej hodine. Následne sme prišli na internát a prebehla hodinová zhrávka hudby, tanca a spevu, aby sme si zopakovali celý program. Obliekli sme sa do kroja a pripravili sa na dožinkový sprievod. V krojoch sme spoločne opustili školský internát a presunuli sa ku hasičskej zbrojnici. Tam sme dostali lístky na guľáš a v sprievode hudby sme sa pobrali v dožinkovom sprievode k hlavnému pódiu pri mestskom úrade. Po odovzdaní dožinkového venca primátorovi mesta Turčianske Teplice sme sa išli najesť dobrého guľášu. Vrátili sme sa späť k pódiu, pripravili sme si hudobné nástroje, stojany s notami a rekvizity. Po ohlásení nášho vystúpenia sme vyšli na pódium a vystúpenie mohlo začať. Počas vystúpenia sme zažili množstvo vtipných situácii, spôsobenými malým javiskom, na ktoré budeme dlho spomínať. Náš program pod názvom Prechádzka Slovenskom tvorili tance z Liptova, Oravy, Zamutova a Fľaškový tanec, sólové spevácke vystúpenie Kataríny Jurčackovej a Júlie Liščákovej a vystúpenie speváckej skupiny sprevádzanej Máriou Haluskovou na heligónke. Po skončení programu sme všetko zbalili, vrátili sa na internát po veci a mali sme voľno. Niektorí z nás sa ponáhľali hneď domov, ostatní ostali na pokračovaní programu.
    Naše prvé dožinkové slávnosti, ktorých sme sa zúčastnili, dopadli nad naše očakávania.
    muzikantky a tanečnice FS Prameň, študentky II.D triedy
0123456789101112131415161718192021

TOTO JE DRUHA STRANKA!!!!

Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01 Turčianske Teplice